روز ۲۱ سپتامبر برابر با ۳۱ شهریور، در تقویم جهانی روز جهانی صلح (International Day of Peace) نام‌گذاری شده است. بدون تردید جهان امروز ما با جنگ و خشونتی آلوده شده است که فجایعی مانند نسل کشی، ترور و تروریسم، فقر و مهاجرت، بی‌خانمانی و آوارگی، نقض مکرر و مستمر حقوق بشر را پدید آورده است. در مورد آثار جنگ و خشونت همین بس که طی دو جنگ جهانی بیش از ۷۰ میلیون انسان قربانی و میلیون‌ها نفر آواره شدند.

نام گذاری روز جهانی صلح

در پنجاه و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال  ۱۹۸۱ سومین سه‌شنبه هر سال را با هدف ترویج صلح در میان ملتهای مختلف جهان به عنوان روز جهانی صلح نام‌گذاری کرد. اما در تاریخ ۲۸ سپتامبر سال ۲۰۱۱ در مجمع عمومی اسزمان ملل متحد تصمیم گرفته شد تا این روز به ۲۱ سپتامبر تغییر کند.

در این روز که به نام روز جهانی آتش بس هم نامیده می‌شود، سازمان ملل از تمامی دولت‌ها و رهبران سیاسی جهان می‌خواهد که دست از جنگ و خشونت طلبی بکشند، به مردم بی‌گناهی که در اثر این جنگ طلبی کشته و آواره می‌شوند فکر کنند و اجازه دهند تا کمک‌های مردمی به آن‌ها برسد.

هر ساله در روز جهانی صلح زنگ صلح در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک به صدا در می‌آید این زنگ هدیه‌ای ازسوی انجمن سازمان ملل ژاپن جهت یادآوری هزینه‌های جنگ است.

جالب است بدانید ایده‌ی روز جهانی صلح، به قرن نوزدهم باز می‌گردد. جایی که مردم چندین کشور اروپایی برای برپایی صلح و شناساندن آن به مردم جهان نمایش‌ها و مراسمی را بر پا کردند. همچنین کلیسای کاتولیک بریتانیا در قرن نوزدهم درخواست کرد تا آخرین یکشنبه‌ پیش از کریسمس را به صلح اختصاص دهند. امروز هم کلیسای کاتولیک اول ژانویه را به عنوان روز صلح جشن می‌گیرد.

روز جهانی صلح
۳۱ شهریور؛ روز جهانی صلح گرامی باد

روز جهانی صلح در سال ۲۰۲۰

بر اساس گفته‌های سازمان ملل متحد، امسال شاید بزرگترین دشمن  بشریت ویروس منحوس کووید-۱۹ باشد که سلامت، امنیت و شیوه زندگی ما را تهدید می‌کند و به ما یادآوری می‌کند آنچه در یک قسمت از کره زمین اتفاق می‌افتد می‌تواند بر مردم در هر نقطه از جهان تأثیر بگذارد.

در ماه مارس، آنتونیو گوترش (António Guterres)، دبیرکل سازمان ملل متحد از همه طرف‌های درگیر خواست که سلاح‌های خود را زمین بگذارند و بر نبرد علیه این ویروس همه گیر جهانی بی‌سابقه تمرکز کنند.

معنای صلح در دوران معاصر

در حالی که اغلب از صلح به عنوان نبود جنگ و دشمنی صحبت می‌شود، اما معنای صلح بسیار گسترده‌تر از آن است. در واقع صلح یک آرمان جهانی است که به معنی شرایطی آرام، بی‌دغدغه و خالی از تشویش، کشمکش و ستیز در نظر گرفته می‌شود. به این ترتیب هر گونه تحریم‌های سیاسی، غذایی، بهداشتی، نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی، نژادی و قومی، فقر، بی‌خانمانی و استبداد حکومت‌ها برخلاف منشور ملل متحد و میثاق‌های بین‌المللی و تعهدات بین المللی محسوب می‌شود.

اگر نگاهی به وضعیت کشورهای مختلف جهان کنیم کاملا مشهود است که صلح در دنیای ما واژه‌ای گم شده است و تلاش نهادهای مختلف برای برقراری صلح بی ثمر مانده است.

به نظر شما چه راهی برای برپایی صلح و آشتی در جهان وجود دارد؟ فراموش نکنید نظرات و حرف دل خود را از طریق برات نیوز با دیگران در میان بگذارید.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *