1. خانه
  2. اقتصاد
  3. بانک و بیمه
  4. رشد وام قرض ‌الحسنه در سال ۹۸
بانک و بیمهمنتخب سردبیر

رشد وام قرض ‌الحسنه در سال ۹۸

رشد وام قرض ‌الحسنه

رشد وام قرض ‌الحسنه چقدر بوده است؟ به گزارش برات ‌نیوز، در بررسی جدیدترین آمار عملکرد بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور در سال ۹۸ مشخص شد که مانده تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری ۱۶۰۹۶.۸ هزار میلیارد ریال بوده و نسبت به سال ۹۷ که ۱۳۰۰۱.۷ هزار میلیارد ریال گزارش شده بود، با رشد ۲۳.۸ درصدی روبه‌رو شده است. از این میزان ۲۷۰۳.۷ هزار میلیارد ریال توسط بانک‌های تجاری، ۳۲۰۹.۳ هزار میلیارد ریال توسط بانک‌های تخصصی و ۱۰۱۸۳.۸ هزار میلیارد ریال توسط بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری پرداخت شده است.

به‌علاوه، ۷.۲ درصد از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری قرض‌الحسنه شامل تسهیلات قرض‌الحسنه می‌شود و حجم عمده عملکرد تسهیلاتی بانک‌ها، مربوط به فروش اقساطی با ۲۷.۵ درصد و مشارکت مدنی با ۲۵.۲ درصد است.

در سال 98 بالغ‌بر ۱۱۵۷.۵ هزار میلیارد ریال از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور قرض‌الحسنه بوده که این میزان نسبت به سال قبل 97 که ۷۸۴.۹ هزار میلیارد ریال بوده، ۴۷.۵ درصد رشد نشان می‌دهد.

وضعیت بانک‌های تجاری

طبق گزارش‌های واصله، تسهیلات پرداخت شده در بانک‌های تجاری تا پایان سال ۹۸ متفاوت بوده به طوری که ۹.۴ درصد از وام‌های بانک‌های تجاری قرض‌الحسنه بوده که رقم آن به ۲۵۳.۶ هزار میلیارد ریال رسیده بود. میزان تسهیلات اعطایی قرض‌الحسنه بانک‌های تجاری در سال 97،  ۱۶۷.۹ هزار میلیارد ریال بوده است.

در بانک‌های تجاری ایران، سهم عمده تسهیلات پرداختی مانند بانک‌ها و موسسات اعتباری مربوط به فروش اقساطی ۴۲.۵ درصد است که رقم آن ۱۱۵۰.۳ هزار میلیارد ریال در پایان سال ۹۸ گزارش شده بود. این میزان در سال 97، ۸۵۸.۸ هزار میلیارد ریال به ثبت رسیده بود.

سهم تسهیلات جعاله در بانک‌های تجاری در پایان سال گذشته از تسهیلات مشارکت مدنی بیشتر شده و ۱۱ درصد  از وام‌های این دسته از بانک‌ها را با رقم ۲۹۸.۴ هزار میلیارد ریال به خود اختصاص داده است. تسهیلات مشارکت مدنی نیز ۲۷۱ هزار میلیارد ریال با سهم ۱۰ درصد بوده است.

بیشتر بخوانید: پرداخت وام ودیعه مستاجران و راه اندازی بورس مسکن

وضعیت بانک‌های تخصصی

افزون‌بر موارد ذکر شده، بررسی عملکرد بانک‌های تخصصی در پرداخت تسهیلات به بخش‌های مختلف در پایان سال گذشته نشان می‌دهد که ۳.۸ درصد تسهیلات اعطایی به میزان ۱۲۲ هزار میلیارد ریال در قالب قرض‌الحسنه پرداخت شده است که این رقم در پایان سال 97، ۸۰.۳ هزار میلیارد ریال گزارش شده بود.

عمده‌ترین تسهیلات پرداخت شده در بانک‌های تخصصی کشور مربوط به فروش اقساطی می‌شود به طوری که در پایان سال 98، ۴۹ درصد کل تسهیلات اعطایی این بانک‌ها به رقم ۱۵۷۲.۷ هزار میلیارد ریال در بخش فروش اقساطی رسید که این رقم در اسفندماه سال ۹۷ به میزان ۱۴۷۵.۵ هزار میلیارد ریال گزارش شد.

بانک‌های تخصصی نیز در بخش مشارکت مدنی تسهیلات زیادی پرداخت کردند به نحوی که ۱۳.۳ درصد کل منابع تسهیلاتی این بانک‌ها در پایان سال ۹۸ به میزان ۴۲۷.۳ هزار میلیارد ریال در این بخش پرداخت شده بود.

وضعیت بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری

بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری نیز ۷.۷ درصد تسهیلات پرداخت کرده‌اند. در پایان سال ۹۸ به میزان ۷۸۱.۹ هزار میلیارد ریال به عنوان قرض‌الحسنه و ۳۲.۹ درصد کل اعتبارات ارائه شده به متقاضیان در بخش مشارکت مدنی به رقم ۳۳۵۱.۶ هزار میلیارد ریال بوده است. 

رشد وام قرض ‌الحسنه و حجم تسهیلات اعطایی بانک‌ها در سال ۹۸ قابل توجه بوده است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست