از آنجایی که دموکرات‌ها همواره در راستای کاهش تحریم‌ها قدم برداشته‌اند می‌توان امیدوار بود که بایدن برخی تحریم‌ها را لغو کرده و از این طریق سرمایه‌گذاری‌های خارجی در ایران افزایش یابند.

به گزارش برات‌نیوز، به گفته رییس انجمن سرمایه‌گذاری‌های مشترک ایرانی و خارجی در سال‌های اخیر، درخواست سرمایه‌گذاری در ایران از سوی چینی‌ها بسیار کم بود اما در سال جاری درخواست چینی‌ها برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌هایی که حتی فکر می‌کردیم به آن‌ها علاقه‌ای ندارند، حدود ۸۰ درصد افزایش داشته است. این سرمایه‌ گذاری خارجی به گونه‌ای‌ست که برای ما هم نفع دارد.

 حسین سلیمی در رابطه با تاثیرات انتخاب جو بایدن به عنوان رییس جمهور بعدی آمریکا عقیده دارد که روی کار آمدن جو بایدن تاثیراتی بر همه دنیا خواهد داشت که ایران هم از این تاثیرات مصون نخواهد بود.

وی اذعان داشت که نتیجه انتخابات در آمریکا سبب رشد شاخص‌های بورس در اروپا و امریکا شد درحالی که این تاثیر برروی بورس ایران به صورت منفی ظاهر شد.

سلیمی می‌گوید: اگر ما هم بخشی از اقتصاد دنیا را داریم و دریچه‌های امید باز شده، پس برای ما هم باید مثل بقیه دنیا بود، یک مقدار تحلیل این موضوع پیچیده شده است.

با توجه به سخنان وی می‌بینیم که حتی دلار نیز از این تاثیرات مصون نبود و برای دو روز کاهش قیمت را تجربه کرد و دوباره بالا رفت.

تحریم ها مهمترین دلیل کاهش سرمایه گذاری خارجی در ایران

 سلیمی در رابطه با احتمال بازگشت بایدن به برجام نیز عقیده دارد از آنجایی که برجام در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما منعقد شده است، می‌توان امیدوار بود که دموکرات‌ها برجام را قبول دارند.

از همین رو می‌توان خوش‌بین بود که بایدن بعد از آغاز کار خود، برجام را دوباره در دستور کار دولت آمریکا قرار دهد.

وی می‌گوید باید منتظر بمانیم تا دولت جدید آمریکا کار خود را آغاز کند و بعد به تحلیل شرایط بپردازیم اما احتمال می‌دهیم که در هفته‌های نخست آغاز به کار بایدن، برجام دوباره مطرح شود.

بیشتر بخوانید: رشد سرمایه گذاری خارجی در طرح صنعتی

به عقیده سلیمی این احتمال وجود دارد که بعد از روی کار آمدن بایدن تحریم‌ها کاهش یابند. او بیان می‌کند که مهم‌ترین دلیل کاهش سرمایه‌گذاری‌های خارجی در ایران همین تحریم‌ها هستند.

چراکه بسیاری از شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری در ایران از سوی دولت ترامپ منع شده بودند و یا برای انتقال پول با مشکلاتی مواجه می‌شدند.

از آنجایی که دموکرات‌ها همواره در راستای کاهش تحریم‌ها قدم برداشته‌اند می‌توان امیدوار بود که بایدن برخی تحریم‌ها را لغو کرده و از این طریق سرمایه‌ گذاری خارجی در ایران افزایش یابند.

FATF مانع بزرگ سرمایه‌ گذاری خارجی در ایران

سلیمی عقیده دارد FATF مانع بزرگی برای سرمایه‌گذاری‌ خارجی‌ است چراکه که امکان نقل و انتقالات پول را با مشکلاتی روبه‌رو کرده است.

از تاریخ 22 نوامبر، 28 بانک دیگر تحریم شدند و تنها بانک‌هایی که با غذا و دارو سروکار دارند از تحریم‌‌ها مصون ماندند.

همین موضوع سبب دشواری در انتقال پول و بالا رفتن هزینه‌ها شد چراکه اگر انتقال پل از طریق بانک میسر نباشد باید به صرافی‌ها متوسل شد که هزینه انتقال بالایی دارند.

سلیمی البته به این نکته نیز اشاره کرد که تصمیم‌گیری در رابطه با این قضایا مشروط به تصویب در مجلس است که در حال حاضر اکثریت مجلس سنا را جمهوری‌خواهان تشکیل می‌دهند و باید منتظر انتخابات داخلی‌ مجلس سنا باشیم.

اگر در آینده اکثریت مجلس سنا به دموکرات‌ها برسد می‌توان امیدوار بود که قوانین پیشنهادی آن‌ها تصویب شود.

به گفته سلیمی از ابتدای سال و با شیوع بیماری کرونا میزان درخواست برای سرمایه‌گذاری در ایران کاهش یافته بود اما بعد از خرداد این درخواست‌ها افزایش یافت و تقریبا به دو برابر سال گذشته رسید.

البته در مرحله صدور مجوز با ریزش این درخواست‌ها مواجه شدیم. با این حال به دلیل افزایش این درخواست‌ها و افزایش صدور مجوزها، پروسه تایید طولانی شده و ممکن است در میانه راه برخی از آن‌ها منصرف شوند.

کاهش 70 درصدی سرمایه‌گذاری‌ خارجی زیر سایه کرونا

با بررسی شرایط بعد از شیوع بیماری کرونا مشخص شد که میزان ورود سرمایه‌گذاری‌های خارجی به کشرهای توسعه یافته با کاهش 74 درصدی روبه‌رو شدند که در این میان بیشترین کاهش متوجه آمریکا شده است.

در همین زمینه می‌توان به کاهش میزان سرمایه‌ گذاری خارجی از جانب کشورهای سوئیس، هلند و بریتانیا اشاره کرد که بزرگ‌ترین علت آن شیوع کروناست.

با بررسی آمار جذب سرمایه در هفت سال اخیر در می‌یابیم که میزان سرمایه‌ گذاری خارجی در سال ۲۰۲۰ به پایین‌ترین سطح خود رسیده است.

در حقیقت طبق همین آمار بالاترین میزان سرمایه‌گذاری دوره‌ای در کشورهای توسعه یافته مربوط به سه ماهه نخست سال 2015 است.

طبق گزارش آنکتاد جذب سرمایه خارجی ورودی در سال ۲۰۱۸ برای ایران، تنها حدود ۰.۳ درصد جریان ورودی سرمایه خارجی جهان بوده است.

از سوی دیگر  بیشترین میزان جذب سرمایه‌ گذاری خارجی ایران حدود ۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷گزارش شده است.

حالا اما با شیوع بیماری کرونا، روند این سرمایه‌‌گذاری‌های خارجی به پایین‌ترین حد خود در سال‌های اخیر رسیده است.

از آنجایی که سرنوشت این بیماری در آینده قابل پیش‌بینی نیست، پیش‌بینی جریان سرمایه‌گذاری‌های خارجی نیز امکان‌پذیر نیست.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *