اجرای ساخت حدود ۲۱ هزار مسکن برای کم درآمدها جامعه با همکاری وزارت راه و شهرسازی و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) دردستور کار قرار گرفت.

به گزارش برات نیوز، موضوع تامین مسکن برای اقشار کم درآمد همیشه یکی از مشکلاتی بوده که در کشور مطرح است و افزایش اجاره‌بها، کاهش توان مالی کم درآمدها و کمبود مسکن از جمله مسایلی است که با آن مواجه‌اند و در تامین مسکن خود ناتوان می شوند.

با توجه به اینکه تامین مسکن برای اقشار کم‌درآمد همواره در مسیر بهینه خود حرکت نمی‌کند، بسیاری از اقتصاددانان، تامین مسکن اقشار کم‌درآمد را از مصادیق شکست بازار و دولت را مکلف به اعمال دخالت در بازار می‌کنند. بی‌خانمانی‌ و وجود خانه‌های مغایر با استانداردهای کیفیت ساخت، مصداق روشن شکست بازار و بارزترین شاخص کمبود مسکن است.

عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری می‌گوید: در قالب تفاهم نامه ساخت ۵۰ هزار واحد مسکونی که بین وزارت راه و شهرسازی و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) منعقد شده احداث حدود ۲۱ هزار مسکن برای اقشار کم درآمد جامعه در دستور کار قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید: سالی پرفراز و نشیب در انتظار بازار مسکن

در راستای اجرای قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، تفاهم‌نامه‌ای بین شرکت بازآفرینی شهری به نمایندگی از وزارت راه و شهرسازی و شرکت توسعه‌گران عمران ستاد اجرایی فرمان امام (ره) منعقد شد. طبق این برنامه ۲۱ هزار واحد مسکونی در ۱۶ استان کشور ذیل برنامه تولید ۵۰ هزار واحد احداث می‌شود.

مجید روستا، عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری در این خصوص گفته است: در قالب این تفاهم‌نامه، شرکت بازآفرینی شهری ۲ میلیون و ۱۳۹ هزار مترمربع از زمین‌های در اختیار خود واقع در محدوده قانونی شهرها را در اختیار ستاد اجرایی فرمان امام (ره) به منظور احداث مسکن برای اقشار کم درآمد قرار می‌دهد.

وی افزود: این اراضی سرمایه شرکت است که به  ساخت مسکن اختصاص می‌یابد و منابع حاصل از آن را در بافت‌های ناکارآمد هزینه می‌کنیم. به طور مثال یا ساکنین بافت را به این مناطق انتقال می‌دهیم و یا از طریق منافع این سرمایه‌گذاری، برنامه نوسازی و بهسازی بافت را پیش می‌بریم.

عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان اینکه  تفاهم‌نامه با ستاد اجرایی به صورت epc  منعقد می‌شود که ستاد در راستای مسئولیت اجتماعی خود هیچ حق‌الزحمه‌ای دریافت نمی‌کند گفت:

ما زمین، تسهیلات و پروانه را تامین می کنیم. منابع در نظر گرفته شده برای هر واحد در تهران و سایر کلانشهرها بین ۲۲۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان است که به صورت وام با نرخ سود ۱۸ درصد و مدت بازپرداخت ۱۲۰ ماهه از متقاضیان دریافت می شود.

روستا تصریح کرد: یکی از پروژه‌ها در قالب تفاهم نامه با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) احداث ۵۲۰۰ واحد در چابهار است.   البته در منطقه سیستان و بلوچستان ۱۰۰۰ واحد مسکونی نیز از سوی شرکت بازآفرینی و توسط بسیج سازندگی احداث خواهد شد که به زودی عملیات اجرایی آن شروع می شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *