موبایل

ویروس کرونا مانع از ارتقای رکورد فروش آیفون شد

رکورد فروش آیفون

پس از این‌که بازار فروش گوشی‌های هوشمند، در طی دو سال گذشته افت پیدا کرد؛ سرانجام در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ نشانه‌هایی دیده می‌شد که نوید از بهبود وضعیت فروش می‌داد. با راه‌یابی گوشی‌های هوشمند سازگار با شبکه ۵G به بازار، انتظار می‌رفت که رکورد فروش در سال میلادی جاری به مقدار زیادی ارتقا یابد و آیفون که در حال رشد در جدول فروش بود؛ رکوردها را جابه‌جا کند. اما ویروس کرونا، محاسبات را بر هم زد و مانع از ارتقای رکورد فروش آیفون شد. با برات نیوز همراه باشید. با برات نیوز همراه باشید.

وضعیت وخیم رکورد فروش تولیدکنندگان بزرگ از جمله آیفون در بحران کرونا

همه‌گیر شدن ویروس کرونا در سراسر جهان که قرطینه خانگی را به دنبال داشت، ضربه سنگینی را به اقتصاد وارد کرد. بسیاری از افراد شغل خود را از دست داد‌ه‌اند و بسیاری دیگر از این می‌ترسند که سرنوشتی مشابه آن‌ها داشته‌باشند. با این وجود، به نظر می‌رسد که در این برهه حساس از زمان، گوشی‌های هوشمند در لیست خرید مصرف‌کنندگان در اولویت قرار نمی‌گیرند. علاوه بر آن، با بالا گرفتن آشوب‌ها و اعتراضات در چند ایالت آمریکا؛ شرکت اپل مجبور شد که فروشگاه‌های خود را برای مدتی تعطیل کند که این موضوع نیز در آینده به رکورد فروش آیفون ضربه خواهد زد.

وضعیت وخیم رکورد فروش آیفون

با توجه به تحلیل‌های شرکت «Gartner» از بازار فروش گوشی‌های هوشمند، صنعت موبایل در سه ماهه ابتدایی امسال به دلیل گسترش جهانی ویروس کرونا؛ بدترین افت تاریخ خود را تجربه کرده‌است. در این مدت به غیر از شیائومی، رکورد فروش 5 فروشنده اصلی دیگر به شدت افت کرده‌است.

شرکت اپل هم تنها نسبت به سامسونگ و هوآوی در وضعیت بهتری قرار دارد. رکورد فروش آیفون در سه ماهه ابتدایی امسال، ۸ درصد نسبت به سال گذشته افت داشته‌است. با وجود آن‌که شرکت اپل با سامان‌دهی و توسعه تولیدات خود برای تسخیر بازار فروش برنامه ریزی کرده‌بود، ویروس کرونا به آن‌ها اجازه نداد تا شروع خوبی را برای امسال رقم بزنند. شرکت «Gartner» پس از بررسی آمار اپل در بازار فروش، اعلام کرده‌است که در صورت وجود نداشتن ویروس کرونا؛ آیفون می‌توانست رکورد فروش در سه ماهه ابتدایی سال را جابه‌جا کند. اگرچه مشکلات جانبی عرضه محصولات، تعطیلی فروشگاه‌ها و کاهش قدرت خرید مصرف‌کنندگان تا اواخر ماه فوریه فروش اپل را در تنگنا قرار داده‌بود؛ اما با بیشترشدن فروش آنلاین و از سرگیری تولید، موجب شد که این شرکت مقداری در اوضاع خود بهبود ایجاد کند.

اگر ویروس کرونا وجود نداشت، Apple می‌توانست هواوی را در فروش شکست دهد

به صورت کلی، میزان فروش در سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۰ نسبت به همین زمان در سال گذشته، به مقدار ۲۰ درصد ریزش داشته‌است. این در حالی است که این مقدار افت برای شرکت سامسونگ در حدود ۲۳ درصد بوده‌است که مقدار زیادی از این افت از ضعف این شرکت در فروش آنلاین نشئت گرفته‌است. اما باید توجه کرد که اگر میزان فعالیت و سرمایه‌گذاری شرکت سامسونگ در چین مقداری بیشتر از حال حاضر بود؛ این شرکت بسیار بیشتر از حالا از شیوع کرونا آسیب می‌دید. با این وجود، سامسونگ با فروش ۵۵ میلیون نسخه از گوشی‌های خود در سه ماهه ابتدایی امسال، هنوز در صدر جدول فروش باقی مانده‌است.

اما در میان فروشندگان بزرگ، هوآوی بیشترین ضربه را از همه‌گیری ویروس کرونا خورده‌است. فروش محصولات این شرکت با ۲۷ درصد ریزش به تعداد ۴۲/۵ دستگاه در فصل اول امسال رسیده‌است. قطع دسترسی هوآوی از بازار فروش ایالات متحده آمریکا توسط دولت این کشور، اوضاع را برای این شرکت بسیار سخت‌تر کرده‌است.

رکورد فروش آیفون در رده سوم در بحران کرونا

گوشی‌های آیفون اکنون با فاصله اندکی از هوآوی رده دومی، در جایگاه سوم جدول فروش قرار دارند. اگر کرونا اوضاع را در سراسر جهان تغییر نمی‌داد؛ با ارتقای رکود فروش آیفون در سطح بین‌الملل، ممکن بود که اپل، هوآوی را پشت سر بگذارد و جایگاه دوم فروش را تصاحب کند.

برخلاف سایر فروشندگان بزرگ، رکورد فروش شیائومی در سه ماهه اول امسال به میزان ۱/۴ درصد رشد پیدا کرده‌است که کارشناسان این رشد را ناشی از قیمت پایین، حضور قدرتمند در بازارهای جهانی و خدمات اینترنتی شگفت‌انگیز این شرکت می‌دانند.

بر اساس تحلیل‌های شرکت «Gartner»، فروش گوشی‌های هوشمند تا پایان امسال به میزان ۱۴/۶ درصد نسبت به سال گذشته کاهش پیدا خواهد کرد.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید