ایران با هدف جذب سرمایه گذار خارجی ماه آینده کنفرانسی را برگزار می کند. طی این کنفرانس، سرمایه گذاران اروپایی که می خواهند از فرصت های بازار ایران بهره مند شوند، می توانند در آن شرکت کنند.

برگزاری کنفرانس برای جذب سرمایه گذار خارجی

به گزارش برات نیوز، با پایان یافتن دوره ریاست جمهوری ترامپ و احتمال لغو مجدد تحریم ها، کشور ما در حال ترتیب دادن کنفرانسی برای جذب سرمایه گذار خارجی است.

این کنفرانس مشترک توسط سازمان توسعه تجارت ایران، و مرکز تجارت بین المللی سازمان ملل متحد، آژانسی که مشترکاً تحت مدیریت سازمان ملل و سازمان تجارت جهانی است برگزار می­ شود.

میزان سرمایه‌ گذاری خارجی فعلی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از سال 1392 در کشورما حدود ۵.۵ میلیارد دلار بوده است.

همچنین طبق آمارها، میزان سرمایه‌ گذاری داخلی ریالی حدود ۸۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و سرمایه‌ گذاری داخلی ارزی ۲۶ میلیارد دلار است.

بیشتر بخوانید: پیروزی بایدن و رشد سرمایه‌گذاری‌ خارجی در ایران

کنفرانس ماه آینده ایران، هدف جذب سرمایه گذار دارد تا این ارقام را افزایش دهد. این کنفرانس 14 تا 16 دسامبر برگزار می شود.

برگزار کنندگان این کنفرانس بر اساس بیانیه ای که منتشر شده، مجمع تجارت اروپا و ایران هستند که توسط اتحادیه اروپا حمایت مالی می‌شود. این اولین نشست آنها طی دو سال اخیر است.

تاریخچه کنفرانس های قبلی

بر اساس داده ها، کنفرانس های بین المللی درباره اقتصاد، تجارت و بخش های بانکی ایران برای جذب سرمایه گذار خارجی پس از توافق هسته ای سال 2015 بین ایران، ایالات متحده، اتحادیه اروپا ، روسیه و چین افزایش یافته بود.

 اما پس از اینکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سال 2018 از این توافق خارج شد و تحریم های فلج کننده ای علیه جمهوری اسلامی وضع کرد، این گونه نشست ها عملا کم یا ناپدید شدند.

با انتخاب بایدن به عنوان رئیس جمهور منتخب مردم آمریکا، انتظار می رود این کشور مجددا متعهد به توافق هسته ایران شود و توافقنامه ای که دولت اوباما در زمان معاونت بایدن اجرا کرده بود را‌ مجددا اجرا کند.

وی اعلام کرد که در ازای اقدام مشابه آمریکا و لغو تحریم ها، می خواهد ایران به پیروی کامل از این توافقنامه برگردد.

آمار و ارقام صادرات و واردات ایران

صادرات از مبدا مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به خارج از کشور در دولت جدید، طی سال ۱۳۹۲ تاکنون ۱۳۴.۴ میلیارد دلار و صادرات به سرزمین اصلی ۳۹ میلیارد دلار گزارش شده است.

اما تفکیک میزان سرمایه‌ گذاری برای مناطق آزاد تجاری و صنعتی از سال ۱۳۹۲ تا پایان ۶ ماه اول امسال نشان می‌دهد که میزان سرمایه‌ گذاری داخلی ریالی ۴۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان و سرمایه‌ گذاری خارجی ۱.۸ میلیارد دلار است.

در بخش صادرات از مبدا مناطق به خارج از کشور ۵.۴ و صادرات به سرزمین اصلی ۶.۸ میلیارد دلار می‌رسد.

میزان هزینه سرمایه گذار خارجی و داخلی در مناطق ویژه اندکی متفاوت است.

از سال ۱۳۹۲ تا پایان سال گذشته، سرمایه‌ گذاری داخلی ریالی در این مناطق ۴۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان و سرمایه‌ گذاری داخلی ارزی  ۲۶ میلیارد دلار و همچنین سرمایه‌ گذاری خارجی ۳.۷ میلیارد دلار گزارش شده است.

در مناطق ویژه اقتصادی صادرات از مبدا مناطق به خارج از کشور ۱۲۹ میلیارد دلار و به سرزمین اصلی ۳۲ میلیارد دلار است و تعداد واحدهای تولیدی فعال در این مناطق نیز به ۵۹۹ واحد می‌رسد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *