چهاردهم مرداد برابر با چهارم اوت در تقویم به عنوان روز زنان شاغل مجرد نام‌گذاری شده است. وقتی صحبت از اشتغال زنان می‌شود اولین چیزی که به ذهن خطور می‌کند تبعیض‌های حقوقی است که معمولا بین شاغلین مرد و شاغلین زن در محیط کار وجود دارد. به مناسبت روز زنان شاغل مجرد قصد داریم در این باره بیشتر صحبت کنیم.

تاریخچه نام‌گذاری روز زنان شاغل مجرد

روز جهانی زنان شاغل مجرد توسط باربارا پین (Barbara Payne) در سال ۲۰۰۶ و با هدف شناسایی اهمیت زنان شاغل مجرد و افزایش آگاهی عمومی درباره این بخش از جامعه و تبعیض‌هایی که وجود دارد نام‌گذاری شد.

باربارا پین در صحبت‌های خود هدف از نام‌گذاری این روز را اینگونه اعلام کرد: «با وجود اینکه تعداد زیادی از زنان آگاهانه تصمیم گرفته‌اند که مجرد بمانند و برای تامین زندگی خود تلاش کنند توسط جامعه نادیده گرفته می‌شوند. در حالی که روز مادر، روز پدر، روز عشق و مانند این وجود دارد، هیچ روز یا زمانی به زنانی که تصمیم گرفته‌اند وارد رابطه‌ای نشوند اختصاص داده نشده است در حالی که این زنان در بسیاری از کسب و کارها نقش کلیدی را بر عهده دارند.»

روز زنان شاغل مجرد
۴ اوت روز جهانی زنان شاغل مجرد

اهمیت حضور زنان شاغل مجرد در فضای کسب و کار

با وجود اینکه نیمی از جمعیت فعال کشور را زنان تشکیل می‌دهند اما همواره سهم زنان از اشتغال بسیار کمتر از مردان بوده است. با این حال در سال‌های اخیر و با بالاتر رفتن جایگاه اجتماعی زنان و همچنین مشکلات اقتصادی باعث شده است حضور زنان در بخش اشتغال افزایش یابد.

اما این حضور با چالش‌های زیادی همراه است، از جمله تبعیض‌هایی که در زمینه حقوق زنان نسبت به مردان وجود دارد یا مسائلی مانند سوءاستفاده کارفرمایان از زنان شاغل مجرد.

علیرغم اینکه امروزه زنان شاغل مجرد بخش مهمی از شاغلین زن در جهان را تشکیل می‌دهند اما همچنان در حق آن‌ها اجحاف می‌شود و جایگاه زن با جایگاه مادر بودن یا همسر بودن پیوند خورده است.

طبق آمارهای جهانی نزدیک به ۵۴ درصد از شاغلین زن را زنان مجرد (هرگز ازدواج نکرده و کسانی که از همسران خود جدا شده‌اند یا همسرشان فوت شده است) تشکیل می‌دهند.

اما همین گزارش نشان می‌دهد میزان متوسط دستمزد این زنان تنها ۸۰ درصد مردان برای یک کار یکسان است، البته این اختلاف در کشورهای کمتر توسعه یافته بیشتر هم می‌شود.

همچنین گزارش‌ها نشان می‌دهد کارفرمایان از این دسته رنان شاغل مجرد که سرپرستی کسی را بر عهده ندارند سوءاستفاده کرده و ساعات کاری بیشتری از آن‌ها طلب می‌کنند.

با وجود اینکه قوانینی برای حمایت از زنان شاغل مجرد و زنان مجرد سرپرست خانوار که برای تایمن معاش خود کار می‌کنند وجود دارد اما همچنان نقش این بخش از جامعه نادیده گرفته می‌شود و حمایت کافی از این قشر انجام نمی‌شود.

امیدواریم با بزرگداشت روز زنان شاغل مجرد و آگاهی بخشی در این زمینه بتوانیم مشکلات و تبعیضاتی که در این زمینه وجود دارد را کاهش دهیم.

اگر شما هم یکی از همین زنان شاغل مجرد هستید و با مشکلاتی در محیط کاری خود مواجهید می‌توانید از طریق برات نیوز نظرات و تجربه‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *