با شیوع بیماری کرونا و لغو و ممنوعیت پروازهای هوایی و تعطیلی ایرلاین های بین المللی صنعت گردشگری ترکیه دچار رکود و نا به سامانی شد. در این میان دولتمردان ترکیه به دلیل حفظ آمار گردشگری و بهبود اقتصاد کشور تصمیم به از سرگیری سفرهای توریستی با رعایت نکات لازم کرده اند و تمهیدات جدی را برای این کار درنظر گرفته اند. این تصمیم‌ها باعث می‌شود که سفر به ترکیه در کرونا فراهم شود.

رییس خانه اقتصاد ایران و ترکیه درباره اقدامات ترکیه برای از سرگیری پذیرش گردشگران در این کشور اظهار کرده است : ترکیه با هدف برطرف کردن نگرانی‌ها از شیوع کرونا در سفرهای خارجی، از سازمان جهانی مشاوران فرودگاه‌های جهان گواهی سلامت جدیدی اخذ کرده و همچنین با در نظر گرفتن شرایط سختگیرانه و تضمین اصول بهداشتی، برای فرودگاه استانبول گواهی سلامت اخذ کرد.

بیشتر بخوانید: گول تبلیغات تور ترکیه را نخورید

جلال ابراهیمی درادامه گفته است: با توجه به اعمال شرایط جدید برای مقابله با کرونا و شیوع بیشتر این بیماری در شهر آنتالیا در یک روز تنها 50 پرواز توریستی انجام شده است.

رییس خانه اقتصاد ایران و ترکیه با اشاره به زیانی که شیوع ویروس کرونا در ماه‌های گذشته برای اقتصاد ترکیه ایجاد کرده است، بیان کرد: بر اساس آمارهایی که از عملکرد سال گذشته ارائه شده بود، از ۱۵۳ کشور جهان، توریست به ترکیه می آمد اما امسال تنها آمار ورودی گردشگران از ۳۱ کشور خارجی ثبت شده است.

ابراهیمی درباره ممنوعیت پروازهای ایران و ترکیه اظهار کرده است :این پروازها هنوز ممنوع بوده ولی باید هرچه سریعتر با انجام مذاکرات دو جانبه شرایط برای از سرگیری پروازها میان دو کشور فراهم شود زیرا ترکیه اعلام آمادگی کرده که از کشورهایی که میزان شیوع بیماری کرونا درآنجا بالا بوده نیز توریست می پذیرد.

به گفته وی، ترکیه از کشورهایی مانند روسیه و انگلستان که در آنها شیوع کرونا بالا بود مسافر می گیرد و از این رو فراهم کردن شرایط برای پذیرش مسافران ایرانی نباید چندان پیچیده باشد.

بیشتر بخوانید: راه‌اندازی پروازهای ترکیه به تعویق می‌افتد

ابراهیمی با اشاره به رفت و آمد غیر توریستی ایرانیان به ترکیه گفت: متوقف شدن پروازهای مشترک، باعث شده بازرگانان، دانشجویان ایرانی و خانواده‌های آنها، برای رفت و آمد با مشکل مواجه شوند و وقتی ترکیه توانسته پروتکل‌های بهداشتی برای جابجایی مسافران سایر کشورها را فراهم کند، برای ایرانی‌ها نیز شرایط پیچیده نخواهد بود و سفر به ترکیه در کرونا برای همه امکان پذیر است.

پس از شیوع ویروس کرونا، پروازهای مشترک میان ایران و ترکیه متوقف شده و هنوز زمان دقیق از سرگیری پروازها اعلام نشده است.این درحالی است که با توجه به روابط خوب دو کشور و اینکه کشور ترکیه یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگری ایرانیان بوده و بسیاری از ایرانیان در این کشور سرمایه گذاری کرده اند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *