1. خانه
  2. رویداد
  3. روان سالم در محیط کار سالم
رویدادمنتخب سردبیر

روان سالم در محیط کار سالم

روان سالم در محیط کار سالم

امروز هشتم اردیبهشت مصادف با 28 آوریل است. در تقویم بین المللی این روز را به عنوان روز ایمنی و سلامت در محیط کار نام گذاری کرده‌اند. به مناسبت این روز با برات‌نیوز همراه باشید.

سازمان بین المللی کار که به اختصار ILO نامیده می‌شود، از سال 2003 پیشنهاد تعیین روز جهانی ایمنی و سلامت در محیط کار را مطرح کرد. این سازمان هدف خود را پیشگیری از حوادث و بیماری‌های شغلی اعلام کرد. در آن زمان مراسمی در همین زمینه برگزار  شد. روز جهانی ایمنی و سلامت در محیط کار را یک فعالیت سالیانه بین المللی برای نهادینه شدن کار سالم و ایمن و یک بخش مهم از استراتژی‌های جهانی سازمان بین المللی کار برای ارتقای ایمنی و سلامت شغلی در همه محیط های کاری می‌دانند.

ایمنی و سلامت در محیط کار با نام بهداشت حرفه‌ای نیز شناخته می‌شود. در تعریفی از بهداشت حرفه‌ای آمده است:

« بهداشت حرفه‌ای یا سلامت کار شاخه‌ای از علوم بهداشتی است و عبارتست از شناسائی، ارزیابی و کنترل عوامل زیان آور موجود در محیط کار به همراه یکسری مراقبت های بهداشتی درمانی به منظور سالم سازی محیط کار و حفظ سلامت نیروی کار.»

در حقیقت بهداشت حرفه‌ای علم و هنر ارتقای سلامت در محیط‌های کاری است. از جمله اهداف بهداشت حرفه‌ای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تامین، حفظ و ارتقای وضعیت جسمی، روانی و اجتماعی کارکنان همه مشاغل

پیشگیری از بروز بیماری‌ها و حوادث ناشی از کار

انتخاب کارگر یا کارمند متناسب با شغلی که قابلیت انجام آن را داشته باشد

بهداشت حرفه‌ای در خدمت سلامت محیط کار

از آنجایی که حفظ سلامت نیروی کار بسیار مهم است، بهداشت حرفه‌ای بخشی از اهداف خود را در زمینه برقراری این مهم طراحی کرده است. این اهداف به شرح زیر بیان می‌شوند:

۱- نظارت بر رعایت موازین ایمنی و بهداشتی در کارگاه‌ها و محیط‌های کاری

۲- شناسایی، ارزیابی و کنترل عوامل زیان آور محیط کار

۳- نظارت بر انجام معاینات سلامت شغلی کارکنان

۴- برنامه‌های مربوط به حفاظت و ایمنی

۵- ایجاد تشکیلات بهداشت حرفه‌ای و امکانات امدادی و درمانی اولیه در محیط‌های کاری

۶- برنامه‌های مربوط به آموزش بهداشت به شاغلین

۷- کنترل وضعیت تغذیه کارکنان

اهداف و برنامه‌های نام برده شده نیازمند برنامه‌ریزی‌های دقیق و مدیریت صحیح است. از همین رو، انتظار می‌رود تا هر شرکتی زمینه اجرایی شدن چنین برنامه‌هایی را فراهم نماید. محیط کار سالم می‌تواند کارکنان را از لحاظ روانی حمایت کرده و در نتیجه بازده کاری یک مجموعه را افزایش دهد.

ما نیز به نوبه خود روز جهانی ایمنی و سلامت در محیط کار را گرامی داشته و امیدواریم کارفرمایان توجه بیشتری به سلامت روانی و جسمانی کارمندان و کارکنان خود داشته باشند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست