با طولانی شدن روند نتیجه انتخابات آمریکا و تاثیر آن بر بازار بورس و ارزهای جهانی، دلار مجددا ریزش کرد. به این ترتیب ریزش دلار جهانی به پایین ترین سطح خود طی دو ماه اخیر رسیده است.

به گزارش برات نیوز، بن بست انتخاباتی به وجود آمده از اظهار نظرهای عجیب ترامپ و وجود شانس بیشتر بایدن در پیروزی انتخابات، موجب شده که معامله گران این روزها نگران باشند.

ترامپ با اعلام اینکه چالش های حقوقی پیش آمده را در صورت لزوم در دادگاه عالی این کشور دنبال خواهد کرد گفته است دست از جنگیدن نخواهد کشید.

اما میت رامنی- سناتور یوتا گفته است ترامپ با ادعاهای نادرست در حال به هم ریختن کشور است.

ریزش دلار جهانی با ریزش دلار جهانی

سرمایه‌گذاران انتظار دارند نامزد دموکرات‌ها، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا شود اما جمهوری‌خواهان همچنان کنترل سنا را در دست داشته باشند که این مسیر برای تصویب بسته کرونایی جدید را مشکل می‌کند.

این قبیل موضوعات روی ریزش دلار تاثیر گذار است. به طوری که  شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ریزش دلار جهانی ریزش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۲۲۷ واحد بسته شد.

نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۱۱۱ دلار اعلام شد (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).

ریزش دلار در بازار ایران

با توجه به ریزش دلار جهانی در ایران نیز ریزش دلار به کمترین ارزش خود طی 2 ماه گذشته رسید و احتمالا این سقوط طبق نظر کارشناسان فعلا ادامه دار باشد.

ارزش دلار اکنون در ایران به رقم 24500 هزار تومان رسیده است. به عقیده کارشناسان  کاهش نرخ دلار تا حدود 20 هزار تومان هم می‌تواند ادامه داشته باشد.

به نظر می‌رسد مقاومتی در کف 20 هزار تومان شکل بگیرد. از سوی دیگر شرایط ارزی کشور و وضعیتی که در ذخایر ارزی، صادرات و واردات داریم بعید است اجازه بدهد کاهش بیش از 20 هزار تومان را داشته باشیم.

بورس آمریکا

این اتفاقات روی بورس آمریکا  تاثیرگذار بوده است. در وال استریت، بیشتر شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند.

شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۲۳ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و  ۳۲۴.۹۸ واحد بسته شد.

دیگر شاخص ها

اس‌اندپی بدون تغییر در ۳٫۵۰۹.۴۴ واحد باقی ماند و کامپوزیت نزدک با رشد جزئی ۰.۰۴ درصدی به ۱۱٫۸۹۵.۲۳ واحد رسید. 

علی‌رغم نامشخص ماندن نتیجه انتخابات آمریکا وال‌استریت بهترین هفته خود از ماه آوریل را به ثبت رساند. اس‌اندپی و نزدک به ترتیب ۷.۳ درصد و ۹ درصد جهش کرده و داوجونز ۶.۹ درصد به ارزش خود افزود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *