بورسمنتخب سردبیر

خلف وعده دولت، شاخص را نزولی کرد

سقوط شاخص بورس

شاخص کل در روز دوشنبه در حالی که در دقایق ابتدایی معاملات به ۲ میلیون و ۱۰۳ هزار واحد رسیده بود، ناگهان با فشار عرضه به ۲ میلیون و ۶۰ هزار واحد سقوط کرد.

به گزارش برات نیوز،در معاملات دیروز بورس تهران که با شاخص دو میلیون و ۷۸ هزار واحد آغاز شد، در دقایقی پس از آغاز معاملات، شاخص کل به دو میلیون و ۱۰۳ هزار واحد رسیده اما دو ساعت پس از آغاز معاملات ناگهان شاخص به دو میلیون و ۶۵ هزار واحد رسید.

بر اساس این گزارش، شاخص کل بورس در حال حاضر با افت ۱۳ هزار واحدی نسبت به روز گذشته در رقم دو میلیون و ۶۵ هزار واحد قرار گرفته است و شاخص کل ۶۲ صدم درصد افت نشان می‌دهد.

شاخص هم وزن نیز با کاهش ۸ هزار واحدی به ۵۲۵ هزار واحد رسیده است.

علت نوسان دیروز شاخص خلف وعده دولت برای عرضه سهام چهار پالایشگاه در قالب صندوق دارا دوم بود که تا دیشب به صورت رسمی اعلام شده بود قرار است سهام آن دوم شهریور ماه عرضه شود اما امروز سازمان خصوصی سازی با صدور اطلاعیه‌ای عرضه سهام دارا دوم در شهریور ماه را تکذیب و اعلام کرد از آنجا که وزارت نفت اقدامی برای تشکیل این صندوق انجام نداده است، مقرر شد سهام این پالایشگاه‌ها به صورت بلوکی عرضه شود. این تغییر ناگهانی که در شروع معاملات امروز هم شایعاتی درباره آن وجود داشت باعث شد کسانی که طی روزهای گذشته به امید عرضه سهام دارا دوم، اقدام به خرید سهام پالایشی کرده بودند در صف فروش قرار بگیرند.

معامله گران دیروز از بی برنامگی دولت گلایه مند و به اتخاذ تصمیمات دفعتی توسط دولتمردان معترض هستند و معتقدند این رویه دولت منجر به بی اعتمادی سرمایه گذاران به بورس می‌شود.

عرضه ۲۵ هزار میلیارد ریال اوراق نفتی

بر اساس این گزارش روز دوشنبه ۲۰مردادماه، ۱۰هزار میلیارد ریال اوراق سلف موازی استاندارد میعانات گازی توسط شرکت توسعه نفت و گاز صبای کنگان ، در بازار مشتقه بورس انرژی ایران در نماد «سمیعا۰۰۱» عرضه شد.

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک ملت در این مورد گفت: این اوراق در مجموع یک میلیون و ۲۱ هزار و ۹۴۵ قرارداد سلف موازی استاندارد میعانات گازی شرکت توسعه نفت و گاز صبای کنگان بوده که با هدف تامین مالی طرح توسعه جامع و تکمیل فازهای ۱۱ تا ۲۴ پارس جنوبی و به قیمت عرضه ۹ میلیون و ۷۸۵هزار و ۲۶۰ ریال برای هر قرارداد، واگذار می شود.

روح الله حسینی مقدم، در ادامه با اشاره به اینکه عرضه مزبور تنها در یک روز کاری خواهد بود، گفت: در همین راستا تامین سرمایه بانک ملت، تعهد خرید، مشاوره و بازارگردانی ۱۵هزار میلیارد ریال اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام سنگین صادراتی شرکت «توسعه نفت و گاز صبا اروند» را نیز برعهده گرفته است.

 

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید