رییس سازمان بورس اعلام کرد: متناسب با کشش بازار تا پایان سال جاری، عرضه اولیه سهام دولتی و شرکت‌های خصوصی در بازار سرمایه انجام می‌شود.

به گزارش برات نیوز، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن تاکید براینکه بازار سرمایه یک بازار بلند مدت است، گفت:

در بازار سرمایه باید زمان بسیاری صرف کرد و ما قصد داریم تا درصورت وجود ظرفیت بازار عرضه اولیه سهام دولتی و شرکت‌های خصوصی را اجرایی کنیم.

این درحالی است که از ابتدای سال 99 مردم اقدام به خرید سهام در بازار سرمایه کردند و پس از مدتی که بازار رو به ضرر شد بسیاری از سهامداران اقدام به فروش سهام خود کرده و بسیاری هم در صف طولانی فروش سهام قرار گرفتند.

درهمین حال مسوولان سازمان بورس براین باورند که سرمایه گذاری در بورس نیازمند زمان است و نمیتوان در مدت کوتاهی به سود کلان رسید .

سرمایه گذاری در روندی طولانی بهتر از سرمایه گذاری در بازارهای مولد

درهمین راستا، مجید عشقی بیان کرد: بازار سرمایه یک بازار بلند مدت است و اگر فردی به دنبال کسب سود در مدت زمان کوتاهی هست، این بازار ممکن است در دوره هایی پاسخگو نباشد.

وی درادامه گفت: براساس آمارها، شاخص هر کدام از صنایع در بازار سرمایه در مقایسه با دیگر بازارها در بلند مدت سود بیشتری دارد.

 مثلا یک سرمایه‌گذاری در روندی، بیست ساله ، ده ساله و گاها ۵ ساله در بازار سرمایه بسیار بهتر از سایر بازار های مولد و غیر مولد نظیر ارز و سکه بازدهی داشته است.

عشقی خاطر نشان کرد: متاسفانه شاهد این بودیم حجم زیادی از مردم با تشویق زیاد از سوی شبکه های اجتماعی، رسانه های غیر رسمی و حتی رسمی وارد بازار سرمایه شدند و به طور مستقیم اقدام به خرید و فروش های مستمری کردند.

ضرورت حضور در بازار سرمایه با دانش و مشاوره خوب

وی ادامه داد: اما این سرمایه گذاران در ریزش بازار که دور از انتظار هم نبود، متضرر شدند و اکنون انتظار دارند، در یک بازه زمانی کوتاه بازدهی بالایی کسب کرده و جبران ضرر برایشان اتفاق افتد.

این مقام مسوول اعلام کرد: مشکل از همینجا آغاز می شود و باید افراد با دانش کامل و دریافت مشاوره خوب به بازار سرمایه وارد شوند و در ان به فعالیت ادامه دهند.

عشقی تصریح کرد: آیا هدف از سرمایه گذاری در بازار بورس این است که در یک بازه زمانی کوتاه مدت سودی را دریافت و سپس خارج شویم؟

وی درادامه افزود: ابدا این گونه نیست اصالت در سهامداری حفظ ارزش دارایی و توسعه مستمر و پیوسته آن با بهره مندی از سود دهی شرکت ها است و طبعا مصونیت بخشی از دارایی ها در شرایط تورمی را هم در پی دارد.

ورود مقطعی و درخواست بازدهی بالا، ریسک بزرگ سهامداران

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: اما ورود مقطعی به نیت جلب بازدهی بالا آن هم بدون اطلاعات و تجربه مکفی واقعا ریسک بزرگی است.

در سال‌های کار حرفه ای خود هیچگاه چنین چیزی را به کسی توصیه نکرده‌ و نگفته‌ام که اشخاص پول ضروری کنار گذاشته شده خود را وارد بورس کنند تا در یک بازه زمانی کوتاه مدت سودی را دریافت کنند.

عشقی ضمن اشاره اینکه آسیب جدی را در سال گذشته از همین نقطه خوردیم، گفت:

 یک شخص منزل و خودرو خود را فروخته و در بازار بورس سرمایه گذاری کرد، و آن هم در شرایطی که بازار بورس طبق همه تحلیل ها در اوج خود قرار داشته مشخص است که به این فرد مشاوره درستی داده نشده است.

ضرورت آموزش جهت بهره گیری سهامداران از مزایای بیشمار بازار مالی

وی تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم با استفاده از ساختارهای روابط عمومی و آموزشی به بحث سواد مالی افراد بها داده و آن را افزایش دهیم تا بتوانند با چشم باز انتخاب کنند و از مزایای بیشمار بازار مالی بهره مند شوند.

عشقی درباره اینکه آیا تا پایان سال جاری عرضه اولیه سهام در بازار بورس انجام خواهد شد، اظهار کرد:

بله، متناسب با کشش بازار و شرایط آن عرضه اولیه سهام دولتی و شرکت‌های خصوصی انجام می‌شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *