1. خانه
  2. رویداد
  3. ۱۶ خرداد؛ روز جهانی محیط زیست گرامی باد
رویدادمنتخب سردبیر

۱۶ خرداد؛ روز جهانی محیط زیست گرامی باد

روز ۱۶ خرداد مصادف با ۵ ژوئن روز جهانی محیط زیست است. بدون تردید کیفیت زندگی ما کاملا به محیط زیستی که در آن زندگی می‌کنیم وابسته است. از آنجایی که خود ما انسان‌ها مهمترین عامل تخریب آن هستیم باید برای حفظ و نگهداری از آن دست به دست هم دهیم. به همین دلیل روز ۵ ژوئن به نام روز جهانی محیط زیست نامگذاری شده است. با برات نیوز همراه باشید.

تاریخچه روز جهانی محیط زیست

برای اولین بار در تاریخ ۵ ژوئن سال ۱۹۷۲ کنفرانسی با موضوع محیط زیست از طرف سازمان ملل در شهر استکهلم سوئد برگزار شد. در این اجلاس که به نام کنوانسیون استکهلم معروف شد، سازمان ملل قطعنامه‌ای تحت عنوان برنامه محیط زیست سازمان ملل (UNEP) را تصویب کرد که بر اساس آن حق برخورداری از محیط زیست سالم برابر با حقوق بشر و حق اصلی همه مردم جهان قرار گرفت. به همین مناسبت روز ۵ ژوئن به عنوان روز جهانی محیط زیست شناخته می‌شود.

امسال هم از سوی برنامه محیط زیست ملل متحد، روز جهانی محیط زیست به نام «تنوع زیستی؛ فراخوان اقدام به  مقابله با انقراض فزاینده گونه‌ها و تخریب  طبیعت» اعلام شده است.

امسال در کشور ما هم ۱۷ تا ۲۳ خرداد به عنوان هفته محیط زیست نام‌گذاری شده و برنامه‌های مختلفی در سطح کشور برای آگاه‌سازی مردم در مورد خطرات آسیب به طبیعت و جلوگیری از آلودگی‌های زیستی از جمله برنامه‌های پیاده‌روی همگانی و جمع آوری زباله‌ از محیط زیست برگزار می‌شود. البته امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا برنامه‌های هفته محیط زیست بیشتر به صورت مجازی و با هدف آگاهی بخشی از اقشار مختلف جامعه انجام می‌شود.

جالب است بدانید امسال این هفته در ایران به نام «جهش تولید، حفظ محیط زیست برای توسعه پایدار ایران» نام‌گذاری شده و قرار است از صاحبان مشاغل سبز و افرادی که در زمینه محافظت از محیط زیست تلاش می‌کنند، تقدیر شود.

وظیفه ما در قبال حفظ محیط زیست

با وجود اینکه همه ما به اهمیت محیط زیست آگاهیم اما خیلی از ما برای داشتن محیط زیست سالم تلاشی نمی‌کنیم. بهتر است بدانید طبق آمارهای غیررسمی سالانه بیش از ۱۵ هزار هکتار از جنگل‌های ایران در آتش می‌سوزد که بسیاری از این آتش‌ سوزی‌ها عمدی یا در اثر بی مبالاتی ما در خاموش کردن آتش یا انداختن ته مانده سیگار در طبیعت اتفاق می‌افتد. خیلی از ما نسبت به موضوع آلودگی هوا و تفکیک زباله بی تفاوتیم.

روز جهانی محیط زیست شاید فرصت مناسبی است تا اگر تا به حال نسبت به محیط زیست خود بی‌توجه بودیم، ازین به بعد تلاش بیشتری در این زمینه انجام دهیم. بعضی از مواردی که به سادگی می‌توانیم با رعایت آن‌ها برای داشتن محیط زیست سالم‌تر قدم برداریم عبارتست از:

  • تا حد ممکن کمتر از پلاستیک استفاده کنیم.
  • از وسایل نقلیه شخصی کمتر استفاده کنیم.
  • از مصرف‌گرایی پرهیز کنیم.
  • زباله‌های خانگی را در صورت امکان تفکیک کنیم.
  • زباله‌ها را در طبیعت رها نکنیم.
  • در صورت روشن کردن آتش در جنگل از خاموش شدن آن مطمئن شویم.
  • از مصرف بی‌رویه انرژی و آب پرهیز کنیم.

به نظر شما چه کارهای دیگری می‌توانیم برای مراقبت از محیط زندگی خود انجام دهیم؟

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست