طبق آخرین گزارش‌ها، در معاملات امروز 23 مهر 1399، روند افزایشی قیمت طلا و سکه ادامه دارد. این شرایط در حالی است که به تعطیلات پایان ماه صفر نزدیک می‌شویم و باید دید بازار طلا در روزهای آینده نسبت به این تعطیلی‌ها چه واکنشی نشان می‌دهد.

به گزارش برات نیوز، امروز قیمت هر قطعه سکه طرح جدید ۱۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، طرح قدیم ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، نیم سکه ۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان (در برخی منابع نیز 9 میلیون تمام)، ربع سکه ۶ میلیون تومان و سکه یک گرمی ۳ میلیون تومان است. این در حالی است که قیمت سکه و طلا در بازار در مقایسه با روز گذشته به دلیل ثبات اندک نرخ ارز، از نوسان کمتری برخوردار است.

قیمت طلا و دلار مهر 99

هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۸۹۹ دلار و ۸ سنت و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱ میلیون و ۴۵۷ هزار و ۵۸۶ تومان است. قیمت دلار نیز قیمت دلار 31 هزار و 600 تومان است. هم اکنون قیمت فروش دلار در صرافی ها با کاهش نسبت به قیمت های پایانی روز کاری قبل 31 هزار و 500 تومان و قیمت خرید دلار نیز 29 هزار و 400 تومان درج شده است.

ضمن اینکه قیمت فروش یورو نیز با کاهش نسبت به قیمت های پایانی روز کاری قبل معادل 37 هزار تومان و قیمت خرید یورو 34  هزار و 900 تومان تعیین شده است. نرخ خرید و فروش دلار و یورو در صرافی های بانکی و بازار متشکل ارزی متغییر است و متناسب با نوسانات بازار آزاد در طول روز چند بار تغییر می کند.

تداوم روند افزایشی قیمت طلا و سکه / ورود ربع سکه به کانال 6 میلیونی
هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۸۹۹ دلار و ۸ سنت

دلیل روند افزایشی قیمت طلا

فعالان بازار براین باورند که رشد چشم‌گیر قیمت طلا و ارز و دلار واکنش هیجانی بازار به اقدام جدید آمریکا بود که 18 بانک ایرانی را در لیست تحریم های ثانویه خود قرار داد. بسیاری تحریم مجدد بانک های ایرانی را یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت طلا و سکه و ارز در اول هفته جاری می‌دانستند. اما این جو روانی هنوز ادامه دارد و تا امروز که چهارشنبه است، بار دیگر شاهد نوسانات قیمتی در این حوزه بودیم و دلار نیز وارد کانال 31 هزار تومان شد.

در هفته‌های اخیر، تشدید نوسانات ارزی موجب شد تا بازارساز تصمیم جدی برای مدیریت عرضه و تقاضا بگیرد و برهمین اساس علاوه بر افزایش عرضه در بازار با برداشتن سقف فروش در سامانه نیما، از سرگیری فروش ارز سهمیه‌ای و کاهش اختلاف دلار در بازار رسمی و آزاد و البته آزاد شدن فروش ارز پتروشیمی ها در صرافی های مجاز مقدمات کاهش نوسانات قیمتی را در بازار ارز فراهم کرد.

بیشتر بخوانید: قیمت جهانی طلا صعودی شد

قیمت ارز کاهشی می‌شود؟

از اواسط این هفته نیز بانک مرکزی اعلام کرد که قصد دارد روزانه 50 میلیون دلار اسکناس وارد بازار کند ضمن اینکه سقف خرید بانک‌ها و صرافی ها در بازار متشکل ارزی را به 500 هزار دلار افزایش داده است. فعالان بازار پیش بینی می کنند با ورود 50 میلیون دلار در بازار و افزایش سقف خرید صرافی‌ها در بازار متشکل، قیمت ارز کاهشی شود کمااینکه بعد از اعلام این خبر نیز دلار حدود هزار تومان کاهش یافت.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *