به گزارش برات‌نیوز، به‌تازگی اولین شبکه ارتباطات موبایلی 5G در ایران و در شهر تهران راه‌اندازی شد و توانست تست سرعت 1.5 گیگابایت برثانیه را با موفقیت پشت‌سر بگذارد. حالا ایران یکی از کشورهایی‌ست که به این فناوری مهم دست یافته و از آن بهره می‌برد و قرار است سایت های 5G در تهران بیشتر هم بشود.

بیشتر بخوانید: ایرانسل در حضور خبرنگاران از اینترنت 5G رونمایی کرد

معاون وزیر ارتباطات همچنین اعلام کرد مراسم رونمایی از این پروژه قرار است به‌زودی برگزار شود. جزئیات مربوط به قوانین و مقررات راه‌اندازی این پروژه و همچنین مسائل مربوط به تعرفه‌گذاری آن به‌زودی توسط وزارت ارتباطات اعلام خواهد شد. در این روزها که جهان با چالش شیوع بیماری کرونا روبه‌روست، فرصتی برای تکنولوژی‌های جدید ایجاد شده است تا در برنامه‌های شرکت‌ها و دولت‌ها جا باز کنند و راه‎اندازی آنها جزء دستاورد بزرگ کشور محسوب می‌شود.

ستار‌ هاشمی، معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات، ضمن انتشار یک ویدئو از بیانات حسن روحانی، رئیس‌جمهور، در جلسه هیات دولت، در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: نسل پنج شبکه ارتباطی موبایلی فقط یک ابزار ارتباطی نیست و در کنار هوش مصنوعی سکوی پرشی برای اقتصاد دیجیتال ایران خواهد بود.

وی در ادامه گفت: در فاز پایلوت و آزمایشی این پروژه، سرعت ۵/ ۱ گیگابیت بر ثانیه با موفقیت تست شد. 5G  از لحاظ تاخیر در ارسال اطلاعات نیز بهبود قابل ملاحظه‌ای نسبت به نسل قبلی شبکه ارتباطی  دارد و توانستیم در تست مذکور، ۵ تا ۶ میلی ثانیه تاخیر را کاهش دهیم. هدفگذاری سرعت تبادل دیتا در شبکه5G  در دنیا به لحاظ نظری یک گیگابیت تا ۲۰ گیگابیت است، این سرعت متناسب با سرمایه‌گذاری و سایر مولفه‌ها به دست می‌آید، اما متوسط درنظر گرفته شده برای آن، سرعتی بین ۵/ ۱ تا ۲ گیگابیت خواهد بود. هم اکنون متوسط سرعت اینترنت در نسل چهارم ارتباطات به ازای هر کاربر حدود ۲۰ مگابیت بر ثانیه برآورد می‌شود.

هاشمی‌ همچنین اظهار داشت برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی چند سایت 5G  در تهران توسط یکی از اپراتورهای تلفن همراه در دستور کار این وزارت‌خانه قرار دارد و به زودی این اپراتور در چند نقطه تهران، این سایت‌ها را آزمایش کند. همچنین اپراتور دیگری نیز اولین سایت خود را همزمان با فاز پایلوت در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات راه‌اندازی کرده است. روال آزمایشی برای این پروژه متداول است و به تدریج متناسب با نیاز، این فناوری در کشور توسعه داده خواهد شد. البته باید به این نکته توجه کرد که اپراتورهای موبایل، مجری توسعه این فناوری هستند و باید با توجه به استراتژی ورود به بازار، اقدامات لازم را انجام دهند.

خبرهای مبنی‌بر راه‌اندازی این شبکه ارتباطی از سال گذشته در کشور منتشر شده بود. سال گذشته وزیر ارتباطات اعلام کرد مقدمات اجرای این طرح انجام شده است و ارائه خدمات اینترنت نسل پنجم یک نیاز جدی برای کشور محسوب می‌شود.

آذری جهرمی‌ همچنین در اواسط خرداد ماه امسال، از واردات تجهیزات راه‌اندازی 5G  به کشور و نصب اولین سایت آن طی یک ماه خبر داده بود. وی در همین زمینه اظهار کرد که طبق برنامه‌های از پیش تعیین شده، تا شهریورماه سایت های 5G در تهران به پنج عدد می‌رسند و زیر پوشش نسل پنجم تلفن همراه قرار خواهند گرفت. وی در ادامه سخنانش افزود: به‌دلیل مشکلات سرمایه‌گذاری درحوزه اینترنت ثابت، باید برای توسعه خدمات اینترنت خانگی از تجهیزات بی‌سیم استفاده کنیم. با درنظر گرفتن محدودیت‌های فرکانسی کشور برروی باندهای پایین ارتباطی، با نسل پنچم شبکه ارتباطی می‌توان از سیاست باندهای فرکانسی بالا استفاده کرد.

از سوی دیگر، معاون وزیر ارتباطات درخصوص نیازمندی نسل پنجم شبکه ارتباطات به گوشی‌های سازگار با آن نیز گفت: هم اکنون تعداد گوشی‌هایی که این فناوری را پشتیبانی کند در کشور، درصد خیلی کمی‌‌ست، اما با تست ۵G قصدمان ایجاد آمادگی و انتقال دانش این فناوری بوده است. کمااینکه هم اکنون نیز تولیدکنندگان گوشی به سمت تولید گوشی‌هایی با پشتیبانی از ۵G حرکت کرده‌اند و در آینده و با عملیاتی شدن تدریجی این پروژه، متناسب با نیاز، این گوشی‌ها نیز در بازار توزیع خواهد شد. در راه‌اندازی فاز پایلوت ۵G مقصود این است که در مواجهه با این تکنولوژی نوظهور منفعل نباشیم و با راه‌اندازی این سایت، اعلام می‌کنیم که به علم این حوزه دست یافتیم. دسترسی به گوشی‌هایی که از این فناوری پشتیبانی می‌کنند سخت است چراکه این محصولات معمولا بالای 300 یورو قیمت دارند و دولت برای ممنوعیت واردات آنها برنامه دارد و معلوم نیست برای چه اهدافی می‎خواهد شبکه ۵G را راه‎اندازی کند. طبق استانداردهای ۳GPP در نسل پنجم، شاخص‌هایی نظیر میانگین سرعت، حداکثر سرعت، ظرفیت شبکه، بهره‌وری طیف، بهره‌وری مصرف انرژی، تحرک و کاهش ضریب تاخیر، استانداردهایی دارند که نسل چهارم توانایی دستیابی به آنها را نداشته است. نسل پنجم شبکه ارتباطات دارای مزایایی نظیر سرعت بیشتر، تاخیر کمتر، تعداد و تراکم کاربر بالاتر و شبکه‌ای پایدارتر است که این مزایا، منجر به مدیریت خدمات حیاتی، دستیابی به پهن باند سریع‌تر در همه جا و بهره‌گیری از اینترنت اشیای انبوه می‌شود.

بیشتر بخوانید: واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو ممنوع شد

نسل پنجم شبکه ارتباطی و  افزایش سایت های 5G در تهران و سایر شهرها می‌تواند در مواردی مانند بهداشت و سلامت، دولت همراه، کشاورزی، حمل و نقل، انرژی و مسائل مالی راهگشا باشد و به‌نظر می‌رسد در آینده نزدیک، ۵G اثر قابل توجهی بر اقتصاد جهان خواهد گذاشت. فناوری ۵G همزمان با افزایش سرعت و کیفیت خدمات دیجیتال، ارائه خدمات جدید و کاهش شکاف دیجیتالی بین شهرها و مناطق کم‌برخوردار و محروم را در پی خواهد داشت.  با استفاده از این فناوری می‌توان با ایجاد زیرساخت‌های لازم، برای ارائه خدماتی مانند جراحی از راه دور، دسترسی به محتوای با کیفیت 4K، توسعه خدمات شهر هوشمند و خدمات مبتنی بر فناوری اینترنت اشیا، استفاده از هوش مصنوعی برای کمک به بهره‌وری تولید و مدیریت مصرف انرژی در کشاورزی اقدام کرد.

مدیران دولتی درحالی برای رسیدن به این فناوری هیجان دارند که زیرساخت‌های استفاده از این شبکه ارتباطی هنوز در کشور آماده نیست. بهزاد اکبری، عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت، اعلام کرد: توسعه زیرساخت‌های ارتباطی مانند توسعه فیبرنوری و افزایش فرکانس و اتخاذ تصمیمات قانونی برای حفاظت از حریم خصوصی کاربران از الزامات ورود نسل پنجم ارتباطات به کشور است. به‌علاوه در چندسال اخیر اجرای پروژه‎های فیبر نوری هنوز به سرانجام نرسیده و از این طریق می‌توان متوجه شد که توانایی داخلی برای رسیدن به ملزومات راه‎اندازی ۵G  کافی نیست.

 در همین زمینه، وزارت ارتباطات نتوانسته برای آزادسازی باندهای فرکانسی ۷۰۰-۸۰۰ با سازمان صداوسیما به توافق برسد. قانون حفاظت از حریم خصوصی نیز هنوز بلاتکلیف است، آن‌طور که مدیرکل حقوقی سابق سازمان فناوری اطلاعات ایران،  محمدجعفر نعناکار می‌گوی: مدتی می‌شود که دولت لایحه صیانت از داده‌های شخصی و حریم خصوصی را تدوین کرده و این لایحه در کمیسیون‌های تخصصی دولت نیز بررسی و چکش‌کاری شده است. اما ارائه این لایحه برای تصویب به مجلس قبلی نرسید و حالا باید دید که آیا در مجلس جدید قرار است مجددا این لایحه در کمیسیون‌های مجلس بررسی شود یا اینکه مستقیم در صحن مطرح می‌شود. نکته دوم این است که باید دید مجلس چقدر تمایل دارد که در حوزه امنیت سایبری ورود کرده و قانون‌گذاری کند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *