وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از حضور فعال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در بررسی طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی در مجلس خبر داد.

به گزارش برات نیوز، در حالی که طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی در مجلس در حال بررسی است، وزیر ارتباطات بر حضور فعال سازمان رگولاتوری به عنوان نماینده مردم در بررسی این طرح تاکید کرد.

بر اساس این گزارش، از اواسط تابستان سال جاری، نمایندگان مجلس برای بررسی طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی به اتفاق نظر رسیدند تا این موضوع را بررسی کنند.

اجرای طرح حمایت از حقوق کاربران و رفع تبعیض میان پلت فرم های داخلی و خارجی

هدف اصلی اجرای این طرح، رفع تبعیض بین پلتفرم‌های داخلی و پلتفرم‌های خارجی عنوان شده است .

حمایت از حقوق کاربران و همچنین حمایت از خدمات پایه کاربردی داخلی از دیگر اهداف تعیین شده برای مطرح شدن این طرح در کشور است .

البته که فعلا اجرای این طرح نهایی نشده و در دست بررسی نمایندگان مجلس است.

این درحالی است که پس ازمطرح شدن طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و بررسی در مجلس، موج عظیمی از کاربران فضای مجازی با اجرایی شدن این طرح مخالفت کردند.

مخالفت کاربران فضای مجازی با اجرای طرح حمایت از کاربران

همچنین بسیاری از فعالان رسانه‌ای و مدنی این طرح را در راستای ایجاد محدودیت دسترسی به شبکه‌ها و پیام‌رسان‌های اجتماعی تلقی کردند و نسبت به این موضوع انتقاد داشتند.

اما در این میان و با توجه به اینکه طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی در دست بررسی است وزارت ارتباطات از نقش تاثیرگذار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خبر داده است .

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ،چشم بیدار ارتباطات کشور

درهمین راستا، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد:

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مغز متفکر و چشم بیدار ارتباطات کشور و بازوی حاکمیت در حفظ حقوق مردم است.

عیسی زارع پور ضمن بازدید از بخش های مختلف سازمان رگولاتوری، در جمع مدیران و معاونان سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، حضور یافت و برنقش مهم این سازمان در بررسی طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی تاکید کرد.

در ادامه این دیدار، رئیس سازمان رگولاتوری و معاونان گزارشی از اقدامات صورت گرفته در سازمان و چالش‌های پیش رو در حوزه رگولاتوری را مطرح کردند.

بیشتر بخوانید: قول حمایت زارع پور از کاربران فضای مجازی

تاکید وزیر ارتباطات بر دگرگونی زندگی بشر با فناوری اطلاعات و ارتباطات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درجمع مدیران سازمان رگولاتوری اظهار کرد:

حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، زندگی بشر را دگرگون کرده است.

وی ادامه داد: اکنون زندگی‌ها بدون استفاده از ابزارهای مبتنی بر فناوری ارتباطات و اطلاعات دشوار شده و این بخش همه عرصه‌های زندگی بشر را تحت تأثیر قرار داده است. 

زارع پور خاطر نشان کرد: در چنین شرایطی، دولت می‌بایست خود را به روز کرده و ابزارهای حفاظت از حقوق مردم در این فضا را فراهم کند. 

ضرورت تقویت تنظیم گری حوزه خدمات فضای مجازی

وی همچنین با تأکید بر اهمیت نقش رگولاتوری گفت:

با افزایش کاربردهای ارتباطات و خدمات فناورانه پایه، نقش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و در کل نقش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بیشتر می‌شود.

بنابراین باید تنظیم گری حوزه خدمات فضای مجازی و حوزه فناوری اطلاعات را تقویت کنیم.

وزیر ارتباطات ضمن اشاره بر اینکه اعمال حاکمیت به معنای حفظ حقوق مردم است، گفت:

اگر می‌خواهیم واقعاً حافظ حقوق مردم در فضای مجازی باشیم باید پرقدرت‌تر از گذشته و در عمل ظاهر شویم و به اعتقاد من مجموعه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مغز متفکر این حوزه است.

ورود سازمان رگولاتوری در جهت احقاق حق کاربران فضای مجازی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر ضرورت تجهیز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به ابزارهای جدید برای استیفای حقوق مردم در فضای مجازی گفت:

در اعمال حاکمیت سازمان تنظیم مقررات، به‌روزرسانی در تنظیم‌گری ضروری است تا هر جا که احساس شد حقوق مردم در حال تضییع است با قوت و قدرت ورود کند.

وی با اشاره به بررسی طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی در کمیسیون ویژه مجلس بر حضور فعال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای ارائه نظرات کارشناسی در جلسات این کمیسیون تاکید کرد و گفت:

ابزار اعمال حاکمیت ما در حوزه ارتباطات، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است و نباید این ابزار دچار خدشه شود. 

ضرورت حضور فعال سازمان رگولاتوری در بررسی طرح حمایت از کاربران

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود:

بنابراین ضروری است که در بررسی این طرح وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حضور فعال داشته باشد و همه جوانب با تمرکز بر دیدگاه‌های کارشناسی مورد توجه قرار گیرد.

زارع‌پور در ادامه بار دیگر با انتقاد از توسعه نامتوازن اینترنت ثابت و همراه در کشور گفت:

باید در دوره جدید هم توسعه دسترسی همراه و هم ثابت مورد توجه جدی قرار گیرد و در عین حال، نگاه و توجه ویژه ای به توسعه دسترسی ثابت از طریق فیبرنوری به منازل و بنگاهها صورت گیرد به گونه ای که مردم در دو سال آینده ثمرات آن را لمس کنند. 

ضرورت دسترسی کاربران به سامانه های خدمات رسان

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات  ضمن اشاره به سامانه‌هایی که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به منظور الکترونیکی کردن خدمات راه‌اندازی کرده یا در دست راه‌اندازی دارد، گفت:

آنچه واضح است در این سازمان کارهای خوبی انجام‌گرفته اما پیوست مناسب اطلاع‌رسانی برای معرفی سامانه‌های کاربردی طراحی نشده است .

وی همچنین تصریح کرد: هنوز بسیاری از این سامانه‌ها برای مردم ناشناخته‌اند؛ بنابراین باید سامانه‌های خدمات‌رسان را با طراحی پیوست رسانه‌ای مناسب سریع تر تکمیل و در دسترس مردم قرار گیرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *