ارز دیجیتال و رمز ارزمنتخب سردبیر

تحلیل تاثیر رمز ارز کریپتو یوآن در مناسبات تجاری چین با ایران

تحلیل تاثیر رمز ارز کریپتو یوآن در مناسبات تجاری چین با ایران

بانک مرکزی چین به تازگی اقدام به راه‌اندازی رمز ارز مخصوص خود به نام رمز ارز کریپتو یوان کرده است. خبری که موجب سر و صدای زیادی در محافل خبری جهان شده است. این مساله باعث بروز این سوال شده است که آیا ایران هم می‌تواند اقدام به راه‌اندازی یک رمز ارز به نام کریپتو ریال کند یا خیر؟ این موضوع در کمیسیون تحول دیجیتال اتاق تهران مورد بحث قرار گرفت. برات نیوز به ارائه گزارشی از این کمیسیون می‌پردازد.

همان‌طور که می‌دانید چین یکی از بزرگ‌ترین شرکای تجاری ایران است. از این رو ورود رسمی این کشور به بازار رمز ارزها می‌تواند نقش به سزایی در تغییر نوع معاملات میان دو کشور داشته باشد. با توجه به رشد شگفت انگیز رمز ارزها شاید تا چند سال آینده، رمز ارز کریپتو یوان جایگزین ارزهای معمول برای تبادلات تجاری با چین شود. ضمن اینکه استفاده از رمز ارزها می‌تواند کلید حل بسیاری از مشکلاتی باشد که امروزه اقتصاد کشورمان با آن روبرو است. بدون شک، این کار نیاز به اقداماتی اساسی دارد. مطمئنا اولین قدم در این مسیر، پذیرش استفاده از رمز ارزها توسط دولت و بانک مرکزی است.  

تاثیر رمز ارز کریپتو یوآن در اقتصاد ایران

ویژگی رمز ارزها برای اقتصاد ایران

سهیل نیکزاد، عضو هیات مدیره انجمن بلاکچین، یکی از مهمانان ویژه کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران در این خصوص، نگاه خوشبینانه‌ای داشت. به عقیده او، ویژگی‌هایی چون خودمختار و غیر متمرکز بودن شبکه رمز ارزها، موجب پررنگ شدن دیگر کاربردهای آن به جز خرید شده است. به گفته نیکزاد، حجم بازار رمز ارزها در سطح جهان، در حال حاضر نیم تریلیون دلار است که بیش از ۵۰ درصد آن در اختیار بیت کوین است. البته نمی‌توان از دیگر رمز ارزها مثل تتر که حجمی نزدیک به ۱۶ میلیارد را به خود اختصاص داده است هم غافل شد. او همچنین توضیحاتی راجع به نحوه کار کریپتو یوآن داد:

هنوز مشخص نیست که کریپتو یوآن از چه بلاکچینی استفاده خواهد کرد. با این حال دو لایه بودن آن تایید شده است. لایه نخست، همان بانک مرکزی چین و بانک‌های تجاری وابسته به آن است. لایه دوم هم شامل انتشار این رمز ارز توسط این بانک‌ها برای خریداران است.

آقای نیکزاد با اشاره به برنامه‌ریزی چین برای رشد اقتصادی با کمک رمز ارزها تا سال ۲۰۳۵، رابطه تجاری خوب این کشور با ایران را فرصت مناسبی برای به کارگیری رمز ارزها در اقتصاد کشورمان دانست.

بیشتر بخوانید: بیت کوین ۲۰ هزار دلاری می‌شود

از دیگر افرادی که نظرات خود را در این رابطه بیان نمودند، فرزین فردیس نایب رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران بود. او آمادگی این اتاق را برای شروع سلسله بحث‌هایی در این خصوص، اعلام کرد. او همچنین از پیشنهاد ایجاد مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران و موافقت هیات رئیسه با آن، خبر داد. هم اکنون مدیر اجرایی این مرکز هم منصوب شده است. وظیفه این مرکز، کمک به بنگاه‌های خصوصی عضو اتاق تهران برای ایجاد تحول و فرهنگ‌سازی در کسب و کارها و همچنین برگزاری رویدادهای مختلف است.  

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید