1. خانه
  2. رویداد
  3. دنیا علیه مصرف دخانیات
رویدادمنتخب سردبیر

دنیا علیه مصرف دخانیات

دخانیات

امروز 31 مه ؛ روز جهانی مبارزه با دخانیات است  به مناسبت این رویداد با برات‌ نیوز همراه باشید.

دخانیات، عاملی مضر که سال هاست سلامتی بشر را تهدید می کند و سال هاست که محققان، دانشمندان و پزشکان نسبت به عدم مصرف دخانیات هشدار داده اند.

اما با توجه به تمامی این هشدارها، مردم به راحتی در دنیا این مواد دخانی را مصرف می کنند و گویی با مصرف این مواد عمدا به جنگ سلامتی خود می روند.

براساس گزارش‌ها و آمارهای ارائه شده، سیگار و تنباکو به عنوان دومین علل مرگ و میر در دنیا شناخته شده  و این موضوع به یک معضل جهانی تبدیل شده است.

درهمین حال و با توجه به تاکید بر مضرات مواد دخانی، توسعه بی سابقه تولیدات دراین حوزه و فروش فراوان آن در سراسر دنیا، به ویژه نواحی کم درآمد، زیان های فراوان جسمی و روحی را برای آنها به همراه آورده است. بیماری ها، مرگ و میر زودرس و زیان های اقتصادی، کمترین پیامدهای مصرف این ماده است.

در سال 1987 کشورهای عضو سازمان بهداشت جهانی با تعیین یک روز با عنوان روز جهانی بدون دخانیات؛ توجه همگان را به مضرات و خطرات استفاده از دخانیات جلب نموده و به بررسی راهکارهای جلوگیری از مرگ و میر ناشی از آن می پردازند.

گفتنی است که روز جهانی بدون دخانیات هر سال در 31 مه برگزار می شود.

سیگار و تنباکو ،دومین علل مرگ و میر در جهان

درحالی که سیگار و تنباکو بعنوان دومین علل مرگ و میر در دنیا شناخته شده است. آمارها حاکی از این است که نصف افراد معتاد به سیگار که رقمی در حدود 650 میلیون نفر را تشکیل می دهند؛ در اثر کشیدن سیگار جان خود را از دست می دهند.

این درحالی است که براساس تحقیقات انجام شده، افرادی که سیگار می‌کشند بطور متوسط 14 سال زودتر از افراد غیر سیگاری میمیرند. خطر مرگ به تعداد سیگار و مدت زمان سیگاری بودن فرد بستگی دارد.

اما نکته قابل تامل در بررسی آماراین است که سالانه؛ صدها هزار انسان غیر سیگاری در اثر استنشاق دود سیگار جان خود را از دست می دهند. محیط آلوده به دود سیگار در کودکان و افراد بالغ باعث بیماری هایی چون سرطان و دیگر بیماری های تنفسی بدخیم می شود که در نهایت منجر به مرگ آنان می شود.

به طوری که سالانه؛ صدها هزار انسان غیر سیگاری در اثر استنشاق دود سیگار جان خود را از دست می دهند.

ضرورت کاهش 30 درصدی مصرف سیگار در دنیا تا سال 2025

این درحالی است که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که در هر یک از کشورهای عضو WHO باید تا سال 2025، 30 درصد از مصرف سیگار کاسته شود و تا سال 2050 مرگ و میر ناشی از مصرف سیگار نصف شود.

دراین میان ایران نیز از خطر مصرف دخانیات جا نمانده و با این معضل دست و پنجه نرم می کند به طوری که بر اساس آمار، سالانه ۶۰ هزار نفر به دلیل مصرف دخانیات در کشور جان خود را از دست می‌دهند.

همچنین در گزارش های آماری آمده است که میانگین سن استفاده از دخانیات تا 14 تا 16 سال کاهش یافته است.

براساس آخرین آمار ارائه شده توسط مسوولان مرتبط، از سال ۱۴۰۰- ۱۳۹۵بر اساس آمار وزارت بهداشت، ۱۴.۰۱درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال مصرف کننده دخانیات بودند (۲۵.۸۸درصد مردان و ۴.۴۴درصد زنان)

همچنین مصرف قلیان از سال ۹۰ تا ۱۴۰۰ در افراد بالای ۱۸ سال، در زنان ۵۷.۶ درصد و مردان ۱۷.۸درصد افزایش داشته است و به طورکلی حدود ۲۸ درصد افزایش درگروه سنی بالای ۱۸ سال گزارش شده است.

این درحالی است که ارائه این گزارش‌های آماری بسیار تامل برانگیز است و مسوولان سعی دارند تا با ارائه راهکارهای اساسی به مقابله با مصرف دخانیات در کشور بپردازند.

 تاریخچه پیدایش دخانیات

بومیان قاره ی آمریکا در دوران باستان، به خواص  گیاه تنباکو پی بردند. در سال 1492 میلادی کریستف کلمب و همراهانش به جزیره ای در میان آمریکای شمالی و جنوبی رسیدند ، آنها دیدند بومی ها برگ های  گیاهی عجیب را به روی آتش ریخته و دود آن را داخل ریه های خود می کنند. کریستف کلمب ، تصور کرد چیزی جادویی کشف کرده است و هنگام مراجعت ، مقداری از برگ ها و دانه های آن گیاه را با خود به اسپانیا برد و به این ترتیب ، توتون به اروپا راه یافت.

مردم اروپا ، این گیاه را ” توباکو” و در ایران” تنباکو” نامیدند. استعمال توتون را  فاتحین اسپانیائی آمریکا ، از بومیان آن سرزمین آموختند و لفظ سیگار مأخوذ از اسپانیا و اصولاً از نام توتون به زبان بومی ، احتمالاً زبان ” مالیایی ”  گرفته شده است. توتون که درسال 1605 م.  کم و بیش درعثمانی ، مصر و هند شناخته شده بود ،  توسط پرتغالی ها وارد ایران شد. تاریخ  ورودش را بعضی 1590 م.  مطابق با 999 هجری نوشته اند ، اما آنچه مسلم است ، ” دود ” در زمان شاه عباس در ایران رواج یافت. این تحفه ی استعماری،با همان نگرش خرافی  درمان کردن دردها، تقریباً امروزه تمام جوامع  روی زمین را مبتلا ساخته و معتادان، آن را برای خود از نان شب ضروری تر می دانند!

زیان های ناشی از استعمال دخانیات

* سیگار عامل اصلی و یا کمکی در پیدایش بیش از 50 نوع بیماری و 20 نوع سرطان در بدن می‌باشد.

* سالیانه 5 میلیون نفر به علت‌ بیماریهای ناشی از سیگار جان می‌سپارند. (یعنی بیش از تلفات جنگ جهانی اول; چون در طول چهار سال 10 میلیون نفر در آن جنگ کشته شدند ولی تلفات سیگار در چهار سال به 20 میلیون نفر می‌رسد).

* در سال 2020 میلادی، 10 میلیون نفر در سال به علت‌بیماریهای ناشی از سیگار فوت می‌شوند، با این تفاوت که 7 میلیون آن در کشورهای در حال پیشرفت و 3 میلیون آن در کشورهای پیشرفته‌اند!

* به علت‌سودآوری صنعت دخانیات برای کمپانیهای چند ملیتی به ویژه شرکتهای آمریکائی، و با توجه به محدودیتهای جدی در عرضه و مصرف سیگار در کشورهای غربی، به ویژه آمریکا، میزان مصرف در این کشورها روز به روز در حال کاهش است و لذا با ترفندهای مختلف به طور رسمی و غیررسمی (قاچاق) بازار مصرف به سوی کشورهای فقیر و در حال توسعه سوق داده شده است!

* در کشور ایران نزدیک به 10 میلیون سیگاری، روزانه بیش از سه میلیارد تومان! خرج سیگار می‌کنند . (یعنی در هر سال بیش از یک هزار میلیارد تومان!)

* به طور متوسط دولت ها بیش از دوبرابر مبلغ مصرف سیگار صرف «هزینه بیماریها و درمان عوارض ناشی از سیگار» می‌نمایند; یعنی رقمی نزدیک به 6 میلیارد تومان در ایران در هر روز (و در سال بیش از دو هزار میلیارد تومان).

* سالیانه 54 میلیارد نخ سیگار در ایران مصرف می‌شود که نزدیک به 12 میلیارد نخ آن تولید داخل و بقیه عمدتا از طریق قاچاق وارد و توزیع می‌شود . (یعنی بیش از 75 درصد پول سیگار به خارج می‌رود).

* جوانان کشور و نوجوانان گروه‌های سنی 10 تا 15 سال هدف اصلی برای ترغیب به کشیدن واعتیاد به سیگار می‌باشند.

* سیگار در نوجوانان دریچه ورود به اعتیاد و سایر بزهکاریهای اجتماعی است.

* افراد غیرسیگاری به ویژه کودکان و همسران افراد سیگاری به اندازه خود افراد سیگاری در معرض مضرات دود سیگار هستند، و این افراد بی گناه به طور اجباری سلامتی خویش را از دست می‌دهند.

* کمپانیهای آمریکائی سالیانه بالغ بر شش هزار میلیارد نخ سیگار تولید می‌کنند که نزدیک به 3 درصد آن در آمریکا مصرف می‌شود و مابقی آن (97درصد) به خورد مردم سایر کشورها به ویژه کشورهای فقیر ودر حال توسعه داده می‌شود; و از این رهگذر سالانه بیش از 300 میلیارد دلار سود شرکتهای آمریکائی است که معادل 20 سال فروش نفت ایران است!

درهر حال باید تمامی دنیا به سمت مبارزه جدی با مصرف دخانیات گام بردارد و با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی مناسب رشد استفاده از دخانیات را در تمام دنیا متوقف سازند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

1 + هفت =

فهرست