درحال‌حاضر درآمدهای ارزی کاهش یافته و سرعت انتقال ارز نیز به حساب‌هایی که از آن‌ها خرید می‌کنیم و باید به کشورها واریز کنیم نیز با کندی پیش می‌رود.

به گزارش برات‌نیوز مدیرکل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی  در بخش خبری ساعت ۲۱ شبکه اول سیما به تصمیمات ستاد اقتصادی دولت درباره تامین ارز کالاهای اساسی اشاره کرد.

شیوا راوشی گفت: تامین ارزی که تاکنون توسط بانک مرکزی برای واردات کالاهای اساسی انجام شده، عملکردی از برنامه بودجه‌بندی و صرفه‌جویی ارزی‌ست.

این مهم در ابتدای امسال توسط ستاد اقتصادی دولت تعیین و جهت اجرا به وزارتخانه‌های متولی واردات کشور یعنی وزارتخانه‌های صمت، جهاد کشاورزی و بهداشت و بانک مرکزی ابلاغ شده است.

وی همچنین تحریم‌ها را دلیل کندی روند انتقال ارز دانست و گفت: درحال‌حاضر درآمدهای ارزی کاهش یافته و سرعت انتقال نیز به حساب‌هایی که از آن‌ها خرید می‌کنیم و باید به کشورها واریز کنیم نیز با کندی پیش می‌رود.

آماری که ما در بانک مرکزی اعلام می کنیم، آمار محقق شده و مربوط به «تأمین ارز» است.

تأکید می کنم «تأمین ارز» به معنای عددی است که محقق شده و ریال آن از واردکننده دریافت و در مقابل، ارز آن نیز به واردکننده پرداخت شده است.

کاهش تامین ها به دلیل کندی سرعت انتقال ارز

به گفته این مسول درصدی از این تأمین‌ها همیشه به واسطه کندی انتقال و توقفی که بعد از دستور پرداخت وجه تا حساب ذی نفع خارجی به دلیل زمان‌بر بودن رخ می‌دهد، ممکن است مختصری کم باشد.

راوشی سقف تعیین شده برای واردات کالاهای اساسی و ضروری در سال جاری را ۸ میلیارد دلار اعلام کرد.

و یزگفت: از این میزان، ۵ و نیم میلیارد دلار برای واردات اقلام مشمول زیر نظر وزارت‌خانه‌های صمت و جهاد کشاورزی  و ۲ و نیم میلیارد دلار برای دارو و تجهیزات پزشکی تعیین شده است.  

به‌علاوه در نیمه اول سال ۵ میلیارد دلار از کل ۸ میلیارد دلار ارز تأمین شد.  

خوشبختانه بانک مرکزی توانست در نیمه اول سال بیش از الزام معین و نزدیک به ۵.۳ میلیارد دلار تأمین ارز داشته باشد.

حتی محدودیت‌های حاصل از شیوع ویروس کرونا و الزاماتی که برای واردات برخی اقلام از سوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تعیین شد.

از میزان یک میلیارد دلاری که در ابتدا تعیین شده بود، تأمین ارز بیشتری صورت گرفته است.

تامین ارز برای ذرت و دانه های روغنی

مدیرکل عملیات و تعهدات ارزی همچنین ادامه داد: انتخاب اقلام در تخصص و اختیار وزارت صمت یا وزارتخانه‌های ذی ربط است.

چنین مواردی به الزامات صنعت، استان‌های مختلف و ظرفیت تولید مربوط می‌شود که از سوی وزارتخانه‌های «صنعت، معدن وتجارت»، «وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی» و «جهاد کشاورزی» به بانک مرکزی اعلام می شود.

براین اساس تاکنون برای ذرت حدود یک میلیارد و ۴۴۰ میلیون دلار، کنجاله ۵۰۹ میلیون دلار و برای دانه‌های روغنی ۷۱۴ میلیون دلار تامین ارز صورت گرفته است.

راوشی همچنین گفت: هدف دولت از اجرای سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی کمک به معیشت مردم است.

ما معتقدیم تمام افرادی که در این فرایند حضور دارند شامل وزارتخانه‌های ذی ربط، واسطه‌ها، تولیدکنندگان و واردکنندگان باید نسبت به هر یک دلار از این ارز حساس باشند و آن را امانت مردم نزد خود تلقی کنند.

البته هدف نهایی این سیاست این است که کالاها سریع و ارزان در اختیار مردم قرار گیرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *