چین درحالی بزرگترین تولید کننده و صادرکننده کالا به دنیا نام گرفته که تا چند سال پیش یک کشور تحت سلطه و فقیر بود اما حالا دارای پرشتاب ترین بازار مصرف ودومین کشور وارد کننده دنیا است و به سمت سرمایه گذاری‌ های مستقیم خارجی گام برداشته است.

به گزارش برات نیوز، این کشور توسعه یافته در حال حاضر بیشترین حجم تجارت را در اختیار دارد و قدرت اقتصادی آن با دو تریلیون دلار به عنوان بالاترین ذخیره ارزی خارجی در دنیا رخنمایی می کند.

در گزارشی که به موضوع سرمایه گذاری مستقیم خارجی چین پرداخته اشاره شده که این کشور در مسیری قرار گرفته که تا سال 2030 بزرگترین اقتصاد دنیا خواهد شد و سایر کشورها را پشت سر می گذارد.

از هر پنج میلیاردر دنیا یک نفر چینی است

ایمان صمدی‌نیا پژوهشگر دفتر مطالعات دیپلماسی اقتصادی دانشگاه امام صادق(ع) در این گزارش آورده است که در طول چهل سال گذشته، چین از کشوری پذیرای سرمایه گذاری های خارجی به یک سرمایه گذار قدرتمند در سایر کشورها تبدیل شده است.

به طوری که از هر پنج میلیاردر در جهان حاضر، یک نفر چینی است و تصمیمات ابرشرکت های چینی، می تواند سرنوشت اقتصاد جهان را تغییر دهد.

دربرنامه دهم توسعه کشور چین برنامه‌ای تحت عنوان “رفتن به خارج “دیده شده که به دنبال تشویق سرمایه گذاران چینی در کشورهای دیگر است .

این برنامه جامع و استراتژیک از سه بخش با محورهای ایجاد مازاد تجاری، شکاف مثبت میان سرمایه گذاری و پس انداز و در نهایت جریان سرمایه داخلی برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه جهانی و کمک به اجرای استراتژی های بین المللی سازی از طریق سرمایه گذاری خارجی تشکیل شده است .

چین پس از عضویت در پیمان WTO در نوامبر 2001، استراتژی توسعه اقتصادی کشور خود را به سوی رقابت با جهان برای تولید اقتصادی برنامه ریزی کرد.

 طی این سالها با استفاده از ویژگی‌هایی چون نیروی کار ارزان، جمعیت بسیار بالا، فراهم ساختن زیرساختهای تجاری و اقتصادی و سیاست های هوشمندانه اقتصادی توانسته است رقبا را با قدرت پشت سر بگذارد و حالا به سمت سرمایه گذاری‌ های مستقیم خارجی گام بردارد.

چین دارای بالاترین ذخایر ارزی دنیا

امروزه چین، بالاترین ذخیره ارزهای خارجی را دارد که بالغ بر دو تریلیون دلار تخمین زده شده است.

بخش بزرگی از این ذخیره، دارایی‌های دلاری مانند اوراق خزانه آمریکا را تشکیل می‌دهد. با توجه به وضعیت رکود اقتصادی در آمریکا و کاهش مستمر ارزش دلار در مقابل سایر ارزها، سرمایه گذاری در این اوراق می‌تواند به کاهش ارزش یوان چین بیانجامد.

به همین دلیل چین در نظر دارد تا سرمایه گذاری ‌های مستقیم خارجی خود را نیز بسیار توسعه و رشد دهد.

اقتصاد چین به حدی توسعه و پیشرفت داشته که تا پایان سال ۲۰۰۳، بازرگانان از بیش از ۱۷۰ کشور و مناطق جهان در چین سرمایه‌گذاری کرده و تعداد موسسات با سرمایه‌گذاری بازرگانان خارجی به بیش از ۴۰۰ هزار رسیده‌است.

علاوه بر این، گروه‌های بزرگ بین‌المللی و شرکت‌های چند ملیتی بازار چین را مد نظر گرفته و تقریباً تمامی ۵۰۰ شرکت بزرگ اول جهان در چین سرمایه‌گذاری کرده‌اند. چین نیز توسط سرمایه‌گذاران و محافل بانکداری جهان به عنوان کشوری با مطلوبترین محیط سرمایه‌گذاری جهان ارزیابی شده‌است.

تصمیم به نقد کردن سرمایه گذاری های در حال توسعه دنیا

لذا پس از بحران مالی 2008، چین تصمیم به نقد کردن این دارایی ها و سرمایه گذاری در اقتصادهای در حال توسعه جهان گرفته است و از این طریق هم به حفظ و هم به رشد سرمایه های عظیم خود کمک کرده است.

پیش از بحران مالی، چین درصدد به دست آوردن فناوری‌های خارجی، بنیان های تحقیق و توسعه و مدیریتی، شبکه توزیع و برندهای غربی بود و در این راه گام های استواری گذاشت تا جایگاه اقتصادی خود را تحکیم و سهم خود را در اقتصاد جهانی گسترش دهد.

اما در همین حال با زمین خوردن اقتصادهای غربی در طی بحران مالی، رشد اقتصادی مثبت و بی وقفه چین و افزایش شرکت‌های بین المللی چینی، قدرت چین نسبت به غرب رشد بی سابقه‌ای کرد و به مدد تجارت خارجی بی نظیر خود در جهان، اکنون یکه تاز اقتصادی جهان به شمار می‌آید.

بیشتر بخوانید: حجم اقتصاد چین دو برابر می‌شود

اهداف راهبردی سرمایه گذاری‌ های مستقیم خارجی

کشور چین برای برنامه سرمایه گذاری خارجی خود سه هدف راهبری را دنبال می کرد که یکی از آن ها این بود که با توجه به رشد بی نظیر سرمایه گذاری خارجی در چین از 2001 تاکنون و ناتراز بودن رشد تولید ناخالص داخلی و سرمایه عظیم ورودی به این کشور به علاوه نرخ بهره بالا موجب می شد که یوآن چین تقویت شود و مزیت رقابتی محصولات چینی را که همان قیمت‌های پایین بود را از بین ببرد. لذا چین مازاد سرمایه خود را در سایر کشورها سرمایه گذاری کرد.

هدف دومی که چین در سرمایه گذاری‌ های مستقیم خارجی دنبال می کرد دستیابی به تکنولوژی های کشورهای غربی، بنیان های تحقیق و توسعه و شبکه های توزیع برند های غربی، دلیل دیگری برای سرمایه گذاری خارجی چین محسوب می شود. این هدف، با سرمایه گذاری چین در جوینت ونچرها وشرکت های دارای فناوری بالایغربی محقق شد.

افزایش نفوذ استراتژیک چین در سرمایه گذاری‌ های مستقیم خارجی

و هدف راهبردی چین در سرمایه گذاری‌ های مستقیم خارجی این بود که در کشورهای در حال توسعه با افق روشن اقتصادی، نه تنها نفوذ استراتژیک چین را در این کشورها افزایش می دهد بلکه تامین منابع طبیعی اعم از نفت و گاز و مواد معدنی را برای این کشور تضمین می‌کند.

توسعه اقتصادی سریع چین، افزایش تقاضای موادخام و بازارهای جدید را نیز تسریع می‌کرد.

چین با سرمایه گذاری در کشورهای تولیدکننده موادخام، نه تنها زنجیره تامین مواد خام خود را گسترش می داد، بلکه بازارهای جدیدی برای محصولات خود خلق می‌کرد که برخی از این بازارها مانند بازار کشورهای آفریقایی منحصرا در اختیار چین قرار گرفتند.

سرمایه گذاری چین در طرح کمربند و جاده

یکی از دیگر ازاهداف سرمایه‌گذاری خارجی چین احیای کمربند جاده ابریشم بود. طرح جدید،«کمربند و جاده»یا 5OBOR نام گرفت.

این طرح که از سال 2013 شروع شده است، اهدافی با عنان «ایجاد یک بازار بزرگ درهم پیوسته، استفاده کامل از بازارهای خانگی و جهانی، با اتکا به ظرفیت های همگرایی فرهنگی و منطقه ای در جهت پیشرفت عناصر دوگانه فهم و اعتماد میان کشورهای عضو که به الگویی ابتکاری از جریان سرمایه، پایگاه داده فناوری و اجتماع نوابع منجر شود» را دنبال می کند.

طرح کمربند و جاده با محوریت پرکردن شکاف زیرساختی کشورهای درحال توسعه می باشد و ظرفیت افزایش شتاب رشد اقتصادی جهانی را در آسیای شرقی، آفریقا و اروپای شرقی و مرکزی دارا است.

بنا بر گزارشی از کنسول سرمایه گذاری جهانی (WPC)،(3) این طرح سرمایه ای 900 میلیارد دلاری را در زیرساخت ها طی دهه آینده نیاز دارد.

طرح کمربند و جاده بزرگترین پروژه تاریخ در اقتصاد دنیا

تمرکز اولیه این طرح روی زیرساختهای سرمایه گذاری، تحصیل و آموزش، مواد ساختمانی، زیرساختهای جاده ای و ریلی، املاک و مستغلات، انرژی و آهن و فولاد است.

 بر اساس گزارش برخی منابع، این پروژه بزرگترین پروژه در تاریخ اقتصاد جهان است و 65 درصد جمعیت جهانی و همچنین 40 درصد تولید ناخالص داخلی جهان را در برمی گیرد.

سرمایه گذار اصلی این طرح،(CIC) و بانک سرمایه گذاری در زیرساختهای سرمایه گذاری آسیا(AIIB) است و اکثر نیازهای تامین مالی، اعم از سرمایه گذاری و وام دهی به سایر کشورها بر عهده این دو نهاد است.

هیچ گزارشی تا کنون از میزان سودآوری این پروژه برای چین تخمینی نزده است، اما بی شک برنده اصلی این پروژه چین است و با تعریف زیرساخت های تجاری خود در سرتاسر جهان، رشدی بی سابقه را برای خود رقم خواهد زد.

چین پس از دهه‌ها ریاضت اقتصادی، امروز تبدیل به ابرقدرت اقتصادی جهان شده است که در بهت رقیب اصلی خود، آمریکا، در سالهای آتی از ایالات متحده آمریکا نیز پیشی خواهد گرفت و یکه تاز اقتصادی جهان خواهد شد.

چین مبدا سرمایه گذاری‌ های مستقیم خارجی در دهه‌های آینده

انباشت فراوان سرمایه در این کشور که به مرور به باشگاه کشورهای توسعه یافته وارد می شود، موجبات خروج این سرمایه و سرمایه گذاری در کشورهای جنوب را فراهم خواهد کرد.

با این تفاسیر، چین که در دهه های گذشته مقصد اصلی سرمایه گذاری های جهانی بوده است، در دهه های آینده مبدا اصلی سرمایه گذاری های جهانی خواهد بود و خود نیز سرمایه گذاری ‌های مستقیم خارجی را دنبال می کند.

 این امر، دور جدیدی از رشد اقتصادی را در جهان ایجاد خواهد کرد و کشورهایی که در دهه های گذشته به هر دلیلی نتوانسته اند رشد اقتصادی مناسبی را تجربه کنند، در دهه های آینده می‌توانند با استفاده از «فرصت رشد اقتصادی چین محور» و برنامه ریزی اقتصادی مناسب، توسعه و رشد اقتصادی خوبی را برای خود رقم بزنند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *