درحالی که سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای طی بخشنامه‌ای ورود رانندگان و اتباع ایرانی به منطقه قره‌باغ و لاچین جمهوری آذربایجان را ممنوع اعلام کرد، دو راننده ایرانی بازداشت شده در کشور آذربایجان آزاد شدند.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که از چندی پیش،کشور آذربایجان ورود کامیون های ایرانی را به این کشور ممنوع اعلام کرده بود.

در جریان اجرای این ممنوعیت، دو راننده ایرانی از اوایل مهرماه درکشور آذربایجان بازداشت شده بودند که پس از هفته ها روز گذشته آزاد شدند.

تایید خبر آزادی دو راننده ایرانی بازداشت شده در آذربایجان

درهمین راستا، سخنگوی جمهوری اسلامی ایران نیز این خبر را تایید کرده و گفت:

 جعفر برزگر و شهرود نوروزی از زندان آزاد و در حال انجام امور اداری برای خروج از این کشور هستند.

این درحالی است که ازادی این دو راننده ایرانی پس از اعلام خبر ممنوعیت ورود کامیون های ایرانی به قره باغ از سوی ایران اعلام شد.

درهمین راستا، مدیر کل دفتر ترازنیت و حمل و نقل بین‌المللی ایران اعلام کرده بود که:

دولت جمهوری آذربایجان ورود رانندگان و اتباع ایرانی به مناطق قره باغ و لاچین را ممنوع اعلام کرده است.

جواد هدایتی مدیر کل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای  اعلام کرد:

 بخشنامه‌ای در خصوص ممنوعیت ورود به مرزهای جمهوری آذربایجان از مسیری خارج از مرزهای رسمی این کشور به تمام تشکل‌های صنفی و شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی ارسال شده است.

ممنوعیت ورود به قره باغ و انجام هرگونه قرارداد تجاری

متن بخشنامه سازمان راهداری که به امضای جواد هدایتی مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای  رسیده به‌شرح زیر است؛

پیرو بخشنامه مورخ 1400/07/09 در خصوص ملاحظات تردد به منطقه مورد مناقشه قره‌باغ، حسب هماهنگی به‌عمل‌آمده با وزارت امور خارجه به آگاهی شرکت‌های حمل‌ونقل می‌رساند:

 بر اساس قوانین جمهوری آذربایجان ورود اتباع خارجی به آن کشور خارج از گذرگاه‌های مرزی رسمی تعیین‌شده نقض مرز جمهوری آذربایجان محسوب شده و مسئولیت‌آور است.

بنابراین مؤکداً توصیه می‌شود رانندگان و اتباع ایرانی به‌منظور عدم مواجهه با پیامدهای آن و حساسیت‌های موجود برای احترام به تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان از طریق جمهوری ارمنستان وارد شهر لاچین و منطقه قره‌باغ نشوند.

شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی نیز از امضای هرگونه قرارداد تجاری با منطقه قره‌باغ،‌ صدور اسناد حمل، ارسال و تخلیه محمولات و امثالهم به آن منطقه اجتناب کنند.

اظهار امیدواری برای رفع تنش های میان دو کشور ایران و آذربایجان

این درحالی است که ممنوعیت ورود کامیون های ایرانی به کشور آذربایجان و برگزاری مانورهای نظامی و پاسخ ایران به برگزاری این مانورها، باعث ایجاد تنش هایی درروابط دو کشور ایران و آذربایجان شده است .

که البته این نوع تنش ها میان این دو کشور دوست و همسایه بسیار بی سابقه بوده است .

حال باید دید با اعلام خبر ممنوعیت ورود کامیون های ایرانی به قره باغ از سوی ایران و آزادی دو راننده ایرانی مشکلات میان دو کشور رفع خواهد شد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *