۲۷ شهریور در تقویم به نام روز شعر و ادب پارسی و بزرگداشت استاد شهریار نام‌گذاری شده است. بدون تردید شهریار یکی از محبوب‌ترین شاعران فارسی زبان است که غزل‌ها و قصیده‌های او در حال و هوای عاشقانه، عارفانه و مذهبی زبانزد هر ایرانی است.

نام‌گذاری روز شعر و ادب پارسی

شاید برای شما هم جالب باشد با وجود شاعرانی همچون حافظ، سعدی، مولوی و … چرا روز شعر و ادب پارسی با نام استاد شهریار گره خورده است. اما مضامین عاشقانه و مذهبی شعرهای استاد شهریار آن‌چنان در دل مردم ایران نفوذ کرده است که  روز ۲۷ شهریور به پیشنهاد علی اصغر شعردوست، سفیر سابق ایران در تاجیکستان، نماینده مردم تبریز و اولین دبیر شورای عالی ایرانیان خارج از کشور و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی  سالروز درگذشت استاد شهریار به نام شعر و ادب پارسی نام‌گذاری شد.

زندگی نامه شهریار

استاد شهریار با نام کامل سید محمدحسین بهجت تبریزی در تاریخ ۱۱ دی سال ۱۲۸۵ در تبریز به‌ دنیا آمد. شهریار به دلیل شیوع بیماری در تبریز دوران کودکی را در روستای خشگناب سپری کرد و پس از آن دوره ابتدایی و راهنمایی را در تبریز سپری کرد و برای ادامه تحصیل به تهران و مدرسه دارالفنون آمد. پس از آن در رشته پزشکی در تهران قبول شد و در اوایل تحصیل عاشق ثریا دختر عبدالله امیزطهماسبی می‌شود، اما در نهایت پس از آن‌که ثریا با شخص دیگری ازدواج کرد، شهریار در حالی که تنها شش ماه با گرفتن ندرک دکترا فاصله داشت به دلیل شکست عشقی، تحصیل را رها کرد.

پس از آن به ناچار شهریار چند سالی را در ثبت اسناد نیشابور و مشهد گذراند و پس از آن به بانک کشاورزی تهران منتقل شد. شهریار در تبریز با یکی از بستگانش ازدواج کرد که حاصل این ازدواج دو دختر به نام‌های شهرزاد و مریم و یک پسر به نام هادی است.

جاللب است بدانید شهریار ابتدا تخلص بهجت را برای خود برگزیده بود اما پس از مدتی با گرفتن فال از دیوان حافظ تخلص شهریار را انتخاب کرد، یکبار با گرفتن فال از دیوان حافظ مصرع «که چرخ این سکه‌ی دولت به نام شهریاران زد» آمد و بار دوم «روم به شهر خود و شهریار خود باشم» به این ترتیب استاد بهجت تخلص شهریار را برای خود انتخاب کرد.

روز شعر و ادب پارسی
۲۷ شهریور؛ روز شعر و ادب پارسی و بزرگداشت استاد شهریار

از نکات جالب زندگی استاد شهریار این است که اولین شعر خود را در چهار سالگی به زبان آذری سرود.

شهریار که ابتدا شعرهای خود را بیشتر به زبان فارسی می‌سرود به توصیه مادرش و اطرافیان همزبانش، سرودن به زبان مادری را هم آغاز کرد تا یکی از زیباترین منظومه‌های شعر به زبان آذری پدید آمد.

منظومه «حیدربابایه سلام» یا سلام به حیدر بابا که در سال ۱۳۲۲ منتشر شد از روستاهای تبریز تا کشورهای ترکیه و آذربایجان هم مورد استقبال قرار گرفت.

شکست عشقی چنان تحولی در روج  روان شهریار گذاشت که غزل‌های او از احساسی‌ترین و تاثیرگذارترین اشعار زبان پارسی و آذری محسوب می شود.

در شهرت اشعار شهریار همین بس که همه ما برخی از اشعار او را شنیده و از بریم، از جمله:

علی ای همای رحمت توچه آیتی خدا را

که به ما سوا فکندی همه سایه هما را

و

آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا

بی وفا حالا که من افتاده‌ام از پا چرا!

سرانجام خورشید زندگی پر از فراز و نشیب سیدمحمدحسین بهجت تبریزی پس از ۸۲ سال در ۲۷ شهریور سال ۱۳۶۷غروب کرد  و در مقبره الشعرای تبریز به خاک سپرده شد. البته نام شهریار هرگز خاموش نشد بلکه روز ۲۷ شهریور به پاس بزرگداشت مقام استاد شهریار به نام روز شعر و ادب پارسی نام‌گذاری شد.

شما کدام شعر استاد شهریار را بیشتر از همه دوست دارید؟ شعر یا بیت محبوب خود را می‌توانید از طریق برات نیوز با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *