با شروع قرنطینه‌های جدید و محدودیت‌های گسترده‌تر درپی موج جدید شیوع بیماری کرونا، اقتصاددان‌ها در رابطه با وقوع رکود 2رقمی اقتصاد منطقه یورو اتفاق نظر دارند.

 به گزارش برات‌نیوز به نقل از رویترز، اقتصاددانان به عدم بهبود اقتصادی منطقه یورو در سال 2021 اشاره کردند و گفتند علیرغم انتظار محرک‌های مالی 500 میلیارد یورویی، اقتصاد منطقه یورو اولین رکود دو رقمی خود طی یک دهه گذشته را آغاز خواهد کرد.

درپی شیوع موج جدید بیماری کرونا، طبق بررسی‌های صورت گرفته، تا پایان سال 2020، اقتصاد اروپا 2.5 درصد کوچک خواهد شد. این درحالی‌ست که در سه ماهه سوم سال جاری میلادی، اقتصاد این منطقه 12.6 درصد رشد را تجربه کرده و پیش‌بینی می‌شد چنین روندی تا سال آینده میلادی ادامه داشته باشد.

طبق نظرسنجی رویترز از اقتصاددانان، 80 درصد آن‌ها معتقدند که وضع جدید قرنطینه حاصل از کرونا و اعمال محدودیت‌های گسترده‌تر سبب رکود 2رقمی اقتصاد منطقه یورو خواهد شد.

به گفته آنجل تالتورا، سرپرست اقتصادی اروپا در آکسفورد ایکانامیکس، اقتصاد منطقه یورو در سه ماهه چهارم سال جاری میلادی با یک رکود دو رقمی مواجه خواهد شد. این رقم نسبت به آنچه در نیمه اول سال شاهد بودیم بسیار متعادل‌تر است ولی هنوز هم بی ثباتی‌های بسیاری در این مورد وجود دارد.

 اقتصاددانان کاهش تولید ناخالص داخلی در سه ماهه پایانی پس از رکود در نیمه اول سال، نشانه‌ای از رکود دو رقمی می‌دانند. زمانی که موج اول همه‌گیری ویروس کرونا رخ داد، تنها سه اقتصاددان رکورد دو رقمی را برای این منطقه پیش‌بینی کرده بودند.

به تازگی پیش‌بینی شده است که اقتصاد منطقه یورو 0.8 درصد در سه ماهه نخست سال آینده میلادی رشد کند. این رقم کمی پایین‌تر از یک درصدی است که در ماه گذشته اعلام شده بود. در ادامه نظرسنجی‌ها مشخص شد که اقتصاددانان در سال آینده میلادی برای منطقه یورو رشد 5 درصد را پیش‌بینی کرده‌اند.

 این خبرها درحالی منتشر شده‌اند که خبرهای موفقیت‌آمیز بودن آزمایش واکسن کرونا و تاثیر آن بر مثبت شدن بازارهای سهام نادیده گرفته شده‌اند؛ با این حساب می‌توان پیش‌بینی کرد که با توزیع واکسن کرونا، می‌توان به رشد اقتصادی در سال آینده امیدوار بود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *