به گزارش برات‌ نیوز، حمیدرضا غزنوی با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دوسیما به اینکه سامانه بهین یاب سال‌هاست با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند اشاره کرد و گفت: شرکت‌های تولیدکننده‌ای وجود دارند که پروانه بهره برداری خود را دریافت کرده‌اند، اما میزان تولیدات آن‎‌ها رصد نمی‌شود و اگر این اتفاق می‌افتاد و از مواد اولیه‌ای که گرفته اند تا تولید نهایی آن‌ها بررسی می‌شد، بسیاری از این شرکت‌ها از چرخه دریافت کالا و محصول از بورس کالا حذف می‌شدند، اما متاسفانه این اتفاقات نیفتاده است.

وی ادامه داد: سال گذشته میزان تولید ورق گرم 8 میلیون و 200 هزار تن بود که از این میزان سه میلیون و 600 هزار تن وارد بورس شد و 4 میلیون و 70 هزار تن در خارج از بورس عرضه شد. در حالی که فولادساز‌ها برای عرضه خارج از بورس مجوز ندارند. در بسیاری موارد به علت عرضه کم، قیمت‌ها بالا می‌رود و برخی معاملات ابطال می‌شود و این موضوع، تقاضا‌های انباشته‌ای را ایجاد می‌کند و سبب افزایش قیمت‌ها می‌شود.

مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز گفت: آمار همه واحد‌های تولیدی داخل کشور را با جزئیات کامل داریم و آن‌ها را بررسی کرده ایم، طرحی را از دو ماه پیش آغاز کردیم و معاونت امور صنایع وزارت صمت متولی ساماندهی طرف تقاضا شده است و سهمیه‌ها و میزان دریافتی آن‌ها بررسی و میزان خرید و تولید آن‌ها تطبیق می‌شود.

کیوان گردان در ادامه سخنانش گفت: همه واحد‌های تولیدی باید در داخل سامانه «بهین یاب» ثبت نام کنند، زیرا بیش از 40 درصد واحد‌های تولیدی تاکنون در داخل سامانه بهین یاب نبودند بنابراین نمی‌توانیم تنها مشکلات این سامانه را مسبب بی‌نظمی‌ها بدانیم.

گردان اضافه کرد: بخشی از واحد‌های تولیدی مانند خودروساز‌ها، 100 درصد ورق مورد نیاز خود را از شرکت فولاد مبارکه دریافت می‌کنند و در سامانه بهین یاب هم برخی واحد‌های تولیدی 100 درصد، برخی 80 درصد و برخی هم حدود 20 تا 30 درصد مواد اولیه را دریافت کرده‌اند. یکی از برنامه‌های اساسی ما برقراری عدالت در توزیع ورق‌های فولادی میان همه تولیدکنندگان است.

گردان گفت:  فولاد مبارکه همه واحد‌های تولیدی را که خرید آن‌ها بیش از 110 تن در ماه است، شناسایی کرده و ارقامی هم در سامانه «بهین یاب» قرار دارد که ما با تطبیق این آمار، آن‌ها را مورد ارزیابی دقیق‌تر قرار می‌دهیم.

وی در ادامه افزود: 7 شرکت تولیدکننده ورق گرم موجود است که 6 میلیون تن ورق قابل عرضه در بورس دارند و از شهریور همه آن‌ها موظف هستند تا همه ورق گرم تولیدی خود را در بورس عرضه کنند. 5 شرکت تولیدکننده ورق سرد داریم که 2.2 میلیون تن ورق سرد تولید می‌کنند. 50 درصد از این ظرفیت متعلق به شرکت فولاد مبارکه است و همه این شرکت‌ها هم باید محصولات خود را عرضه کنند.

مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: طبق فرآیندی که در دست اجراست شرکت فولاد مبارکه هم باید همه عرضه‌های خود را در داخل بورس کالا انجام دهد و موضوع مچینگ کاملاً باید حذف شود. از هفته گذشته به استان‌ها ابلاغ شده است که تا ماه آینده، سهمیه‌ها را بر اساس فرمول‌ها بازنگری کنند و شرکت‌های عرضه کننده هم باید تولیدات خود را عرضه کنند.

بیشتر بخوانید: بورس کالا به بورس مسکن ورود می‌کند

مدیر نظارت بر بازار بورس کالا نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه، به اینکه دو سال از فعالیت سامانه «بهین یاب» می‌گذرد اشاره کرد و گفت: این سامانه در این دو سال ایراداتی داشته و در این مدت به درستی فعالیت نکرده است.به همین جهت تولید کنندگان مجبورند مواد مورد نیاز خود را از خارج از بورس کالا تامین کنند.

سید جواد جهرمی افزود: برخی از طریق سامانه «بهین یاب» ورق فولاد مبارکه را در فروردین امسال 8 هزار و 200 تومان خریدند و حالا همان ورق فولاد  را حدود 20 هزار تومان قیمت گذاری کرده‌اند و در سایت‌ها به فروش می‌رسانند. شرکت مبارکه، تنها شرکتی‌ست که ورق‌های سرد تولیدی خود را در بورس عرضه می‌کند و بقیه شرکت‌های تولید کننده این ورق از جمله شرکت هفت الماس، غرب آسیا و امیرکبیر کاشان، تولیدات خود را در خارج از بورس عرضه می‌کنند. پارسال فقط 733 هزار تن ورق سرد در بورس معامله شد در حالی که کل ورق مصرفی کشور بالغ بر 2 میلیون تن بود.

معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه اصفهان هم گفت: عرضه محصولات در فولاد مبارکه به صورت کامل در بورس انجام می‌شود و در محصولات گرم 40 درصد را در تالار اصلی و 60 درصد را بر اساس دستورالعمل‌های ستاد تنظیم بازار به صورت اختصاصی و مچینگ عرضه می‌کنیم و در بورس کالا هم ثبت می‌شود بنابراین صد درصد محصولات فولاد مبارکه در بورس کالا ثبت و عرضه می‌شود.

وی افزود: برای محصولات سرد نیز شرایط از همین قرار است و طبق دستورالعمل‌های ستاد تنظیم بازار، 20 درصد در تالار اصلی و 80 درصد به صورت اختصاصی برای صنایع راهبردی مانند خودروسازها، لوازم خانگی و قطعه سازان است. از سال 1385 که محصولات فولاد مبارکه در بورس کالا عرضه شد روند کار به همین صورت بوده است. عرضه ما دقیقاً طبق برنامه ریزی بورس کالا انجام شده و هر دو هفته یک بار محصولات گرم خود را و 20 درصد ورق سرد را عرضه اختصاصی و 80 درصد آن را به صنایع راهبردی، مچینگ می‌کنیم.

وی افزود: مچینگ همان عرضه اختصاصی است و قیمت بر اساس عرضه عمومی و در تالار تعیین می‌شود سپس با همین قیمت به تولید کننده واقعی عرضه خواهد شد.

معاون قضایی دادستان کل کشور نیز گفت: یا باید پذیرای بورس کالا به عنوان سازمان شفاف سازی و اقتصادی باشیم یا نباشیم و نمی‌شود یک بام و دو هوا داشته باشیم. سعید عمرانی افزود: یکی از ایرادات مچینگ این است که همه کارخانه‌های پایین دستی ما در تولید لوله، پروفیل و محصولات فولادی باید کالا‌های خود را از بازار آزاد بخرند و تولیدکننده‌های بالادستی، محصولات خود را به عده‌ای می‌فروشند که معلوم نیست تولید کننده هستند یا خیر. همچنین یکی از مشکلات ما در حوزه فولاد این است که عرضه واقعی در بورس انجام نمی‌شود. من به این مسأله  معترضم و این عرضه نکردن سبب شده تا کارخانه دار و تولیدکننده، مواد اولیه مورد نیاز خود را از بازار آزاد تامین کنند

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *