ژاپن بزرگترین رکود اقتصادی با سریعترین نرخ را در دوران ویروس همه گیر کرونا تجربه می‌کند. به گزارش برات نیوز، در سومین اقتصاد بزرگ جهان، تولید ناخالص داخلی در ماه آوریل-ژوئن نسبت به سه ماهه قبلی 7.8٪ ، یا 27.8٪ به طور سالانه افت داشته است. البته ژاپن قبل از این بحران نیز با رشد اقتصادی پایین دست و پنجه نرم می کرد.

آمار و ارقام منتشر شده در روز گذشته، نشان از تأثیر شدید اقتصادی کرونا بر کشورهای جهان دارد. ژاپن از اوایل سال جاری در رکود شدید قرار گرفت. آخرین اطلاعات ازسه ماه آوریل تا ژوئن نشان از بزرگترین کاهش از زمان عرضه ارقام قابل مقایسه در سال 1980 دارد که کمی بیشتر از آنچه تحلیلگران انتظار داشتند است.

عوامل رکود شدید در ژاپن

یکی از اصلی ترین عوامل رکود، کاهش شدید مصرف داخلی بود که بیش از نیمی از اقتصاد ژاپن را به خود اختصاص می دهد. همچنین صادرات به شدت کاهش یافته است زیرا تجارت جهانی به طور گسترده با این بیماری همه گیر درگیر شده است.

آخرین داده ها از آخرین سه ماهه متوالی کاهش رشد اقتصاد ژاپن گزارش می دهد که بدترین عملکرد خود را از سال 1955 نشان می دهد. رکود اقتصادی فشار بیشتری را بر اقتصاد ژاپن وارد کرده که پیش از این نیز با تأثیر افزایش مالیات بر فروش 10درصدی سال گذشته دست و پنجه نرم می کرد.

رکود اقتصادی ژاپن در دوران کرونا
در قرنطینه ماندن و پول خرج نکردن مردم تاثیر منفی بر درآمد شرکت‌ها دارد، چرا که هر چه مردم خرید کمتری کنند، شرکت‌ها نیز درآمد کمتری کسب می‌کنند.

پس از رکود، امید به رشد وجود دارد؟

به اعتقاد بی بی سی، ژاپن در ردیف آخرین اقتصادهای آسیایی قرار دارد که داده های ناخالص داخلی سه ماهه دوم سال جاری آن به شدت پایین گزارش شده است.

این نباید تعجب آور باشد: هیچ کس از اثرات این ویروس جان به در نبرد، و حتی اگر قرنطینه‌های سختی هم در کار نبود، باز هم مردم تمایل داشتند که داخل  خانه بمانند و پول خرج نمی‌کردند. این موضوع تاثیر منفی بر درآمد شرکت‌ها دارد، چرا که هر چه مردم خرید کمتری کنند، شرکت‌ها نیز درآمد کمتری کسب می‌کنند. این یک چرخه معیوب است که به نوبه خود منجر به عدم اعتماد به استخدام افراد بیشتر در اقتصاد می شود و به معنای تاثیرات کرونا روی مشاغل و بیکاری افراد است.

اکنون زمان نگاه به آینده و احتمال برگشت به شرایط قبلی است. به گفته برخی تحلیلگران احتمالاً ژاپن نسبت به سایر اقتصادها بهتر عمل خواهد کرد. حتی اگر سومین اقتصاد بزرگ جهان درگیر اثرات موج دوم کرونا قرار داشته باشد، سیستم های مراقبت های بهداشتی آن هنوز بی نظیر عمل کرده‌اند، و موارد جدید شیوع کرونا رو به کاهش گذاشته‌اند. تحقیقات نشان می‌دهد كه بازگشت تولید ناخالص داخلی در سه ماهه سوم به روال قبل شروع می شود و تا سال آینده نیز ادامه یابد.

بیشتر بخوانید: تسهیلات کرونایی تا نیمه شهریور تمدید شد

امید به خروج از رکود

پس از گذراندن این رکود، اکثر تحلیلگران انتظار دارند  اقتصاد ژاپن در ماه های آینده دوباره رشد کند. نخست وزیر شینزو آبه پکیج‌های تحریک اقتصادی گسترده ای را برای کمک به اقشار آسیب دیده ناشی از کرونا معرفی کرده است. در حالی که ژاپن حالت اضطراری اواخر ماه می را برداشته است، اما نگرانی هایی وجود دارد که احتمال بروز موج های بعدی کرونا ممکن است به هزینه های اقتصادی مجدد منجر شود.

چین دومین اقتصاد بزرگ جهان نیز دلایلی برای امید به خروج از بحران ارائه می دهد. اقتصاد این کشور در ماه‌های آوریل تا ژوئن 3.2٪ رشد کرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *