ساعات ابتدایی روز پایانی هفته شاخص کل بورس در معاملات روند صعودی داشت، اما دیری نپایید که روند آن نزولی شد و بازار سرمایه شاخص کل بورس با ۱۹ هزار واحد کاهش در رقم یک میلیون و ۵۶۰ هزار واحد ایستاد. گفتنی است رینگ داخلی و بین‌الملل بورس انرژی ایران امروز شاهد عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری بود.

به گزارش برات نیوز شاخص کل بورس در روز چهارشنبه 19 هزار واحد کاهش داشت و شاخص کل با معیار هم وزن نیز ۲۴۸۵ واحد کاهش یافت و رقم ۴۱۱ هزار و ۹۰۸ واحد را ثبت کرد.

بیشترین معامله‌گرانی که امروز این رقم را جابجا کردند، شرکت های پالایش نفت اصفهان، سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین و پالایش نفت تهران بودند که نسبت به سایر نمادها تاثیر مثبت روی بورس داشته و فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، معدنی و صنعتی گل گهر و ایران خودرو نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را داشتند و در کل معاملاتی به ارزش 92 هزار و 880 میلیارد ریال انجام شد.

مثبت و منفی های شاخص کل فرابورس

شاخص کل فرابورس نیز کاهشی بود و با ۱۹۸ واحد کاهش رقم ۱۸ هزار و ۷۴ واحد را ثبت کرد. معامله گران این بازار ۷۵۲ هزار معامله انجام دادند که ۳۴ هزار و ۶۷۵ میلیارد ریال ارزش داشت. پلیمر آریا ساسول، سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات، سرمایه گذاری سبا تامین، سهامی ذوب آهن اصفهان و پتروشمی تندگویان نستب به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی و در مقابل فرابورس ایران و تولید نیروی برق دماوند نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی فرابورس گذاشتند.

لیست نمادهای پر بینننده این بازار از سهامی ذوب آهن اصفهان، پتروشیمی تندگویان، سرمایه گذارس سبا تامین، پلیمر آریا ساسول، گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی و سرمایه گذاری توسعه و عمران استان کرمان تشکیل شده بود.

بیشتر بخوانید: دارا سوم به بورس می آید

عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در سطح بین الملل

به جز روند نزولی شاخص کل بورس ، از طرف دیگر بورس امروز به نوع دیگری نیز خبرساز بود و رینک داخلی بورس انرژی امروز کالاهای هیدروکربوری و سنگین پتروشیمی و معیانات گازی را عرضه کرد.

به این ترتیب میعانات گازی پالایش گاز خانگیران، میعانات گازی مجتمع گاز پارس‌جنوبی، کالاهای ریفورمیت و هیدروکربن سنگین پتروشیمی بوعلی سینا، و نفت سفید که عمده محصول شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران است و رافینت و برش سنگین حاصل از پالایشگاه نفت و پتروشیمی به جز بنزین و گازوئیل پتروشیمی بیستون، رافینت و برش سنگین شرکت پتروشیمی نوری، گاز مایع پالایش نفت لاوان، نفت سفید (محموله دریایی)، نفتای سبک و نفتای سنگین شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران و نفت کوره ۳۸۰ سانتی استوکس شرکت ملی نفت ایران در رینگ بین‌الملل عرضه می‌شود.

همچنین دیروز کالاهای اکستراکت نفت سپاهان، آیزوریسایکل و حلال ۴۰۲ پالایش نفت بندرعباس، ته‌مانده برج تقطیر پالایش نفت کرمانشاه، گاز مایع صنعتی پتروشیمی بندر امام، نفتای سبک پالایش نفت تهران و نفت سفید شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در رینگ داخلی و بنزین اکتان ۸۷ و گازوئیل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران و هیدروکربن سنگین پتروشیمی بوعلی سینا در رینگ بین‌الملل بازار فیزیکی بورس انرژی ایران معامله شد.

در این روز بیش از ۵۳.۸۹۷ تن فرآورده هیدروکربوری به ارزش بیش از ۳.۸۲۳ میلیارد و ۸۳۸ میلیون ریال در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران دادوستد شد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *