1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. روند واردات موبایل صعودی شد
اخبار اقتصادیموبایل

روند واردات موبایل صعودی شد

اگر نگاهی گذرا به روند واردات موبایل در کشور بیندازید متوجه خواهید شد که این روند طی 12 ماه سال گذشته نسبت به سال 97، بیش از 90 درصد رشد یافته است. یعنی سال 98 بیش از 15 میلیون موبایل به کشور وارد شده و این یعنی رشدی 328 درصدی. با برات نیوز همراه باشید.

بر اساس آمارهای موجود در فدراسیون فاوا، سال گذشته حدود 4 هزار تن گوشی تلفن همراه به ایران وارد شده است. این تعداد ارزشی حدود 413 میلیون دلار دارد. رقمی بزرگ و قابل توجه که 2/3 درصد از سهم واردات کشور را به خود اختصاص داده است. بر همین مبنا هم ارزش واردات واردات موبایل در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ رشد ۳۲۸ درصدی را تجربه کرده و وزن واردات این کالا با رشد ۳۶۰ درصدی همراه بوده است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد ارزش هر تن موبایل وارد شده به کشور ۳۵۳ میلیون و ۲۵۰ هزار دلار بوده است.

روند واردات موبایل

 

موبایل در پله سوم واردات کشور ایستاده استآمارها گویای این است که روند واردات موبایل رتبه سوم واردات کشور را به خود اختصاص داده است. این کالا بعد از ذرت دامی و برنج به عنوان سومین کالای وارداتی شناسایی شده است. البته میزان خرید گوشی تلفن همراه در کشور همیشه آمار بالایی را نشان می دهد. یکی از مهم ترین دلایل آن عدم طراحی و تولید گوشی های ایرانی، موفق نبودن معدود گوشی های طراحی شده داخلی و عدم تمایل مردم به خرید نوع ایرانی این کالا است.

به همین دلیل دولت چاره ای جز واردات گوشی تلفن همراه به کشور ندیده است و با توجه به اینکه این کالا یک کالای مصرفی و کاربردی بین مردم است، بالا بودن آمار واردات آن چندان جای تعجب ندارد. این روزهای کرونایی که بیشتر مردم را به سمت استفاده از گوشی همراه و استفاده از نرم افزارهای آنلاین ناچار کرده هم مزید بر علت شده است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست