بدهی خارجی کشور در خرداد ماه امسال نسبت به اسفند ماه سال گذشته ۳۷۶میلیون دلار و نسبت به خرداد ماه سال گذشته ۲۳میلیون دلار کاهش یافته است که این حاکی از روند کاهشی بدهی خارجی کشور است .

به گزارش برات نیوز، بدهی خارجی کشور نسبت به سال گذشته روند نزولی و کاهش را درپیش گرفته و تا خرداد ماه امسال به 8 میلیارد و 655 میلیون دلار رسیده بوده است .

براساس آمارهای منتشر شده از سوی بانک مرکزی در قالب گزارش گزیده آمارهای اقتصادی، بدهی خارجی کشور نسبت به پایان سال گذشته حدود 380 میلیون دلار کاهش یافته است .

روند کاهشی بدهی خارجی کشور

همچنین بدهی خارجی در مقطع خرداد ماه امسال نسبت به خرداد ماه سال گذشته 23 میلیون دلار کاهش یافته است وروند کاهشی بدهی خارجی کشور ادامه دار بوده است.

میزان بدهی‌های کوتاه مدت کشور تا خرداد 99 حدود 1.5 میلیارد دلار و بدهی‌های بلند مدت ایران نیز 7.1میلیارد دلار اعلام شده است.

بیشتر بخوانید: رشد نقدینگی و کاهش بدهی خارجی

بر اساس این گزارش، بدهی خارجی شامل مجموع تعهدات ایجادشده در اثر گشایش اعتبار اسنادی، تسهیلات دریافتی از بانک جهانی و سایر سازمانها می شود.

نهادهای بین المللی، تأمین مالی پروژه‌ها از طریق فاینانس‌ها، پیش فروش نفت و اوراق قرضه بین المللی نیز از دیگر تعهدات ایجاد شده است که شامل بدهی خارجی کشور می شود.

بدهی 9 میلیارد دلاری خارجی کشور درپایان سال گذشته

این درحالی است که براساس گزارش بانک مرکزی در پایان اسفند ۱۳۹۸ میزان بدهی خارجی کشور به میزان ۹ میلیارد و ۳۱ میلیون دلار بوده که نسبت به ماه‌های گذشته در این بازده زمانی با کاهش همراه بوده و نشانگر روند کاهشی بدهی خارجی کشور است .

علاوه بر این، میزان بدهی‌های کوتاه مدت کشور در سال 98 حدود ۱.۵ میلیارد دلار و بدهی‌های بلند مدت ایران نیز ۷.۴ میلیارد دلار اعلام شده است.

همچنین معادل یورویی بدهی خارجی ایران در سال گذشته حدود ۸.۱ میلیارد یورو بوده که شش میلیارد و ۷۹۳ میلیون یورو از این میزان، حجم بدهی‌های میان مدت و بلندمدت بوده و یک میلیارد و ۳۹۵ میلیون یورو حجم بدهی‌های کوتاه مدت بوده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *