با بازگشایی مرزهای عمان، امکان سفر بدون ویزا به عمان برای مدت 10 روز فراهم شد.

به گزارش برات نیوز، پس از گذشت 10 ماه از شیوع بیماری کرونا و با بازگشایی مرزهای عمان به روی گردشگران امکان سفر به عمان مقدور شد.

با شیوع بیماری کرونا تمامی کشورهای مرزهای هوایی و زمینی خود را مسدود کردن تا هیچ مسافری از هیچ کشوری وارد نشود.

اما حالا پس از گذشت حدود 10 ماه و کنترل این بیماری در برخی از کشورها، مرزهای بسته برخی از کشورها بازگشایی شده است.

یکی از کشورهایی که مرزهای خود را به روی گردشگران و مسافران بازگشایی کرده عمان است .

اعمال شرایط سخت گیرانه برای سفر بدون ویزا به عمان

البته بازگشایی مرزهای عمان مشروط به شرایط سخت گیرانه ای است که امکان اجرای آن برای هر مسافری مقدور نیست.

با توجه به اعمال چنین مقررات و شروط سخت گیرانه ای، تعداد مسافرت کمی برای مسافران به عمان پیش بینی می شود.

عمان پس از بازگشایی مرزهای خود اعلام کرده که به تازگی شهروندان ۱۰۳ کشور از جمله ایران، از گرفتن ویزای عمان برای سفر ۱۰ روزه معاف شده‌اند.

این درحالی است که مرزهای عمان از ماه مارس (فروردین) سال ۲۰۲۰ با همه‌گیری ویروس کرونا به روی شهروندان خارجی بسته شد.

رفع محدودیت مرزهای زمینی، دریایی و هوایی عمان

 اما پس از گذشت حدود ۱۰ ماه، از ۲۹ دسامبر (نهم دی) با تصمیم کمیته کووید-۱۹ در عمان، محدودیت مرزهای زمینی، دریایی و هوایی برداشته شد.

 همچنین با بازگشایی مرزهای این کشور، پلیس سلطنتی عمان اعلام کرد که به مسافران ۱۰۳ کشور اجازه می‌دهد به مدت ۱۰ روز بدون ویزا به عمان سفر کنند.

شهروندان کانادا، ایالات متحده آمریکا، انگلیس، بیشتر اتحادیه اروپا و آمریکای جنوبی، چین، هنگ‌کنگ وکره جنوبی می توانند بدون ویزا به کشور عمان سفر کنند .

کشورهای تایوان، تایلند، هند، روسیه، برخی کشورهای قاره آفریقا، گرجستان، ارمنستان، آذربایجان، ترکیه و ایران نیز از جمله کشورهایی هستند که طبق اعلام دولت عمان اجازه دارند بدون ویزا به مدت ۱۰ روز به این کشور سفر کنند.

عمان اگرچه پذیرش گردشگران خارجی را آغاز کرده اما چند استثناء و الزام در قوانین سفر ایجاد کرده است.

103 کشور معاف از ویزای ورود به عمان

پلیس سلطنتی عمان اعلام کرده که اتباع ۱۰۳ کشوری که برای مدت ۱۰ روز از ویزای ورود به این کشور معاف شده‌اند باید رزرو قبلی و قطعی هتل، بیمه درمانی و بلیت برگشت داشته باشند .

براساس اعلام پلیس سلطنتی عمان، مسافران هر روز که اضافه‌تر بمانند باید جریمه نقدی بپردازند.

مبلغ جریمه هر مسافر به ازای هر روز ۱۰ ریال عمانی اعلام شده است.

اجازه سفر ۱۰ روزه بدون ویزا به عمان غیرقابل تمدید است و چنان‌چه مسافران قصد داشته باشند بیشتر از این زمان در این کشور بمانند باید برای دریافت ویزای یک‌ماهه گردشگری اقدام کنند.

همزمانی اجرای قانون معافیت ویزای ۱۰ روزه با همه‌گیری ویروس کرونا، عمان را بر آن داشته تا مقررات ورود به این کشور را سخت‌تر کند.

انجام تست PCR  72 ساعت قبل از مسافرت

بر اساس اطلاعیه جدید عمان  تمام مسافران ۷۲ ساعت قبل از سفر باید نتیجه منفی تست کرونا را به زبان انگلیسی یا عربی از آزمایشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت (دولتی یا خصوصی) گرفته باشند.

همچنین این مسافران هنگام ورود به فرودگاه بین‌المللی مسقط نیز باید تست PCR انجام دهند.

هزینه این تست ۲۵ ریال عمان (حدود ۶۵ دلار آمریکا) است که می‌تواند از طریق برنامه Tarassud + قبل از ورود به عمان پرداخت شود.

بیشتر بخوانید: مقررات سفر ایرانیان به ۴ کشور اروپایی تعیین شد

با پرداخت هزینه تست پس سی آر،یک کد QR به مسافر داده می‌شود تا در محل غربالگری نشان دهد و انجام آزمایش در زمان ورود تسریع شود.

شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرده‌اند مسافرانی را که این مرحله را انجام نداده باشند، نمی‌پذیرند.

همه مسافران پس از ورود، باید در هتل خود قرنطینه شوند تا نتیجه تست مشخص شود. معمولاً حدود ۱۲ تا ۲۴ ساعت طول می‌کشد.

عدم نیاز به انجام تست کرونا برای مسافران زیر 15 سال

دراطلاعیه این کشور آمده است که مسافران زیر ۱۵ سال ملزم به ارائه تست نیستند.

بنابر اطلاعیه شرکت‌های هواپیمایی عمان، مسافرانی که قصد حضور 10 روزه در کشور عمان را دارند ، فارغ از نتیجه تست، باید هفت روز کامل در قرنطینه بمانند.

 همچنین یک دستبند ردیابی در تمام مدت همراه داشته باشند و پس از انجام آزمایش دوم PCR در هفتمین روز قرنطینه و مشخص شدن نتیجه منفی، فرصت دارند دو سه روز در این کشور سفر کنند.

کادر پرواز از قرنطینه هفت‌روزه و تست دوم PCR معاف شده‌اند اما موظفند تمام پروتکل‌های بهداشتی و اقدامات احتیاطی مورد تایید وزارت بهداشت عمان را اجرا کنند.

انجام تست PCR و تهیه دستبند ردیاب مختص به دیپلمات های شاغل در سفارت های رسمی کشورهای خارجی مستقر در عمان و مسافران دیپلمات نیست.

ضرورت قرنطینه 7 روزه برای دیپلمات ها در سفر بدون ویزا به عمان

بر اساس این گزارش اما دیپلمات ها هم باید دوره قرنطینه هفت روزه را بگذرانند.

دولت عمان همچنین همه گردشگران خارجی را ملزم کرده برای سفر به این کشور حتی به مدت ۱۰ روز، بیمه‌نامه‌ای با اعتبار یک ماه که بیماری کووید-۱۹ را نیز پوشش دهد همراه داشته باشند.

شرایط ورود مسافران خارجی بدون ویزا به عمان و همچنین شرایط ورود مسافر به این کشور در دوران شیوع ویروس کرونا، از طرف شرکت‌های هواپیمایی عمانی به آژانس‌های مسافرتی ایران بدین ترتیب است:

۱. گذرنامه مسافرتی حداقل باید شش ماه اعتبار داشته باشد.

۲. مسافر باید دارای بلیت بازگشت معتبر، رزرو معتبر هتل، بیمه مسافرتی و تمکن مالی به منظور پوشش هزینه‌ها در طول مدت اقامت در عمان باشد.

۳. مدت اقامت مسافر بدون ویزا در کشور عمان حداقل ۱۰ روز بوده و غیرقابل تغییر است.

اعمال جریمه به ازای هر روز بیشتر از 10 روز تعیین شده

۴. در صورتی که مدت اقامت مسافر از ۱۰ روز متجاوز شود، به ازای هر روز اقامت اضافه، جریمه‌ای به مبلغ ۱۰ ریال عمانی به مسافر تعلق می گیرد.

۵. در صورت تمایل به اقامت بیشتر از ۱۰ روز، مطابق با سیستم اجرایی صدور ویزا، مسافر می‌تواند قبل از سفر، نسبت به دریافت هر نوع ویزای توریستی و پرداخت هزینه‌های مربوطه اقدام کند.

۶. مسافرتِ مسافرِ معاف از اخذ ویزا، با همسر و فرزندان دارای ملیت غیر به کشور عمان در صورت اقامت در بازه زمانی ۱۰ روز بلامانع است.

۷. در خصوص مسافران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (GCC Countries)، افراد دارای اقامت، ویزای توریستی و ویزای کار کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (طبق فهرست مشاغل مجاز)، در صورتی که دارای ملیت قیدشده در فهرست ۱۰۳ کشور مجاز باشند، می‌توانند از معافیت مربوطه استفاده کنند.

معافیت از صدور ویزا برای شهروندان کشورهای دوم و سوم

۸. شهروندان کشورهای دوم و سوم نیز در صورتی که مقیم کشورهای مربوطه بوده یا دارای ویزای معتبر برای ورود به هر یک از کشورهای ایالت متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، انگلستان، کشورهای حوزه شنگن و ژاپن باشند، می‌توانند از این معافیت استفاده کنند.

۹. طبق قوانین فعلی ویزای ورود به عمان، ویزای مسافران (دارای ویزاهای توریستی یک‌ماهه و یک‌ساله، افراد مقیم کشورهای عضو شورای همکاری‌های خلیج فارس و مسافران چندسفره) در صورتی که کشور تابعه جزو فهرست کشورهای دوم و سوم باشد، قابل استفاده است.

۱۰. در صورتی که مسافر به هر دلیل اجازه ورود به کشور عمان را نداشته باشد، به عنوان مسافر دیپورتی تلقی می‌شود و تمام هزینه‌های مرتبط با بازگرداندن مسافر به کشور مبدأ سفر، به عهده خود مسافر است.

۱۱. این شرایط که در خصوص ورود مسافران خارجی معاف از ویزای عمان است، حق اشتغال و فعالیت کاری و همچنین اقدام برای دریافت هرگونه ویزا و یا اقامت را برای مسافرن فراهم نمی‌کند.

انجام تست PCR در فرودگاه عمان

۱۲. در تمام مسیرهای منتهی به عمان از مسافران ورودی تست PCR گرفته می‌شود و اگر نتیجه آن مثبت بود، مسافر طبق قوانین این کشور با هزینه شخصی قرنطینه می‌شود. مسافران پس از ورود به این کشور ملزم به دریافت دستبند ردیاب به مبلغ ۲۵ ریال عمان هستند.

۱۳. این قوانین شامل همه مسافرانی می‌شود که قصد دارند با ویزا یا بدون ویزا به عمان سفر کنند.

۱۴. شرکت‌های هواپیمایی و تمام دفاتر خدمات مسافرتی موظفند بر حسن اجرای تمام موارد ذکرشده در این بخشنامه نظارت کامل داشته باشند. بدیهی است هرگونه تخطی از این موارد مشمول پیگرد قانونی خواهد.

شرایط سخت گیرانه کشور عمان به مذاق مسافران خوش نیامده و بسیاری از آن ها به این موضوع اعتراض داشتند.

اعلام نارضایتی مسافران برای سفر به عمان

به طوری که برخی از مسافران درپیام هایی آورده اند که سفر با یک دستبند ردیاب و هفت روز قرنطینه از ۱۰ روز سفر، قطعا نمی‌تواند رویایی باشد.

همچنین دراظهارات برخی شرکت‌های توریستی ایرانی نیز آمده است که بیشترین افرادی که در رفت و آمد بین عمان و ایران هستند، شهروندان مقیم در آن کشور و یا بازرگان هستند.

این شرکت ها اعلام کردند که با وجود چنین مقرراتی، سفر توریستی به عمان یا هر کشور دیگری را توصیه نمی‌کنند، مگر اقتضا و ضرورتی وجود داشته باشد.

در همین راستا یکی از کارگزاران ایرانی در عمان می‌گوید: طرح معافیت از ویزای ۱۰ روزه در عمان ایده جدیدی نیست، این کشور از مدت‌ها قبل قصد داشت برای افزایش تعداد گردشگران این قانون را به اجرا بگذارد.

تداخل اجرای سفر 10 روزه بدون ویزا با بیماری کرونا

این کارگزار ایرانی در عمان اعلام کرده است: اجرای سفر بدون ویزا به عمان با شیوع ویروس کرونا تداخل پیدا کرد.

به گفته وی شیوع این بیماری،مقررات محکم‌تری را به همراه داشت که البته هدف آن محافظت از گردشگران خارجی و مردم این کشور است.

استفاده از ماسک در تمام فضاهای عمومی داخلی و خارجی کشور عمان اجباری است.

گردشگری سریع‌ترین صنعت غیرنفتی در عمان است که همانند سایر کشورها از همه‌گیری ویروس کرونا بسیار تاثیر گرفته است.

صاحبان خدمات و سرمایه‌گذاران گردشگری در این کشور با باز شدن مرزهای عمان منتظر برگشت گردشگران هستند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *