با ثبت چهارمین ریزش متوالی دلار، شاخص جهانی دلار تا کانال 92 واحدی عقب کشید.

به گزارش برات نیوز با انتخاب بایدن، به روزهای پایانی ریاست جمهوری ترامپ نزدیک می­ شویم و احتمال تنش ­های بیشتر میان آمریکا و چین وجود دارد. 

احتمال تحریم های بیشتر علیه چین

منابعی آگاه در این باره مدعی شده­اند که ترامپ درصدد اعمال حداکثری فشار به دولت چین است و دستور تحریم ­های جدیدی علیه این کشور را صادر کرده است.ممکن است تحریم هایی وضع شود که زمینه ساز ریزش متوالی دلار و جذابیت بیشتر یوآن شود.  

این تحریم­ ها تحریم ­هایی هستند که رفع آنها برای دولت بعدی ممکن است دشوار باشد و بایدن را با چالش هایی مواجه کند. به این ترتیب ترامپ تنها به چاه سقوط نخواهد کرد و دیگران را نیز می خواهد با خود پایین بکشد.

در دولت ترامپ مناقشات دو طرف به سرعت به حوزه تجاری و سرمایه گذاری کشیده است که حتی فاز نخست توافق تجاری نیز نتوانست روابط دو طرف را به حالت قبل بازگرداند. طرف چینی در واکنش به این خبر نسبت به عواقب هرگونه اقدام نسنجیده هشدار داده است.

سرمایه گذاری خارجی در چین

تلاش برای به زمین زدن چین از جانب آمریکا در شرایطی انجام می ­شود که  سرمایه گذاران خارجی دنیا به دنبال حضور پررنگ چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ دنیا در داد و ستدها هستند.

طبق داده هایی که از سوی وزارت بازرگانی چین منتشر شده است، سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم در این کشور در ۹ ماه نخست امسال به ۸۰۱ میلیارد یوان ( ۱۱۵ میلیارد دلار) رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶.۴ درصد افزایش نشان می دهد.

در بین بخش های مختلف، بیشترین رشد سرمایه‌گذاری مربوط به خدمات فنی با ۶۷.۹ درصد، تجارت الکترونیک با ۴۲.۳ درصد و صنایع های تک با ۲.۱ درصد بوده است. کشورهای عضو اتحادیه  آ. سه. آن طی این مدت سرمایه گذاری های خود در چین را ۱۰.۱درصد افزایش داده اند؛ در حالی که اتحادیه اروپا ۲۷.۶ درصد کمتر در این کشور سرمایه‌گذاری کرده است. 

با شتاب رشد جهانی در ماه های پیش رو و انتهایی سال 2020، معامله گران با احتیاط بیشتر در حال معاملات خود هستند و همین مسائل نیز بر ریزش متوالی دلار تاثیر دارد.

 رشد اقتصادی در نقاط مختلف جهان مجددا از سر گرفته شده اما نرخ تورم پایین نشان می دهد بانک های مرکزی کار سختی را برای تداوم حمایت از بازارهای مالی و تقویت رشد اقتصادی خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: یوآن به روزهای اوج خود نزدیک شد

رشد ارزهای اروپایی در مقابل ریزش متوالی دلار

به این ترتیب در معاملات امروز شاخص دلار با 0.12 درصد کاهش نسبت به روز گذشته به سطح 92.525 رسید. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۹۶ دلار اعلام شد (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).

در این میان ارزهای اروپایی وضع بهتری داشتند و پوند و یورو بالا رفتند. در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۱۹ دلار مبادله شد. یورو ۰.۰۹ درصد بالا رفت و با باقی ماندن در کانال ۱.۱۸ به ۱.۱۸۴ دلار رسید.

همچنین در میان ارزهای آسیایی نرخ برابری دلار معادل ۶.۵۸۴ یوان چین اعلام شد. هر دلار در بازارهای آسیایی با ۰.۱۲ درصد کاهش به ۱۰۴.۵۴۲  ین رسید.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *