پس از اعلام خبر نهایی برنده شدن جو بایدن کاندیدای دموکرات ریاست جمهوری آمریکا صبح امروز قیمت دلار با کاهشی 2 هزار و 300 تومانی همراه بود .

به گزارش برات نیوز، درحالی که تا پیش از اعلام خبر انتخاب نهایی بایدن به عنوان رییس جمهور جدید آمریکا و از زمان آغاز برگزاری این انتخابات دلار حدود 7 هزار تومان کاهش داشت.

حالا امروز با نهایی شدن این انتخابات دلار با کاهش 2  هزار و 300 تومانی همراه شد و قیمت دلار تا این لحظه (ساعت 14) به 22 هزار و 800 تومان رسیده است.

تقویت 30 درصدی ارزش ریال با ریزش شدید قیمت دلار

بر اساس این گزارش، دلار از هفته پیش روند نزولی را در پیش گرفته و با کاهشی حدود 7 هزار تومان امروز وارد کانال 22 هزار تومان شده است.

ریزش شدید قیمت دلار درحالی است که طی چند روز گذشته ارزش ریال تا 30 درصد تقویت شده و با تداوم کاهش نرخ ارز، این درصد افزایش خواهد یافت.

سیر نزولی قیمت ها در حالی در بازار ارز از عصر چهارشنبه 14 آبان ماه آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

 قیمت دلار با کاهش حدود 7هزار تومانی همراه بوده و دلار از 30 هزار تومان ظهر چهارشنبه به 23 هزار تومان در صبح امروز یکشنبه 18 آبان رسیده است.

فعالان حوزه ارز در میدان فردوسی معتقدند که با توجه به نهایی شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بازار ارز از بلاتکلیفی خارج شده و با امید به روزهای پیش رو قیمت دلار و ارز دربازار داخلی ریزش خواهد داشت .

ریزش شدید قیمت دلار موجب شده تا هر روز بر تعداد فروشنده های بازار اضافه شود؛ امروز نیز طبق اذعان صراف‌های خیابان فردوسی همه در بازار فروشنده هستند و خریداری برای دلار وجود ندارد.

بازاری ها پیش بینی کرده اند که در صورت ادامه همین روند به زودی شاهد دلار 20 هزار تومانی در بازار خواهیم بود؛ به گفته فعالان ارزی قیمت ارز با شیب ملایم کاهش خواهد یافت و همین امر موجب تخلیه تقاضای کاذب و سوداگری از بازار می شود.

عرضه ۱۴۶ میلیون دلاری در نیما

از طرفی بانک مرکزی روز گذشته از عرضه حدود ۱۴۶ میلیون دلار ارز به صورت حواله توسط صادرکنندگان در سامانه نیما (نظام یکپارچه معاملات ارزی) خبرداد.

روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرده است: بر اساس گزارش های دریافتی از سامانه نیما روز (17 آبان ماه 1399) حدود ۱۴۶ میلیون دلار ارز به صورت حواله توسط صادرکنندگان در این سامانه عرضه شد که بر اساس معاملات انجام شده میانگین موزون نرخ بر حسب دلار حدود 242.181 ریال بوده است.

همچنین دیروز در بازار «متشکل معاملات ارزی» حدود ٣٣ میلیون دلار ارز به صورت اسکناس عرضه شد که میانگین نرخ معاملات انجام شده حدود 242.164 ریال بوده است.

چهارراه استانبول، چشم انتظار دلار ۲۰ هزار تومانی

درحالی که این روزها و همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شاهد ریزش شدید قیمت دلار و ارز در کشور بوده ایم فعالان این حوزه در چهارراه استانبول منتظر کاهش هرچه بیشتر قیمت دلار حتی دلار 20 هزار تومانی هستند .

قیمت دلارروز گذشته با کاهشی بیش از هزار و ۵۰۰ تومان بسته شد و ۶ درصد از ارزش خود را از دست داد درحالی که معامله‌گران در چهارراه استانبول چشم انتظار دلار ۲۰ هزار تومانی در روزهای آینده نشسته‌اند.

بعد از گذر از چند هفته پر نوسان صعودی قیمت دلار و پیش بینی فعالان حوزه ارز مبنی بر افزایش قمیت دلار تا 40 و 50 هزار تومان امروز شاهد افت قیمت دلار تا حدود 10 هزار تومان هستیم و همچنان پیش بینی ها حاکی از این است که ریزش شدید قیمت دلار ادامه دار خواهد بود .

این در شرایطی است که تنها چند هفته گذشته بود که مردم برای خرید دلار در جلوی صرافی‌ها صف می‌کشیدند و بازارساز نیز برای کنترل قیمت‌ها ناگزیر به تزریق ارز در بازار بود.

همه فروشنده اند و خریدار دلار نیست

حالا اما امید به گشایش‌های اقتصادی با توجه به کاهش ریسک‌های سیاسی بین‌المللی، همه را فروشنده کرده است آنهم در بازاری که خریدار ندارد.

همین موضوع باعث شده تا چهارراه استانبول تا میدان فردوسی که تا چند روز پیش کارزار معاملات دلار بود حالا به یکی از خلوت‌ترین بازارهای تهران تبدیل شود.

در این میان نقش بانک مرکزی نیز بی‌تاثیر نبوده و بازارساز از هفته گذشته و پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، با تامین ارز برای تقاضای واقعی، شیب قیمت دلار و به دنبال آن سایر ارزها را کاهشی کرد تا با تکیه بر فاکتورهای سیاسی، افت قیمت‌ها در بازار دلار را ادامه‌دار کند. 

نتیجه این اقدامات  در بازار به شکل محسوسی قابل مشاهده بود. صرافی‌ها از مشتری خالی بودند و تابلوها نیز با تغییر قیمت لحظه‌ای روشن و خاموش می‌شدند. 

در این میان اما چشم‌های نگرانی نیز بود که بر روی اعداد تابلوی صرافی‌ها میخکوب می‌شد زیرا دلاری که با قیمت‌های بالای ۲۸ هزار تومان در روز چهارشنبه به کار خود پایان داده بود وارد کانال 22 هزار تومانی شده بود .

فارغ از نتایجی که تغییر ریاست جمهوری آمریکا در اقتصاد می‌تواند به دنبال داشته باشد اما امروز بیش از هر چیز جو روانی مثبت و امید به بهبود شرایط کاهش قیمت‌ها را رقم زد.

مقاومت دلالان برای جلوگیری از ریزش شدید قیمت دلار

در این میان اما هستند افرادی که همچنان به دنبال بازارسازی برای مقاومت دلار در قیمت‌های بالاتر هستند.

دلالانی که اگرچه نمی‌خرند اما اصرار دارند که صرافی‌ها دلار را ارزان خریداری می‌کنند. تا آنجا که برخی از دلالان قیمتی نزدیک به ۲۵ هزار تومان را برای خرید دلار پیشنهاد می‌دهند تا مانع از کاهش بیشت قیمت‌ها شوند.

اما حالا باید امید داشت که با توجه به جو روانی مثبت ایجاد شده در بازار وادامه دار شدن ریزش قیمت‌ها در بازار ارز اوضاع کمی بهبود یابد البته که دریان میان دلالان نیز همچنان تلاش می‌کنند برای جلوگیری از ضرر بیشتر ارز خود را به پول رسمی کشور تبدیل کنند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *