اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

اطلاعیه سازمان فاوا در ارتباط با سرقت فیبر نوری

سرقت فیبر نوری

شب گذشته ارتباطات مرکز داده آسیاتک که از بستر زیرساخت فیزیکی فیبرنوری شهرداری، در مسیر برج میلاد تا ساختمان زیرساخت، استفاده می‌کرد دچار اختلال شد و بعضی از سایت‌های داخلی از دسترس خارج شدند. در نهایت بعد از نزدیک به ۵ ساعت با ایجاد مسیر پشتیبان جدید از سمت شهرداری و مخابرات این مسیر متصل شد و به فعالیت خود ادامه داد. سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران دلیل این قطعی را سرقت فیبر نوری شهرداری اعلام کرده است.

به‌گزارش برات نیوز، در همین خصوص روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران اطلاعیه‌ای صادر کرده و سرقت فیبر نوری را عامل قطع دسترسی به بخش قابل توجه‌ای از سایت‌ها و سرویس‌های داخلی اعلام کرده است. این اطلاعیه به شرح زیر است:

سرقت و تخریب بخشی از مسیر فیبرنوری شهرداری در مسیر برج میلاد باعث قطعی ارتباط مرکز داده یکی از اپراتورهای اینترنت تا مرکز LCT شرکت زیرساخت شد و در نتیجه خدمات و سایت‌هایی که در دیتاسنتر این اپراتور میزبانی می‌شدند، از دسترس خارج شدند. در این رابطه چند نکته قابل ذکر است:
ایجاد مسیرهای پشتیبان برای ارتباطات مهم و حیاتی از موضوعاتی است که هر  اپراتور و سرویس دهنده مرکز داده باید برای آن اقدام کند. با توجه به اینکه خدمات شهرداری در چارچوب واگذاری ظرفیت‌های مازاد و فقط در سطح زیرساخت‌های فیزیکی است و متقاضیان این ظرفیت‌های مازاد، کاملاً از این موضوع مطلع‌اند، لذا پیش‌بینی مسیرهای جایگزین از طریق سایر اپراتورها بر عهده خود شرکت‌ها است. در این مورد شهرداری تهران صرفا درخواست یک لینک ارتباطی بین مراکز فوق را دریافت و آن را برقرار کرده است. این در حالی است که هیچ گاه درخواست دیگری مبنی بر مسیر پشتیبان از جانب این اپراتور ارسال نشده بود.
با توجه به تخریب فیزیکی مسیر مذکور و زمان‌بر بودن ترمیم آن به دلیل محدودیت‌های فنی و نیز ترافیکی در سطح معابر و شریان‌های اصلی، ترمیم فیبر اصلی همچنان در جریان است. لیکن سازمان فاوای شهرداری تهران با تمام توان و در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای رفع مشکل اقدام کرده و از سایر مسیرهای موجود، جهت برقراری ارتباط جایگزین در اسرع وقت اقدام کرده و دسترسی به سایت‌ها همان شب برقرار شد.

بسیاری از فعالان حوزه کسب‌وکارهای آنلاین از نبودن مسیرهای پشتیبان فیبرنوری شهرداری گله‌مند بودند و از همین رو سازمان فاوای شهرداری در اطلاعیه خود گفته است تهیه مسیر پشتیبان فیبر نوری بر عهده شرکت‌هاست و نه شهرداری.

سازمان فاوا از ترمیم مسیر فیبرنوری قطع شده خبر داده و یادآور شده که این سازمان با تمام توان و در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای رفع مشکل آسیاتک اقدام کرده و توانسته در همان شب دسترسی به سایت‌ها را فراهم کند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید