1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. به‌زودی از سامانه توزیع نهاده های دامی رونمایی می‌شود
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

به‌زودی از سامانه توزیع نهاده های دامی رونمایی می‌شود

سامانه توزیع نهاده های دامی

کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد که بخش کشاورزی توانسته علی‌رغم فشارها، میزان تاب‌آوری کشور را بالا ببرد و طبق آنچه بانک مرکزی اعلام کرده، رشد ۸۸ درصدی آن، رشد اقتصادی کشور را مثبت کرده است. وی با اشاره به سامانه بازارگاه اعلام کرد که نشست‌های زیادی با اتحادیه‌ها و تشکل‌های طیور داشتیم، معایب این سامانه را بررسی کردیم و با بخش خصوصی وارد مذاکره شدیم. قرار بر این شده است تا سامانه توزیع نهاده های دامی طراحی کنیم و در یک یا دو هفته دیگر از آن رونمایی خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه مطلب از برات نیوز با ما همراه باشید.

وزیر جهاد کشاورزی افزود:

سیستم به‌گونه‌ای خواهد بود که عمده نهاده‌های دامی خام وارد چرخه تولید نشود و بخشی از آن وارد صنایع سنگین و همین‌طور زنجیره‌ها شود و توزیع نهاده‌ها با کارایی بیشتر در اختیار تولیدکننده قرار بگیرد.

حمایت از استارتاپ‌های کشاورزی با سامانه توزیع نهاده های دامی

خاوازی در رابطه با کنترل بازار میوه گفت:

مسئولیت قیمت‌گذاری میوه به‌دست ستاد تنظیم بازار و وزارت صمت است، اما در جهاد کشاورزی هم برنامه‌هایی داریم تا از حضور استارتاپ‌ها بهره‌مند شویم. وزارت کشاورزی برای حضور استارتاپ‌ها، شهرکی در نظر گرفته است و صنف تشکیل می‌دهد.

سامانه توزیع نهاده های دامی : گزارشی از کویرخواری ارائه نشده

خاوازی همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد برنامه جلوگیری از زمین‌خواری گفت:

فعلا گزارشی در مورد کویرخواری مطرح نشده، اما هرگونه اقدامی در این مورد، تحت پیگیری سازمان امور اراضی و سازمان جنگل‌ها قرار می‌گیرد.

وی در ادامه صحبت‌هایش اشاره‌ای هم به قانون انتزاع کرد و گفت:

این قانون توسط سران سه‌قوه و مقام رهبری تایید شده است و باید تا مرداد سال آینده در آن چهارچوب عمل کنیم و سپس دلیل‌های خود را مبنی بر در اختیار داشتن کل زنجیره توسط جهاد کشاورزی ارائه خواهیم کرد.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به‌آفت‌کش‌ها و کود گفت:

در سال ۹۸ حدودا ۲ الی ۲/۵ برابر نیاز کشور وارد شده و در اختیار بخش خصوصی و فروشگاه‌ها قرار گرفته است. در زمینه کود شیمیایی هم تقریبا خودکفایی داریم و مشکلی وجود ندارد. کارخانه‌های تولید کود زیستی هم توانایی تولید بیش از ۱۰۰ هزار تن کود زیستی دارند.

شروع طراحی سامانه توزیع نهاده های دامی

اراضی غیرکشاورزی در اختیار وزارت مسکن قرار می‌گیرد

خاوازی با اشاره به سامانه توزیع نهاده های دامی و موضوع مسکن گفت:

این موضوع برای مردم بسیار مهم است و رئیس‌جمهور برای تامین مسکن تصمیم‌های جدی دارد. جهاد کشاورزی هم از جمله دستگاه‌هایی است که می‌تواند در این راستا نقش مهمی داشته باشد. ما زمین‌هایی را که برای کشاورزی آب ندارند و بدون استفاده مانده‌اند، شناسایی کرده‌ایم و قرار است در اختیار وزارت مسکن قرار دهیم.

شناسایی زنجیره‌ها در دستور کار کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی به برنامه شناسایی زنجیره‌ها اشاره کرد و گفت:

وزارتخانه در حال برنامه‌ریزی برای تبدیل صنایع تبدیلی و واحد‌های فراوری بوده و قرار است بانک کشاورزی، تسهیلات کم‌بهره در اختیار این بخش قرار دهد.

خاوازی با اشاره به سامانه توزیع نهاده های دامی و امکان خودکفایی در محصولات استراتژیک گفت:

متضمن شده‌ایم که تولید دانه‌های روغنی را بالا ببریم تا کشور صرفه‌جویی ارزی داشته باشد و بتوانیم ۵۰۰ میلیون دلار به صادرات اضافه کنیم.

وی همچنین به الگوی کشت اشاره کرد و گفت:

کارهای مهم و جدی در این خصوص انجام شده و هدف این است که معلوم شود چه محصولی، با کدام ویژگی‌ها و در کجا کاشته شود.

خاوازی موضوع آتش‌سوزی‌های جنگل‌های غرب و جنوب غرب را هم از قلم نینداخت و اعلام کرد که بیش از ۴۰۰ آتش‌سوزی در کشور به‌وقوع پیوسته است و شش مورد آن به‌علت صعب‌الورودبودن کنترل نشد. به‌دلیل این‌که آتش‌سوزی همراه با باد بوده مراتع و جنگل‌ها، خسارت سنگین دیده‌اند.

خاوازی با اشاره به طراحی سامانه توزیع نهاده های دامی خاطرنشان کرد:

دولت و بانک کشاورزی با تمام قوا از بخش کشاورزی حمایت می‌کنند و برای آزادسازی کنجاله سویا و دانه‌های ذرت اقداماتی انجام داده است، اما در خصوص دانه ذرت به برنامه‌ریزی نیاز داریم.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست