همکاری یک شرکت ایرانی با طرف روسی در ساخت مشترک واکسن اسپوتنیک 5 از فروردین ماه سال آینده آغاز می شود.

به گزارش برات نیوز، نایب رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران از آغاز تولید انبوه واکسن اسپونتیک 5 ازفروردین ماه سال آینده خبر داد.

درحالی که حدود یکسال از شیوع بیماری کرونا در دنیا می گذرد برخی از کشورها پس از انجام تحقیقات و بررسی های لازم اقدام به تولید واکسن درکشور خود کردند.

درحال حاضر برخی از این کشورها واکسن خود را نهایی کرده و به تولید انبوه رسانده اند و درحال تزریق به مردم کشور خود هستند.

تولید واکسن کرونا دربرخی از کشورهای دنیا

آمریکا،انگلیس، روسیه، چین و هند از جمله کشورهایی بودند که واکسن خود را نهایی کرده و به تولید انبوه رساندند.

براساس این گزارش، ایران نیز از همان روزهای ابتدایی شیوع بیماری کرونا اقدام به تحقیقات لازم جهت تولید واکسن کرونای داخلی کرده و اعلام شده که دراوایل سال آینده این واکسن به تولید انبوه خواهد رسید.

اما دراین میان ایران سعی دارد تا با همکاری برخی از کشورها از جمله باکو و روسیه اقدام به ساخت واکسن مشترک کرونا کند.

درهمین راستا، یکی شرکت ایرانی با همکاری مشترک با طرف روس درنظر دارد تا ساخت مشترک واکسن اسپوتنیک 5 را از فروردین ماه سال آینده اجرایی کند.

ساخت مشترک واکسن اسپوتنیک 5 به شرط حفظ کیفیت

ریاحی در خصوص همکاری مشترک ایران و روسیه اعلام کرد: یک واحد تولیدى داخلی مقدمات همکارى با طرف روسیه را انجام داده و از فروردین تولید انبوه اسپوتنیک 5 شروع خواهد شد.

به گفته وی ، در واقع این همکاری به صورت تولید مشترک است و کیفیت اصلى حفظ می‌شود.

نایب رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران در مورد تاثیر روی کار آمدن بایدن بر تسهیل واردات دارو گفت: با آمدن بایدن هم هیچ تغییرى در وضعیت صورت نگرفته است.‌

نبود ارز کافی و وجود تحریم ها

وی خاطر نشان کرد: تحریم‌ها هنوز وجود دارند و ارز کافى هم بدلیل عدم فروش کافى نفت، که ارز ٤٢٠٠ تومانى براى دارو از آن محل هست، وجود ندارد.

این مقام مسوول ضمن اشاره به ساخت مشترک واکسن اسپوتنیک 5 اظهار کرد: خصوصا در پاییز، تخصیص ارز ناکافى بود و بخشى هم که تخصیص دادند عملیاتى نشد؛ اجبارا بعد ٥ یا ٦ ماه، ریال شرکت‌ها به ایشان عودت شد.

نایب رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران در مورد تاثیر FATF اظهار کرد: از طرفى به دلیل عدم عضویت در FATF سیستم نقل و انتقال بانکى هم مختل است.

وی یادآور شد: براساس شنیده‌ها، به احتمال زیاد این بار عضویت ایران تصویب می‌شود.

بهبود شرایط بعد از عضویت در FATF

عضو اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: حتما بعد از عضویت و خروج از لیست سیاه شرایط به مراتب بهتر می‌شود.

ریاحی خاطر نشان کرد: ولى بعد از عضویت باید الزامات این کنوانسیون رعایت شود که علاوه بر عملیات نرم افزارى، زیر ساخت‌هایى نیز براى بانک‌ها لازم خواهد بود.

وی تصریح کرد: البته بسیارى از الزامات در دو – سه سال گذشته قانونى شده و اجرا می‌شود یا خواهد شد. ‌

مواردى مثل رسیدگى به تراکنش‌ها و قانون جدید چک از آن جمله هستند. ‌بنابراین به سرعت می‌توانیم مشکلات ناشى از عدم عضویت در FATF را رفع کنیم.

نایب رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران در مورد فعالیت شرکت‌های خصوصی در واردات واکسن کرونا گفت: چند شرکت ایرانی  پیشنهادهایى از چین و هند داشتند .

ساخت مشترک واکسن اسپوتنیک 5 و انجام واردات توسط بخش دولتی

وی ادامه داد: چون تصمیم دولت و وزارت بهداشت در حال حاضر واردات توسط بخش دولتى است، و البته در تمام جهان هم همینطور است، بنابراین پس از تایید وزارت بهداشت واردات توسط هیات امناى ارزى انجام خواهد شد.

ریاحی ضمن اشاره به ساخت مشترک واکسن اسپوتنیک 5 عنوان کرد: البته دراین میان یک واحد تولیدى داخلی مقدمات همکارى با طرف روسیه را انجام داده و از فروردین تولید انبوه اسپوتنیک ۵ شروع خواهد شد.

ضرورت همکاری سوییس با ایران برای صرف دلارهای واریزی

وی در مورد فعالیت کانال مالی سوییس برای خرید دارو با واریز احتمالی یک میلیارد دلار از پول‌های ایران در کره اظهار کرد: بنده اطلاع دقیقی در اینباره ندارم ولى بار قبل که ارز ژاپن از آن کانال عمل شد صرفا به شرکت‌هاى سوییسى سرویس می‌دادند.

این مقام مسوول ادامه داد: در مورد دارو حداکثر ٢٠٠-٣٠٠ میلیون یورو ظرفیت خرید دارو و تجهیزات جزئی از سوییس وجود دارد .

نایب رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد:درصورت عدم همکاری سوییس با ایران اکثر این ارز بلااستفاده می‌ماند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *