وال استریت امروز روز منفی خود را پشت‌سر گذاشت و تمام شاخص‌های بورس آمریکا نزولی بودند به‌طوری‌که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطحی پایین‌تر از روز گذشته بسته شدند.

به گزارش برات‌نیوز به نقل از بلومبرگ، این‌طور که پیداست اثرات مخرب کرونا بر اقتصاد تمامی ندارد، باوجود بهبودهای اقتصادی و آغاز تدریجی فعالیت‌ها در کشورهای مختلف، هنوز هم شرایط به دوران قبل از کرونا بازنگشته است.

می‌توان گفت با وجود چنین شرایطی، در صورتی‌که جامعه پزشکی موفق به کشف واکسن موثر برای ریشه‌کن کردن این بیماری نشوند، پروسه بازگشت به حالت عادی طولانی‌تر نیز خواهد شد.  

رئیس بانک مرکزی آمریکا در پیامی از نمایندگان کنگره آمریکا درخواست کرده است تا با بسته‌های محرک جدید موافقت کنند.

این پیام را می‌توان مهر تأییدی بر نیاز بیشتر به رویکرد حمایتی از بازارها دانست.

رئیس بانک مرکزی آمریکا درحالی این درخواست را منتشر کرده است که به دلیل اختلاف نظر میان سران دو حزب اصلی آمریکا، هنوز جایگزین مناسبی برای لایحه سه تریلیون دلاری قبلی که اعتبار اجرای آن نیز منقضی شده، پیدا نشده است.

ازجمله اصلی‌ترین مواردی که میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان اختلاف ایجاد کرده است، می‌توان به میزان و چگونگی حمایت‌های نقدی از شهروندان آمریکا اشاره کرد.

به اعتقاد دموکرات‌ها پرداخت‌های نقدی از ۱۲۰۰ دلار در ماه باید به ۱۸۰۰ دلار در ماه افزایش پیدا کند، آن‌ها همچنین پیشنهاد می‌کنند که این مبلغ به‌جای پرداخت ماهانه، به‌صورت هفتگی و هربار 450 دلار پرداخت شود.

در این میان جمهوری‌خواهان عقیده دارند که این یارانه باید به‌صورت مستقیم، با مبلغ کمتر و در یک نوبت در هر ماه پرداخت شود. لازم‌به‌ذکر است که اعتبار بسته حمایتی قبلی در ماه ژوئیه به پایان رسیده بود.   

به‌گفته پاول، پیشرفت‌های اخیر در زمینه اشتغال‌زایی و تشویق شهروندان به افزایش مخارج خود به‌‌نفع کسب‌وکارها صورت گرفته است.

هم‌اکنون نیز زمان مناسبی برای کم کردن سرعت این فعالیت‌هاست؛ چراکه این کار سبب تضعیف روند احیای اقتصادی خواهد شد.

در این راه مشکلاتی برای کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان ایجاد می‌شود که دوری از آن‌ها ممکن نیست. حتی اگر بیش از حد نیاز به فراهم کردن منابع مالی ادامه داده شود، در حقیقت پولی هدر نرفته چرا که در آن صورت روند احیای اقتصادی و نرخ رشد سریع‌تر خواهد بود. 

کاهشی شدن نرخ بیکاری

در همین میان به‌تازگی وزیر خزانه‌داری آمریکا، استیون منوچین، جهت مذاکره دوباره با دموکرات‌ها برای اجرایی کردن یک بسته حمایتی جدید به کنگره رفت.

وی دیدار خود با نانسی پلوسی، رئیس کنگره را سازنده و موثر دانست و گفت به اجرایی شدن یک بسته حمایتی جدید امیدوار است.

وی همچنین بیان داشت که به‌طور جدی در تلاش است تا این مهم اجرایی شود.

او معتقد است که فضای گفت‌وگوها عقلانی و آرام بوده و می‌تواند منجر به توافق دو طرف شود.

از نظر منوچین شرایط آنچنان هم منفی نیست و می‌توان به آینده امیدوار بود. یا اینکه از سرعت اشتغال‌زایی در آمریکا کاسته شده اما اخبار مربوط به بازار کار این کشور همچنان امیدوارکننده است.

 وی درحالی این اظهارات خود را بیان کرد که نرخ بیکاری در کشورش تا پایان ماه سپتامبر کاهشی شده و به رقم ۷.۹ درصد رسیده و بورس آمریکا نزولی است.

این نرخ بیکاری که ۰.۵ درصد کمتر از ماه قبل بوده، کمترین نرخ بیکاری آمریکا در طول پنج ماه اخیر گزارش شده است.

اینکه نرخ بیکاری در آمریکا تک رقمی بماند، سبب کاهش فشار روی دولت و کنگره شده و برای بازارها بسیار مهم است.

این مهم سبب می‌شود تا تامین مالی مورد نیاز برای پرداخت بیمه‌های بیکاری بدون مشکل صورت گیرد.

شیوع بیماری کرونا تاکنون چیزی حدود ۳.۵ تریلیون دلار هزینه روی دست دولت آمریکا گذاشته و مذاکرات برای اجرایی شدن یک بسته حمایتی بزرگ دیگر به اعتبار حدود دو تریلیون دلار در جریان است.

در جریان تامین این نقدینگی در ماه‌های اخیر بانک مرکزی آمریکا مجبور به بازنگری در سیاست‌های نرخ بهره‌ای و تورمی خود شده است.

فرارسیدن زمستان سبب می‌شود تا نگرانی‌های تازه‌ای در زمینه آغاز موج جدید شیوع کرونا ایجاد شود.

سازمان بهداشت جهانی همچنین نسبت به افزایش شمار قربانیان کرونا به دو برابر هشدار داده و اعلام کرده است تنها راه مقابله موثر با این بیماری، وحدت رویه کشورهای جهان است.

این سازمان همچنین به شدت گرفتن مجدد شیوع کرونا در اروپا اشاره و اعلام کرده است اوضاع در آمریکا و آمریکای لاتین نیز همچنان در شرایط بدی قرار دارد. 

باتوجه به آمار منتشره، تا به ‌امروز بیش از ۳۵ میلیون و ۹۴۴ هزار و ۶۶۲ مورد بیمار کرونایی ثبت شده که در این میان یک میلیون و ۵۱ هزار و ۸۷۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

آمریکا با ۲۱۵ هزار و ۵۰۶ نفر بالاترین تلفات را به خود اختصاص داده و به دنبال آن کشورهای برزیل با ۱۴۶ هزار و ۹۰۸ نفر، هند با ۱۰۴ هزار و ۲۲۰ نفر، مکزیک با ۸۱ هزار و ۸۷۷ نفر و انگلیس با ۴۲ هزار و ۴۴۵ نفر بیشترین آمار ابتلا را ثبت کرده‌اند.

حال با وجود چنین شرایطی، پس از اینکه ترامپ به به مقامات کاخ سفید دستور داد تا مذاکرات بر سر بسته کرونایی جدید با دموکرات‌ها را متوقف کنند، شاخص‌های  مهمی از بورس آمریکا تمام سود خود را از دست داده و ریزش سنگینی را تجربه کردند.

بورس آمریکا
در ادامه نگاهی به بازار‌های آمریکا، اروپا و آسیا خواهیم داشت.

 

بورس آمریکا 

وال استریت امروز روز منفی خود را پشت‌سر گذاشت و تمام شاخص‌ها نزولی بودند به‌طوری‌که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطحی پایین‌تر از روز گذشته بسته شدند.

میانگین صنعتی داوجونز ۳۷۵.۸۸ واحد یا ۱.۳ درصد سقوط کرد و به ۲۷,۷۷۲.۷۶ واحد رسید.

اس‌اندپی نیز ۵۰۰ با ۱.۴ درصد سقوط را تجربه کرد و معاملات دیشب را در ۳,۳۶۰.۹۵ واحد به پایان برد. کامپوزیت نزدک ۱.۶ درصد سقوط کرد و به ۱۱,۱۵۴.۶۰ واحد رسید.

لازم به‌ذکر است که قبل از توییت ترامپ در رابطه با توقف مذاکرات با دموکرات‌ها، داوجونز ۲۰۰ واحد و اس‌اندپی ۵۰۰ واحد رشد کرده بودند.

 تام لی- کارشناس امور مالی در موسسه فاندزرات گلوبال ادوایزرز گفت: به گمانم تا زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رفتار مضطربانه معامله گران بورس آمریکا ادامه خواهد داشت

چرا که دو رقیب انتخاباتی دیدگاه های کاملا متفاوتی در حوزه تجاری و اقتصادی با یکدیگر دارند و در نتیجه بازارها به افزایش یا کاهش شانس پیروزی بایدن و ترامپ واکنش های مختلفی از خود نشان خواهند داد. 

بورس‌های اروپایی

در بورس اروپا شاهد افزایش ۰.۱۲ درصدی شاخص “فوتسی ۱۰۰” بودیم. بورس لندن با افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۹۴۹.۹۴  واحد بسته شد.  شاخص “دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در آلمان صعود ۰.۶۱ درصدی را تجربه کرد و در سطح  ۱۲ هزار و ۹۰۶.۰۲ واحدی ایستاد. شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با صعود ۰.۴۸ درصدی در سطح ۴۸۹۵.۴۶ واحد بسته شد. در مادرید نیز  شاخص “ایبکس ۳۵” ۱.۴۴ درصد افزایش را تجربه کرد و به ۶۹۳۶.۲۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در چنین شرایطی بورس آسیا شرایط خوبی را تجربه می‌کند. طبق آمار منتشر شده، شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با افزایش ۰.۵۲ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۴۳۳.۷۳ واحدی افزایش را تجربه کرد. شاخص “هانگ سنگ” بورس هنگ کنگ ۰.۹ درصد بالا رفت و در سطح ۲۳ هزار و ۹۸۰.۶۵ واحد بسته شد. در چین شاخص “شانگهای  کامپوزیت” کاهش ۰.۱ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۵۸۷.۳۹ واحد بسته شد.

در استرالیا نیز شاخص “اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰” بورس سیدنی با ۰.۳۴ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۵۹۶۲.۰۷  را تجربه کرد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص ” تاپیکس” ژاپن نیز صعودی بود.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *