روز ملی پژوهش و گرامیداشت هفته آن را، بسیاری از ما از دوران مدرسه یا دانشجویی به یاد داریم. اهمیت پژوهش چه در دانشگاه و چه در ارگان‌های دیگر بر کسی پوشیده نیست.

به همین دلیل گرامیداشت روز ملی پژوهش، فرصت مناسبی برای توجه و تمرکز به ابعاد مهم پژوهش در کشور است. با برات نیوز همراه باشید. 

پژوهش چیست و پژوهشگر کیست؟

فرآیندی که طی آن یک فرد از تحقیق و تجربه استفاده می‌کند تا بتواند از فرضیه‌های آزمایشی به فرضیه‌های واقعی و تفسیر آن‌ها برسد را پژوهش می‌نامند.

در معنایی دیگر، پژوهش فرآیند کشف روابط بین پدیده‌ها با روشی معقول و منطقی است.

در تحقیق یا پژوهش فرد باید از طریق گردآوری، تحلیل و تفسیرداده‌ها به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده به راه حل‌های قابل اطمینان برسد.

فردی که با بررسی و تلاش این فرآیند را طی می‌کند، پژوهشگر می‌نامند. او باید قادر باشد نتیجه پژوهش خود را به صورت کاربردی و عملی ثابت کند و آن را برای کمک به پیشرفت و علم در اختیار جامعه بگذارد.

اهمیت پژوهش در پیشرفت کشور

اندیشمندان و صاحبنظران دنیا معتقدند جوامعی که پژوهش را جدی می‌گیرند و برای آن سرمایه‌گذاری مادی و معنوی می‌کنند، پله‌های ترقی را سریع‌تر از سایر کشورها می‌پیمایند.

 تحقیق و توسعه با هم رابطه متقابل و تنگاتنگی دارند و پیشرفت علم و فناوری در جامعه، نتیجه کوشش‌های علمی و پژوهشی است.

بنابراین پژوهش را می‌توان از مهمترین عوامل رشد و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جوامع دانست.

به همین دلیل کشورهای توسعه یافته، سرمایه و منابع زیادی را صرف خدمت در بخش پژوهش می‌کنند.

ارتقای فرهنگ پژوهش و ارزش جایگاه تحقیقات در کشور ما برای تسریع امور توسعه ضروری است.

با توجه به این ضرورت، کشور ما نیز روزی را برای گسترش و تقویت این امر در نهادهای علمی و فرهنگی مختلف کشور تعیین کرده است.

ارتباط دانشگاه و صنعت با پژوهش

در حال حاضر، ارتباط بخش‌های صنعتی و تولیدی با مراکز دانشگاهی و علمی بسیار محدود است و این از جمله مشکلات انجام فعالیت‌های پژوهشی در کشور است.

به اعتقاد کارشناسان، اگر ارتباط میان این نهادها تقویت شود، آنها می‌توانند در انجام طرح‌های تحقیقاتی، علمی و پژوهشی، از توانایی‌ها و امکانات یکدیگر بهره بگیرند.

روز ملی پژوهش

بنابراین هدف روز ملی پژوهش اختصاص دادن روزی است تا تمامی نهادها و ذی‌نفعان در کشور هم از وضعیت و روندهای موجود مطلع شوند و هم برای آینده‌ای بهتر برنامه ریزی کنند.

با بررسی و پژوهش آنها می‌توانند اقدامات بهتر و مهم‌تری را در دستور کار خود قرار دهند.

به همین منظور ستادی به نام «ستاد برگزاری هفته پژوهش و فناوری» هر ساله مسئول برگزاری برنامه‌های مرتبط با این روز با همکاری سازمان‌ها، نهادها، دانشگاه‌ها و دیگر موسسات مرتبط است.

به طور کلی اهداف برگزاری روز ملی پژوهش و هفته پژوهش را می‌توان شناسایی توانمندی‌های پژوهش و امکان تجاری‌سازی آنها، شناسایی پژوهشگران برتر و فراهم کردن فضای همکاری برای آنها و نهادینه کردن پژوهش در کلیه سطوح جامعه دانست.

تاریخچه روز ملی پژوهش

اندیشیدن و پژوهش مهمترین نیاز برای رسیدن به پیشرفت، رشد، آرامش و رفاه در جامعه است.

 به همین دلیل پس از انقلاب برای تشویق به سمت تحقیق و پژوهش و گسترش فرهنگ آن در جامعه، روز ۲۵ آذر به عنوان روز ملی پژوهش از جانب شورای فرهنگ عمومی انتخاب شد.

سال ۱۳۷۹ نیز وزارت علوم تحقیقات و فناوری یک هفته گرامیداشت را برای این روز در نظر گرفت.

مسئولیت برگزاری این هفته به معاونت پژوهشی این وزارت سپرده شده است.

به این ترتیب هفته آخر آذر ماه هر سال به نام هفته پژوهش نام­گذاری شده است و در سال ۱۳۸۴ این هفته به نام «هفته پژوهش و فناوری» تغییر کرد.

هفته پژوهش آذر ۹۹

هفته پژوهش و فناوری امسال از روز شنبه ۲۲ تا پنج‌شنبه ۲۷ آذرماه برگزار می‌شود.

شعار هفته پژوهش امسال «پژوهش و فناوری در خدمت جهش تولید» در نظر گرفته شده است.

همچنین برای هر روز طبق معمول سال‌های گذشته نامی اختصاصی در نظر گرفته شده است.

روز شنبه ۲۲ آذرماه روز «پژوهش و فناوری؛ مدرسه و دانشگاه»، روز یکشنبه ۲۳ آذرماه را روز «پژوهش، فناوری؛ مشارکت ملی» و روز دوشنبه را «پژوهش، فناوری و جهش تولید» عنوان کرده‌اند.

همچنین روز سه‌شنبه ۲۵ آذر ماه را «روز بزرگداشت پژوهشگران و فناوران»، روز چهارشنبه ۲۶ آذر ماه به نام “پژوهش، فناوری و علوم انسانی” و روز پنج شنبه ۲۷ آذر روز «پژوهش، فناوری و اثربخشی اجتماعی» نامگذاری شده است.

برنامه‌های ۲۵ آذر روز ملی پژوهش
پوستر روز ملی پژوهش ۹۹

برنامه‌های وبیناری بسیاری در این روزها توسط نهادهای مختلف برگزار خواهد شد.

به گفته غلامحسین رحیمی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، امسال برای اولین بار در ایام هفته پژوهش و فناوری از پژوهشگرانی که در ارتباط هر چه بیشتر دانشگاه‌ها با بخش صنعت و جامعه کشور موثر بوده‌اند، تجلیل می‌شود.

مراسم تقدیر هفته پژوهش امسال به دلیل بحرانی شدن شرایط کرونا به شکل مجازی برگزار می‌شود.

در هفته پژوهش سال جاری به صورت نمادین با چهار کشور افغانستان، کره جنوبی، ایتالیا و مجارستان تعاملاتی صورت خواهد گرفت.

 همچنین امسال همزمان با هفته پژوهش، بیست و یکمین نمایشگاه دستاورهای پژوهش و فناوری نیز برگزار خواهد شد.

 با توجه به بحران کرونا و اعمال محدودیت‌های قرنطینه‌ای ستاد ملی کرونا، تمامی مراسم این هفته در موعد مقرر از طریق درگاه اینترنتی www.msrt-expo.ir به صورت مجازی برای بازدید علاقمندان در دسترس است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *