در معاملات امروز شاهد ریزش قیمت نفت تحت تاثیر شیوع نوع جدیدی از کرونا در انگلیس بودیم. اما طلای جهانی یک درصد صعود داشت و به بالاترین حد یک و ماه نیم اخیر خود رسید.

کاهش قیمت نفت برنت

به گزارش برات نیوز، نوع جدیدی از ویروس کرونا در انگلیس موجب نگرانی‌هایی در مورد کندتر شدن روند احیای تقاضا برای سوخت در انگلیس شده است.

این ویروس موجب شد که دولت انگلیس بسیاری از مکان‌ها را قرنطینه کرده و بسته نگهدارد. در پی این اتفاق قیمت نفت سه درصد ریزش کرد.

به این ترتیب معاملات نفت برنت یک دلار و ۵۴ سنت معادل سه درصد کاهش یافت و به ۵۰ دلار و ۷۲ سنت در هر بشکه رسید.

نفت برنت روز جمعه ۱.۵ درصد صعود کرده و به بالاترین سطح از مارس رسیده بود.

همچنین بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا یک دلار و ۴۲ سنت معادل ۲.۹ درصد کاهش یافت و به ۴۷ دلار و ۶۸ سنت در هر بشکه رسید.

شاخص نفت آمریکا روز جمعه ۱.۵ درصد صعود کرده و به بالاترین حد از فوریه رسیده بود.

کندتر شدن روند احیای تقاضای نفت با ویروس جدید

هفته گذشته در پی امید به توزیع واکسن کرونا و خوش بینی سرمایه گذاران، شاخص‌های نفت همگی برای هفتمین هفته متوالی رشد مثبت داشتند.

چایوکی چن، تحلیلگر شرکت “سانوارد تردیدینگ” اظهار کرد: «قرنطینه شدیدتر در انگلیس برای مقابله با نوع جدیدی از ویروس کرونا و محدودیت‌های سفر در سایر کشورهای اروپایی باعث شده است صندوق‌های سرمایه گذاری قراردادهای خرید نفت را به فروش بگذارند و نگرانیها نسبت به مذاکرات برگزیت فضای بازار را متاثر کرده است.»

بیشتر بخوانید: ادامه صعود نفت و نزول طلای جهانی

هفته جاری در آستانه سال نوی میلادی که سرمایه گذاران به دنبال ساماندهی قراردادهای در اختیارشان هستند، احتمال ریزش قیمت نفت برنت به پایین ۵۰ دلار و وست تگزاس اینترمدیت به پایین ۴۵ دلار وجود دارد.

مشکلات جدید انگلیس

انگلیس این روزها به جز مسئله برگزیت با مشکل دیگری نیز دست و پنجه نرم می‌کند و آن نوع جدیدی از ویروس کرونا است.

نوع جدید ویروس کرونا که مقامات انگلیس می گویند ۷۰ درصد مسری تر از نوع اولیه است، باعث نگرانی‌های گسترده شده و کشورهای اروپایی متعهدد را واداشته است درهای خود را به روی مسافران از انگلیس ببندند.

بوریس جانسون نخست وزیر این کشور نیز در طی نشست اضطراری ریاست بحث در مورد سفرهای بین المللی و جابجایی بار از مبدا یا مقصد انگلیس را بر عهده گرفت.

مشکلات جدیددر حالی پیش آمده که جانسون در تلاش به دستیابی به توافق نهایی در خصوص برگزیت است.

دیگر عوامل تاثیرگذار روی ریزش قیمت نفت

عاملی که موجب فشار منفی روی بازار نفت شد افزایش شمار دکل‌های حفاری نفت و گاز آمریکا بود. تعداد این دکل‌ها در ماه دسامبر با ۸ حلقه افزایش به ۳۴۶ حلقه رسید.

افزایش مستمر قیمت نفت در بالای ۴۵ دلار باعث شده است تولیدکنندگان آمریکایی فعالیت چاه‌ها را ازسربگیرند.

همچنین در کمیسیون معاملات معاملات آتی کالای آمریکا، با پیشرفت عرضه واکسن کرونا، مدیران سرمایه شمار قراردادهای خرید در معاملات آتی نفت آمریکا را در هفته منتهی به ۱۵ دسامبر افزایش دادند.

لازم به ذکر است فضای منفی بازار توافق سران کنگره آمریکا در خصوص بسته کمک مالی ۹۰۰ میلیارد دلاری را تحت الشعاع قرار داد.

صعود بازار طلا در حین ریزش نفت

قیمت طلا تحت تاثیر خبر این بسته مالی کرونایی یک درصد صعود کرد و  بهای هر اونس آن به ۱۸۹۶ و ۳۹ سنت رسید.

این در حالی است که اوایل معاملات تا مرز ۱۸۹۹ دلار و ۲۹ سنت پیش رفته بود. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۷ درصد افزایش، به ۱۹۰۲ دلار و ۷۰ سنت رسید.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۳.۳ درصد صعود کرد و به ۲۶ دلار و ۶۱ سنت رسید.

بهای هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۶ درصد افزایش، ۱۰۴۲ دلار و ۷۴ سنت معامله شد.

بهای هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۵ درصد افزایش، به ۲۳۷۱ دلار و ۷۶ سنت رسید.

طلا به بالای مرز ۱۹۰۰ دلار می‌رسد‌؟

استفن اینس استراتژیست بازار طلا در شرکت اکسی کورپ اعتقاد دارد که طلا نیروی صعودی کافی برای رسیدن به بالای مرز ۱۹۰۰ دلار تا پایان سال و حتی صعود به سطح ۱۹۲۵ دلار را پیدا می کند.

او می‌گوید: «اگر بسته کمک مالی را با خوش بینی برای پایین نگه داشتن نرخ‌های بهره به مدت طولانی از سوی بانک مرکزی آمریکا یکی کنیم، می‌توان انتظار داشت که قیمت طلا حداقل تا مارس ۲۰۲۱ به خوبی پشتیبانی خواهد شد.»

تشدید مقررات قرنطینه‌ای کشورها موجب رشد قیمت دلار و همچنین افزایش قیمت طلا شد.

آوتار ساندو، مدیر ارشد کالا در شرکت فیلیپ فیوچرز در یادداشتی نوشت: «وخامت همه گیری ویروس کرونا رشد اقتصاد جهانی را محدود کرده و بانک‌های مرکزی سراسر جهان را واداشته است سیاست‌های پولی تسهیلی اتخاذ کنند که به نفع طلا خواهد بود.»

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *