پس از اعلام خبر انتصاب علی صالح آبادی به عنوان رییس کل جدید بانک مرکزی، وی از تدوین برنامه های خود درجهت کنترل بازار ارز خبر داد.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که علی صالح آبادی چند روز پیش با دریافت رای اعتماد هیات وزیران به سمت رییس کل جدید بانک مرکزی منصوب شد.

حال اینکه صالح ابادی بلافاصله پس از منصوب شدن به سمت رییس کلی بانک مرکزی، برنامه های خود را جهت کنترل بازار ارز که طی چند ماه اخیر با روند صعودی همراه بوده ارائه کرد.

صالح ابادی، پس از برکناری همتی رییس کل پیشین بانک مرکزی و سپردن مسوولیت وی به اکبر کمیجانی که قائم مقام وی در بانک مرکزی بود این مسوولیت را عهده دار شده است.

مشکلات بانک مرکزی و چالش های پیش روی صالح ابادی

 وضعیت نامساعد تورم، نوسانات بازار ارز، روند صعودی قیمت ارزو شرایط بانک مرکزی از جمله چالش هایی است که صالح آبادی با آن مواجه است.

درهمین حال، خردادماه سال جاری و همزمان با برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، عبدالناصرهمتی به عنوان یکی از کاندیدای ریاست جمهوری دولت سیزدهم برگزیده شد.

با توجه به درگیری همتی در امور انتخابات، روحانی رییس جمهوری دولت دوازدهم دستور برکناری وی را صادر کرده و اکبر کمیجانی را به عنوان رییس کل جدید بانک مرکزی معرفی کرد.

کمیجانی از تیرماه سال جاری تا چند روز پیش مسوولیت بانک مرکزی را عهده دار بود.

درهمین حال و پس از آغاز به کار دولت سیزدهم و برگزاری جلسات هیات دولت جدید، درآخرین جلسه دولتمردان،علی صالح آبادی به عنوان رییس کل جدید بانک مرکزی انتخاب شد.

روزنه های امید به وعده های رییس کل جدید بانک مرکزی

حال این رییس کل تازه نفس بانک مرکزی اعلام داشته که برنامه های مدونی را جهت کنترل بازار ارز ارائه خواهد کرد.

البته که تمامی مدیران و مسوولان درابتدای کار برنامه های بسیاری درجهت توسعه امور نهاد تحت مسوولیت خود دارند اما درنهایت اغلب این برنامه ها در میانه راه مسکوت باقی می ماند.

حال باید دید که برنامه های رییس کل جدید بانک مرکزی برچه اساسی پیش می رود و آیا بازار افسار گسیخته ارز کنترل می شود.

درهمین راستا،رئیس کل بانک مرکزی با تشریح برنامه های خود برای کنترل بازار ارز گفت:

 ما سیاست‌های جانب عرضه ارز را تقویت خواهیم کرد و در جانب تقاضای ارز هم اولویت‌های کشور مدنظر قرار می‌گیرد.

علی صالح آبادی با حضور در استودیو خبر 21 شبکه یک سیما درباره راهکار‌های ارتقاء و حفظ ارزش پول ملی اظهار کرد:

 یکی از موضوعات موثر در جهت تقویت پول ملی، نظارت موثر بانک مرکزی بر شبکه بانکی است.

ضرورت حمایت بانک ها از بخش‌های تولید و مولد اقتصادی

وی ادامه داد: بانک‌ها باید از بخش تولید، بخش‌های مولد اقتصادی و مسکن حمایت کنند و تسهیلات هم به این سمت حرکت کند و از فعالیت سرمایه‌ها در بخش‌های غیر مولد اقتصادی اجتناب شود.

صالح آبادی خاطر نشان کرد: بانک مرکزی باید نظارت موثر بر مصرف تسهیلات بانکی داشته باشد و این نظارت قطعاً در تورم اثر گذار است.

وی درادامه گفت: اگر سرمایه‌ها به بخش‌های غیر مولد برود و نظارت بر مصرف تسهیلات وجود نداشته باشد موجب تورم می‌شود، در حالی که حمایت از تولید و کمک به بخش تولید در جامعه می‌تواند به رشد اقتصادی کمک کند و همچنین از تورم هم جلوگیری می‌کند.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد:

موضوع کنترل اضافه برداشت‌ها هم در تورم بسیار مهم است و اینکه بانک‌ها از بانک مرکزی اضافه برداشت داشته باشند موجب افزایش پایه پولی و نقدینگی و تورم در جامعه می‌شود.

ضرورت رفع ناترازی های موجود در سیستم بانکی کشور

این درحالی است که بانک مرکزی به عنوان یکی از اصلی ترین نهادهای اقتصادی کشور با مشکلات بسیاری مواجه است که باید مسوولان درجهت رفع این موضوع گام بردارند.

دراین میان صالح ابادی رییس کل جدید بانک مرکزی ضمن تاکید بر وجود مشکلات و ناترازی ها در سیستم بانکی کشور اعلام کرده که باید این موضوعات برطرف شود.

وی درادامه خاطر نشان کرد:

 یکی از برنامه‌های جدّی بانک مرکزی این است که با کمک و همکاری سیستم بانکی، ناترازی‌هایی که امروز در شبکه بانکی، دارایی‌ها و بدهی‌های سیستم بانکی است را مرتفع کنیم.

رییس کل جدید بانک مرکزی ادامه داد: همچنین ناترازی هایی در درآمد و هزینه سیستم بانکی وجود دارد، که باید با همکاری سیستم بانکی و بانک‌ها حل شود به گونه‌ای که اضافه برداشت‌های بانک‌ها از بانک مرکزی کنترل شود که این موضوع بر تورم اثر گذار است.

کسری بودجه و نیاز دولت به نقدینگی از ریشه‌های تورم

صالح آبادی بیان کرد: موضوع دیگر، کسری بودجه دولت و نیازی که دولت به نقدینگی دارد است که اضافه برداشت دولت از بانک مرکزی و کسری بودجه از طریق منابع بانک مرکزی یکی از ریشه‌های تورم است.

این مقام مسوول افزود: البته با هماهنگی وزارت امور اقتصاد و دارایی و سایر دستگاه‌های دولتی تلاش می‌کنیم از روش‌های غیر تورم زا منابع درآمدی دولت تامین شود.

کما اینکه از استقرار دولت جدید در 40 روز گذشته، اضافه برداشت‌ها از بانک مرکزی کنترل شده است و از روش‌های دیگر تامین مالی دولت در حال انجام است.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد:

 فروش اموال مازاد شبکه بانکی یکی از موضوعاتی است که دنبال خواهد شد؛ کمک بانک مرکزی به بانک‌ها در کاهش معوقات بانکی هم می‌تواند در سیستم بانکی اثر گذار باشد و اضافه برداشت‌ها را از بانک مرکزی کنترل می‌کند.

ثبات در بازار ارز از برنامه های جدید بانک مرکزی

وی درباره نوسانات نرخ ارز هم گفت:

 ثبات دربازار ارز توسط بانک مرکزی و سایر اعضای دولت دنبال خواهد شد.

 بازار ارز باید برای فعالان اقتصادی پیش بینی پذیر شود، بنابراین در این راستا هم سیاست‌های لازم را اتخاذ خواهیم کرد.

این مقام مسوول ادامه داد:  البته سیاست‌های مختلفی در این زمینه وجود دارد مثلا تقویت تعاملات بانکی ما با کشور‌های دوست و همکار که جزو برنامه‌های جدی است.

 همچنین تقویت صادرات غیر نفتی کشور و تعامل با بخش خصوصی هم بسیار مهم است که ارز حاصل از صادرات غیر نفتی و عرضه آن در بازار و سامانه نیما می‌تواند به تعادل دربازار کمک کند.

صالح آبادی خاطر نشان کرد: ما باید بتوانیم در بازار ارز تعادل در عرضه و تقاضا را ایجاد کنیم تا یک آرامشی را دربازار ارز ایجاد کند.

تقویت سیاست های جانب عرضه ارز

رئیس کل بانک مرکزی افزود: ما سیاست‌های جانب عرضه ارز را تقویت خواهیم کرد و در جانب تقاضای ارز هم اولویت‌های کشور مدنظر قرار می‌گیرد و نگاه به تولید داخل برای توسعه هم باید داشته باشیم.

وی ادامه داد: سیستم بانکی کشور باید در خدمت آحاد مردم باشد؛ ما باید به گونه‌ای عمل کنیم که دسترسی آحاد مردم به نظام بانکی و تسهیلات بانکی تسهیل شود.

این مقام مسوول بیان کرد:  یکی از کار‌هایی که در این زمینه جزو اولویت‌ها می‌باشد این است که در سیستم بانکی به جای اینکه نگاه بانک‌ها صرفاً به موضوع وثیقه برای تسهیلات باشد، اعتبار سنجی و رتبه مناسب مشتری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

صالح آبادی تاکید کرد: باید نظام رتبه بندی را در کشور توسعه دهیم تا مردم بتوانند با رتبه مناسب و خوش حسابی و با وضعیت مطلوب خود شخص تسهیلات را دریافت کنند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *