اخبار اقتصادی

روند خرید و فروش مسکن عادی است

رئیس اتحادیه مشاوران املاک

مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران روند خرید و فروش مسکن را عادی دانست و بیان کرد: توصیه بنده به متقاضیان واقعی مسکن این است که اگر قصد خرید مسکن دارند اقدام کنند و منتظر اخبار و سایر حواشی نباشند.

به گزارش برات نیوز، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران خرید و فروش مسکن را برخلاف عقاید خیلی‌ها مبنی بر رکود بازار مسکن، عادی دانست و اظهار کرد: متقاضیان واقعی مسکن برای خرید اقدام می‌کنند و بنده به عنوان رئیس اتحادیه املاک هیچگاه به خریداران و یا فروشندگان مسکن توصیه نکرده ام که مسکن بخرند و یا واحد مسکونی خود را بفروشند. متقاضیان واقعی اگر قصد خرید دارند به حواشی و اخبار توجه نکنند و هر کاری که صلاح خودشان است انجام دهند.

او اضافه کرد: طبق آخرین معاملات انجام شده و به ثبت رسیده در سامانه املاک میزان قراردادهای ثبت شده در کشور نشان می دهد که ۵ درصد کاهش داشته است.

خسروی در توضیح جزپیات این صحبتش گفت: از اول فروردین ۹۸ تا ۲۰ تیرماه ۹۸ میزان کل قراردادهای ثبت شده در شهر تهران ۳۲ هزار و ۸۵۲ مبایعه نامه و ۴۹ هزار و ۹۶۲ اجاره نامه بوده است. از اول فروردین ماه ۹۹ تا ۲۰ تیر ماه جاری نیز کل قراردادهای ثبت شده در تهران ۸۱ هزار و ۵۸۲ مورد و ۴۱ هزار و ۶۱۳ اجاره نامه بوده است. این آمارها به خوبی نشان می‌دهد که در شهر تهران میزان قراردادها و اجاره نامه‌ها کاهش داشته است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تاکید کرد: بازار مسکن این روزها روند عادی خود را دارد اما به هر حال وقتی قدرت خرید مسکن کاهش یابد و متقاضیان توان خرید مسکن نداشته باشند روند معاملات کاهش می یابد. باز هم تاکید می کنم که املاکی ها هیچگاه به دنبال افزایش قیمت نبوده و نیستند.

بیشتر بخوانید: قیمت مسکن بی منطق و دلخواه دربازار می تازد

مدت هاست که موضوع پرداخت وام ودیعه مسکن به مستاجران سر زبان مسئولان این حوزه است و این سوال بین مستاجران مطرح می‌شود که گیرنده این وام مستاجر است یا مالک و اصلا کدام مستاجران مشمول دریافت هستند.

خسروی درخصوص پرداخت وام ودیعه مسکن به مستاجران بیان کرد: اجرای طرح‌هایی برای مستاجران توسط دولت در قالب پرداخت تسهیلات و یا تعیین سقف و کف قیمتی راه‌حلی موقت برای این حوزه است. راهکار اصلی برای کنترل قیمت‌ها در بازار مسکن اینها نیست و باید سعی کنیم صنعت اجاره‌داری را و صنعت ساختمان سازی را از حالت سنتی به سمت صنعتی سازی هدایت کنیم.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران معتقد است دولت باید طرح مسکن استیجاری را در ایران همانند کشورهای دیگر مانند ترکیه به مرحله اجرایی و عملیاتی برساند. او در ادامه گفت: در بسیاری از کشورها هر ۱۵ روز یکبار شاهد ساخت برج های جدید هستیم بنابراین در کشور ایران هم باید این طرح ها به مرحله اجرایی و عملیاتی برسد.

او توضیح داد: در کشور ترکیه دولت با همکاری شهرداری ها اقدام به ساخت واحدهایی برای مستاجران و یا تازه عروس دامادها کرده تا از طریق این طرح ها بتوان بازار مسکن به ویژه اجاره را کنترل کنند.

خسروی با اشاره به اینکه برای کنترل بازار مسکن به ویژه بازار اجاره باید همه نیروها و دستگاهها همکاری های لازم را انجام دهند افزود: هم اکنون شاهد آن هستیم که در این بخش همکاری های لازم دیده نمی شود.

وی با بیان اینکه در این بازار انسجام لازم جهت همکاری در این بخش ها دیده نمی شود افزود: مصوبه تا سقف ۲۵ درصد برای اجاره بها در استان تهران تنها مربوط به اجاره است و مالکان حق ندارند این ۲۵ درصد را برای ودیعه افزایش دهند .

خسروی در آخر این گفت‌وگو بیان کرد: باید اقتصاد کشور را در این حوزه تقویت کنیم. مشاوران املاک در حوزه افزایش قیمت هیچ نقشی ندارند و در این زمینه باید تمامی دستگاه ها همکاری های لازم را انجام دهند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید