هفدهم مرداد در تقویم فارسی روز خبرنگار نام‌گذاری شده است. در عصر ارتباطات ارزش خبر و اطلاع‌رسانی صحیح و به‌موقع بیش از هر زمان دیگری برای ما آشکار شده است، اما حرفه خبرنگاری بدون تردید یکی از مشاغل سخت و پر دردسر این دوران محسوب می‌شود.  خبرنگار کسی است که با دانش و استعداد کافی و با تکیه بر صداقت و راستی وظیفه تهیه و تنظیم اخبار و انتقال آن به رسانه‌های عمومی را بر عهده دارد. به مناسب روز خبرنگار در این مطلب قصد داریم در مورد حرفه خبرنگاری صحبت کنیم.

تاریخچه روز خبرنگار در ایران

در هفدهم مرداد سال ۱۳۷۷، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران توسط گروهک تروریسیتی طالبان در مزارشریف افغانستان به شهادت رسیدند. به همین مناسبت شورای فرهنگ عمومی روز هفدهم مرداد را به نام روز خبرنگار نام‌گذرای کرد.

تاریخچه حرفه خبرنگاری در ایران نشان می‌دهد از سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم حرفه خبرنگاری به صورت حرفه‌ای در ایران شکل گرفت، اما از همان دوران هم حرفه خبرنگاری و روزنامه‌نگاری همواره با مشکلات زیادی مواجه بود.

روز خبرنگار
هفدهم مرداد؛ روز خبرنگار گرامی باد

ویژگی‌های خبرنگاران

یونسکو که سازمان آموزشی، عمی و فرهنگی سازمان ملل متحد محسوب می‌شود در سال ۱۹۷۸ اعلامیه‌ای در رابطه با نقش رسانه‌ها در تقویت صلح در جهان منتشر کرد. در این اعلامیه تاکید شده است خبرنگاران باید تلاش کنند تا اخبار و اطلاعات صحیح، دقیق و معتبر را در اختیار عموم قرار دهند و درباره صحت اخباری که به دست می‌آورند تحقیق کنند.

خبرنگاران باید در راستای خیر و مصلحت جامعه گام بردارند و هیچ حقیقتی را نباید تحریف یا کتمان کنند. تامین منافع شخصی که با مصلحت جامعه سازگار نباشد خلاف اصول و آیین خبرنگاری است. همچنین سرقت ادبی و استفاده از اخبار و عقاید و نوشته‌های دیگران بدون اجازه و ذکر نام جرم مطبوعاتی محسوب می‌شود.

خبرنگار باید با داشتن عشق و علاقه به این حرفه و با سرعت در تصمیم‌گیری خبرها را همانطور که اتفاق افتاده و به موقع به دست مخاطبان برساند. اما شاید مهمترین ویژگی یک خبرنگار حق طلبی و گفتن حقیقت وقایع باشد و در این راه باید شجاعت کافی داشته باشد تا در برابر تهدیدها و مخاطرات احتمالی هراسی به دل خود راه ندهد.

مشکلات حرفه خبرنگاری

حرفه خبرنگاری ضمن جذابیت و اهمیت، مشکلات زیادی را هم در کنار خود می‌بیند. بسیاری از خبرنگاران از نداشتن بیمه، نبود امنیت شغلی و حقوق ناکافی گلایه می‌کنند. گاهی اوقات شکایت از خبرنگاران توسط اشخاص حقیقی و حقوقی آنقدر زیاد می‌شود که بسیاری از خبرنگاران عطایش را به لقایش می‌بخشند.

بدون تردید رسانه‌ای بدون وجود خبرنگاران صادق و درستکار، خلاق و با استعداد وجود نخواهد داشت، بنابراین روز خبرنگار فرصت خوبی است که مسئولین به درد و دل کسانی که همواره چشم و گوش مردم هستند، توجه کنند و قدم‌هایی برای حل مشکل این قشر شریف بردارند.

اگر شما هم دستی بر آتش حرفه خبرنگاری دارید، می‌توانید تجربه‌ها، خاطرات و دغدغه‌های خود را از طریق برات نیوز با دیگران به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *