رئیس اتحادیه مشاوران املاک شمیرانات گفت: بازار از حدود سه هفته قبل به دلیل تغییرات قیمتی وارد رکود شده است، مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر خانه‌های خالی می‌تواند به کاهش قیمت مسکن و رونق این بازار منجر شود. باید درنظر داشت که ترکیه از سال‌ها قبل با این روش بخش مسکن را کنترل کرد.

محمدرضا قاسمی همچنین بیان کرد: از حدود سه هفته قبل به دلیل نوسانات قیمتی بازار مسکن در منطقه شمیران وارد رکود شده است. دو ماه بعد از تعطیلات کرونا که مشاغل گوگناگون دوباره بازگشایی شدند، حجم تقاضا در بازار مسکن بالا رفت اما درحال حاضر مقداری فروکش کرده است. عده‌ای هم بورس را برای سرمایه گذاری انتخاب کردند و در پی آن، بخش مسکن نیز تحت تاثیر قرار گرفت.

وی در ادامه سخنان خود افزود: پیش از این وقتی قیمت دلار افزایش می‌یافت، سه چهار ماه طول می‌کشید تا تاثیر خود را در بازار مسکن بگذارد اما درحال حاضر صاحبخانه‌ها یک هفته بعد از نوسانات بازار ارز قیمت مسکن را تغییر می‌دهند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شمیرانات در پاسخ به این سوال که مالیات بر خانه‌های خالی می‌تواند منجر به ثبات قیمت در بازار مسکن شود گفت: هر قانونی که به تصویب می‌رسد ضعف‌های آن در مسیر اجرا خود را نشان می‌دهد. برای مثال شاید مالکان، پرده‌های خانه را بکشند یا لامپ را روشن بگذارند یا قراردادهای صوری بنویسند، اما  قطعاً هر نوع سیاست مالیاتی مثل مالیات بر خانه‌های خالی یا مالیات بر عایدی سرمایه اثرات مثبتی را در بازار مسکن ایجاد خواهد کرد؛ چرا که منجر به کاهش احتکار و کاهش معاملات سفته بازانه می‌شود.

قاسمی همچنین گفت: عمده واحدهای خالی متعلق به بانک‌ها و شرکت‌های دولتی است. بانک‌ها املاک زیادی را در منطقه یک خریداری کرده‌اند. البته آن‌ها را برای فروش گذاشته‌اند اما به شرکت‌های زیرمجموعه خود واگذار کردند و هنوز به بازار مصرفی نرسیده است.

وی همچنین تراکم جمعیتی در شمیرانات را متنوع دانست و اعلام کرد: در منطقه یک شهر تهران، شاهد نوعی شکاف طبقاتی هستیم. مثلاً فردی در یک خانه ۳۰ متری زندگی می‌کند و کنار او یک مجتمع لوکس قرار گرفته که صاحبان خانه‌ها خودروهای گران قیمت خارجی دارند. افرادی را می‌شناسم که در منطقه شمیرانات مستأجر هستند و بعد از سال‌ها مسکن مهر به آن‌ها تعلق گرفته که از این بابت خوشحالند. به نظرم دولت باید طرح‌های تولید مسکن انبوه و ارزان قیمت را در دستور کار خود قرار دهد.

رئیس اتحادیه املاک شمیرانات درباره اثرات مالیات بر عایدی سرمایه و املاک نیز گفت: این طرح مدت‌هاست که در کشور ترکیه اجرا می‌شود. مثلا اگر فردی یک خانه را ۵۰ هزار یورو خریداری می‌کند اگر پنج سال بعد آن را بفروشد به سود حاصل از فروش ۲۵ درصد مالیات تعلق میگیرد. در رابطه با بازار اجاره هم صاحب‌خانه‌ها نمی‌توانند اجاره‌بها را بیش از ۳ درصد ارزش ملک تعیین کنند. همین سیاست‌ها سبب شده تا بازار مسکن در ترکیه کنترل شود.  

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *