با توجه به اعمال تحریم های پی در پی، اقتصاد ایران چند سالی است که با شرایط دشواری مواجه شده به طوری که اعلام شده سرانه درآمد ملی ایران با وجود منابع غنی طبیعی پایین تر ازبرخی از کشورهای منطقه است.

به گزارش برات نیوز، ایران کشوری دارای منابع طبیعی غنی و درآمد زا است اما تحریم هایی که سال هاست درخصوص ایران اعمال شده نه تنها رفاه اجتماعی مردم این کشور را به مخاطره انداخته بلکه تولید و اقتصاد کشور را نیز با مشکلات جدی مواجه ساخته است .

بررسی موقعیت ایران در طبقه بندی جهانی درآمد

به دنبال بروز دشواری های اقتصادی ایران، چهار کشور منطقه خاورمیانه و همسایه ایران شامل قطر، امارات‏ متحده ‏عربی، عربستان‏ سعودی و کویت، از حیث سرانه درآمد ملی وضعیت به مراتب بهتری نسبت به این کشور دارند.

بر اساس گزارشی که از سوی معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران اعلام شده  «موقعیت ایران در طبقه‌بندی جهانی درآمد» مورد بررسی قرار گرفته و نتایج به دست آمده حاکی از این است که ایران به نسبت برخی از کشورهای منطقه دارای درآمد سرانه ملی پایین تری است .

عدم بهبود درآمد سالانه ایران طی سال های اخیر

در این گزارش آمده است: با پیشرفت یا پسرفت اقتصادها و بهبود یا تنزل سطح رفاه جوامع، آستانه طبقه‌بندی کشورهای جهان در گروه‌های درآمدی گوناگون هم تغییر می‌کند.

طبق طبقه‌بندی سال ۲۰۲۰ بانک جهانی، در فهرست جدید این بانک، تعداد ۲۹ کشور در گروه کم‌درآمد، ۵۰ کشور در گروه با سطح درآمدی متوسط- پایین، ۵۶ کشور در گروه متوسط- بالا و ۸۳ کشور در گروه با سطح درآمدی بالا قرار دارند.

کشور ایران هم برای چهاردهمین سال هم‌چنان در گروه اقتصادهای با درآمد متوسط بالا قرار دارد و ضمن عدم بهبود وضعیت طی سال‌های اخیر، مشابه برخی از اقتصادهای در حال توسعه در تله این گروه درآمدی گرفتار شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که روند تغییر درآمد سرانه ایران با نوساناتی طی سال‌های گذشته همراه بوده و طی سال‌های اخیر روند بهبودی نداشته است.

سرانه درآمد ملی ناخالص آلمان 4 برابر ایران

مقایسه وضعیت ایران با اقتصادهایی با جمعیت مشابه، کشور ترکیه در گروه اقتصادهای با درآمد متوسط بالا و اقتصاد آلمان در گروه اقتصادهای با درآمد بالا، نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۹ سرانه درآمد ملی ناخالص ایران بر اساس برابری قدرت خرید معادل ۱۴۵۶۰ دلار بوده در حالی که ارقام مربوط به کشور ترکیه و آلمان به ترتیب ۱.۹ و ۴ برابر ایران است.

چهار کشور منطقه خاورمیانه و همسایه ایران شامل قطر، امارات‏ متحده ‏عربی، عربستان‏ سعودی و کویت، وضعیت به مراتب بهتری نسبت به ایران از حیث سرانه درآمد ملی دارند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *