ثبات در بازارهای ارز یکی از مهمترین مسائل هر کشور است و به نظر می رسد طی هفته جاری سقوط نرخ دلار ادامه داشته و بازارهای مالی را متعاقب خود به ثبات رسانده است.

 سقوط نرخ دلار در بازار 

به گزارش برات نیوز،  صرافی های بانکی قیمت دلار را امروز 4 آذر ماه به نرخ 25 هزار و پانصد فروختند. همچنین نرخ خرید نیز تا ساعت 1 و نیم امروز 23850 هزار تومان بود.

اوایل آبان ماه سال جاری و نزدیک به انتخابات آمریکا دلار نهایی ترین سیر صعودی خود را پیمود و به بیش از 30 هزار تومان رسید. اما با شروع آذر ماه، سیر نزولی خود را طی می کنند.

دلایل سقوط نرخ دلار

 محدودیت های کرونایی، فرآیند انتقال قدرت به بایدن، امید به ساخت واکسن کرونا و دلایل دیگر موجب سقوط نرخ دلار در روزهای جاری شده اند.

طی این دو هفته بازارهای طلا تعطیل هستند. به همین دلیل قیمت ها سیر نزولی به خود گرفته است.

بیشتر بخوانید: عقب نشینی دلار تا 24 هزار تومان

به جز این مورد دلایل دیگری برای سقوط نرخ دلار نیز وجود دارند که از میان آنها به کاهش تقاضا برای خرید، ارامش و کاهش قیمت در بازار های دیگر از جمله خودرو و مسکن، مثبت شدن شاخص بورس و‌ امیدواری مجدد سرمایه گذاران به بورس و آغاز فروش ارز صادراتی در نیما با نرخ های متعادل می توان اشاره کرد.

قیمت خرید دلار در بازار متشکل ارزی

خوب است بدانید نرخ خرید و فروش دلار و یورو در صرافی‌های بانکی و بازار متشکل ارزی متغیر است و متناسب با نوسان بازار آزاد در طول روز چند بار تغییر می‌کند.

در حال حاضر قیمت خرید دلار در بازار متشکل ارزی امروز ۲۴ هزار و ۷۴۱ تومان و قیمت فروش ۲۴ هزار و ۹۸۸ تومان ثبت شده بود.

در سامانه سنا نیز در معاملات روز (یکشنبه) هر دلار با نرخ میانگین ۲۵هزار و ۲۵ تومان تومان معامله شد.

نرخ خرید هر دلار در سامانه سنا نیز ۲۴ هزار و ۸۳۳تومان قیمت خورد. حواله یورو در سامانه نیما نیز در روز گذشته با میانگین قیمت ۳۱ هزار و ۳۲۱ تومان و هر حواله دلار با میانگین قیمت ۲۵ هزار و ۹۳۱ تومان اعلام شد.

نرخ تعادلی ارز اولویت ماست

پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما نه موافق سقوط نرخ دلار و نه مخالف آن هستیم، گفت: نرخ تعادلی ارز از جمله اولویت‌های ماست بنابراین ثبات نرخ ارز کشور به مراتب برای ما مهمتر از همه چیز است.

وی تأکید کرد: ثبات بازار ارز در کوتاه مدت باید مدنظر مسئولین باشد. آن چیزی که برای ما مهم است این است که یک ثبات اقتصادی بر اساس واقعیات موجود در اقتصاد کشور شکل بگیرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی با بیان اینکه باید مسیر روبه افزایش رشد قیمت ارز عقبگرد داشته باشد، بیان داشت: اینکه بگوییم قیمت ارز بر روی چه عددی توقف کند درست نیست چراکه ما نمی‌توانیم این رقم را تعیین کنیم. نرخ تعادلی ارز از جمله اولویت‌های ماست. بنابراین  ثبات نرخ ارز کشور به مراتب برای ما مهمتر از همه چیز است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *