با توجه به امضای سند همکاری ایران و چین، برخی نسبت به امضای این قرارداد انتقاد کرده و معتقدند که عواقب نامناسبی از این همکاری درانتظار مردم ایران است.

به گزارش برات نیوز، درحالی که برخی از مسوولان معتقدند که سند برنامه همکاری جامع ایران و چین در درازمدت به نفع کشور و مردم ایران خواهد بود.

 اما برخی معتقدند که امضای این سند به نوعی مانند قرارداد ترکمانچای و واگذاری کشور به چینی ها است.

هفته پیش وزرای امور خارجه ایران و چین سند برنامه همکاری جامع و بلندمدت میان دو کشور را برای مدت 25 سال امضا کردند.

انتشار مفاد سند همکاری ایران و چین از سوی وزارت امورخارجه

این سند جامع به منظور عملیاتی کردن بند ششم بیانیه مشترک رئیس جمهوری دو کشور در سال ۱۳۹۴تدوین شد.

درهمین حال سند همکاری ایران و چین با هدف ارتقای عملی روابط دو کشور در سطح مشارکت جامع راهبردی و فراهم کردن بستر توسعه همه جانبه همکاری‌های دو کشور نهایی شد.

پس از امضای این قرارداد همکاری میان ایران و چین نگرانی هایی درباره مفاد این سند همکاری مطرح شد اما مسوولان حاضر به اطلاع رسانی مفاد این قرارداد نشدند.

تاکید مسوولان بر همکاری دو کشور در دراز مدت

مسسولان بر این باور بودند که نیازی به انتشار مفاد سند همکاری ایران و چین نیست و تنها یک قرارداد همکاری در زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است.

درهمین راستا کمال خرازی رییس شورای راهبردی روابط خارجی اظهار کرده بود:کشورهای دیگری نیز هستند که مشابه این سند را با چین امضا کرده‌اند و ابداً آن را منتشر نمی‌کنند.

وی ادامه داده بود: همان طور که وزارت امور خارجه توضیح داده است، این سند حاوی رئوس همکاری دراز مدت دو کشور در زمینه‌های سیاسی، راهبردی، اقتصادی و فرهنگی است.

تدوین سند همکاری ایران و چین بر پایه بیانیه روسای جمهور دو کشور

این مقام مسوول تاکید کرده بود: وقتی براساس اسناد راهبردی موافقتنامه یا قراردادهایی در هر یک از زمینه‌های مندرج سند راهبردی بین دو کشور منعقد می‌شود، طبعاً باید در مجلسین آن دو کشور به تصویب برسد و نتیجتاً متن آن موافقتنامه‌ها برای اطلاع عموم منتشر خواهد شد.

خرازی خاطر نشان ساخته بود که این سند براساس بند ششم بیانیه روسای جمهوری دو کشور که در سفر رییس جمهوری چین به ایران در سال ۱۳۹۴ امضا شد، تدوین شده است .

وی افزوده بود:  شورای راهبردی روابط خارجی نیز در ترغیب مسئولان ذیربط دو کشور در تدوین پیش‌نویس سند و پیگیری امضای آن نقش داشت.

عدم درج هیچ عدد و رقمی در سند همکاری ایران و چین

درهمین حال وزارت خارجه ایران با انتشار متن سند امضا شده توسط وزرای خارجه ایران و چین، اعلام کرد که این سند یک نقشه راه برای همکاری‌های جامع دو کشور بوده و حاوی هیچ قرارداد و چارچوبی نیست.

همچنین در هیچ کجای این سند همکاری، کمی سازی در خصوص چشم‌انداز همکاری‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و یا راهبردی صورت نگرفته و هیچ عدد و رقم خاصی از جمله در مورد سرمایه‌گذاری‌ و منابع پولی و مالی دراین قرارداد ذکر نشده است.

همچنین مطابق متن سند منتشر شده، واگذاری هیچ منطقه و یا انحصار متقابل و یک‌جانبه‌ای به امضای وزاری خارجه دو کشور نرسیده است.

عدم واگذاری هیچ منطقه ای از ایران به چین

براساس این گزارش، در سند همکاری ایران و چین موضوعی هم درخصوص واگذاری مدیریت، اداره و یا بهره‌برداری هیچ منطقه و حوزه‌ای وجود ندارد.

دراین میان با توجه به اما و اگرهایی که درخصوص امضای این قرارداد از سوی مخالفان وجود دارد اما وزارت امور خارجه ادعا کرده که این سند همکاری 25 ساله در سه بعد سیاسی- راهبردی،اقتصادی و فرهنگی تدوین شده است.

آنها معتقدند که در بعد سیاسی-راهبردی به دنبال تحقق اهدافی همچون ارتقای سطح همکاری مشترک در موضوع‌های مورد نظر و در نهادهای منطقه‌ای و بین‌المللی است.

 براساس این گزارش، همچنین دو کشورتصمیم دارند، زیر ساخت‌های دفاعی، مقابله با تروریسم و همکاری در عرصه‌های مختلف دفاعی را تقویت کنند.

تاکید بر مشارکت ایران در راه اندازی کمربند راه چین

با توجه به انتشار سند همکاری ایران و چین، در بُعد اقتصادی دو کشور به دنبال همکاری در حوزه‌های نفت، صنعت و معدن و حوزه‌های مرتبط با انرژی هستند.

همچنین دراین سند بر مشارکت ایران در ابتکار کمربند-راه چین و همکاری در توسعه مناطق ویژه و آزاد از جمله در سواحل مکران تاکید شده است.

در راستای تدوین این سند، ایران و چین قصد دارند تا همکاری‌های مالی، بانکی، گمرکی و زیر ساختی و ارتباطی را با تکیه بر توسعه سرمایه‌گذاری و تامین مالی پروژه‌ها گسترش دهند.

موافقت مجلس با امضای سند همکاری ایران و چین

درهمین حال با توجه به اینکه این سند همکاری در مجلس تصویب نشده اما اظهارات رییس مجلس شورای اسلامی مهر تاییدی بر این سند همکاری است .

به طوری که رییس مجلس شورای اسلامی درباره تدوین و امضای سند راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین اظهار کرده است: از سندِ برنامه‌ی همکاریِ جامعِ ایران و چین استقبال می‌کنیم.

قالیباف ادامه داده است: امضای این سند اگر به معنای اعلام باور به این امر باشد که جهان در غرب خلاصه نمی‌شود و قرن آینده قرن آسیاست، یک گام راهبردی محسوب خواهد شد.

امضای سند همکاری و تلاش برای حفظ منافع ملی

وی خاطر نشان کرده است: امضای این سند هشدار مهمی به آمریکاست تا بفهمد که مناسبات بین المللی به سرعت به ضرر آمریکا در حال تغییر است.

 قالیبف اعلام کرده است: این کشور دیگر در موقعیتی نیست که بتواند الگو، برنامه یا توافقی را به طور یکجانبه به کشورهای مستقل تحمیل کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: البته این سند می توانست زودتر امضا شود .

وی افزود: چرا که ما عقیده داریم که زمان مهمی که باید برای شکل دادن به همکاری های واقعی اقتصادی و سیاسی و مقابله موثر با فشارهای ظالمانه آمریکا در نظر گرفته شود از دست رفته است.

این مقام مسوول بیان کرده است: با این حال باید فرصت را مغتنم شمرد و این سند را با حفظ منافع ملی بدل به پروژه ها و برنامه ها و همکاری های اقتصادی و سیاسی کرد.

ضرورت اجرای مدل ارتقاء روابط به سطح راهبردی

قالیباف ادامه داده است: مدل ارتقاء روابط به سطح راهبردی، باید با کشورهای دیگر به ویژه همسایگان نیز طراحی و به سرعت اجرا شود.

وی سند همکاری ایران و چین را «یک نقشه راه کلی بر روابط ایران و چین» عنوان کرد و گفت: باید هدف های کلی که در این موضوع وجود دارد را دقت کنیم.

نظارت مجلس بر اجرای قراردادها و موافقت های همکاری بین ایران و چین

 قالیباف ضمن اعلام آمادگی مجلس برای حمایت از این سند گفت: اراده و برنامه های لازم برای تبدیل به همکاری های ملموس به ویژه در حوزه اقتصادی را عملیاتی کنیم.

وی تصریح کرد: روشن است مجلس نظارت خواهد کرد تا هنگامی که برای اجرایی شدن این سند، عهدنامه ها، قراردادها و موافقت های همکاری بین دو کشور در دستور کار دولت قرار گیرد.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مجلس باید به وظیفه خود در زمینه رسیدگی دقیق و به تصویب رساندن آنها مطابق منافع ملی عمل کند و مردم را نیز در جریان همه‌ی ابعاد ماجرا قرار خواهد داد.

سند همکاری ایران و چین، تفاهم نامه ای برای اجرا و یا عدم اجرای مفاد آن

همچنین عضو اتاق بازرگانی ایران نیز درباره مخالفان سند همکاری ایران و چین اظهار کرد: برنامه همکاری 25 ساله ایران و چین یک تفاهم‌نامه است که امکان دارد اجرا شود یا نشود.

جمشید عدالتیان ادامه داد: این توافق‌نامه را می‌توان اصلا اجرا نکرد یعنی دولت بعدی می‌تواند بگوید من این سند را قبول ندارم و اجرا نمی‌کنم چراکه اصلا به تصویب مجلس نرسیده و قانون نیست.

وی در مورد برنامه 25 ساله ایران و چین اظهار کرد: قراردادی با چین منعقد نشده، تنها یک سند همکاری راهبردی است که در مورد جزییات و قرارداد باید بعدا بررسی شود.

سرمایه گذاری ناچیز چین در کشور

این مقام مسوول تصریح کرد: اگر کل 400 میلیارد دلاری که از آن یاد شده را سرمایه‌گذاری چین در ایران فرض کنیم، سالانه 18 تا 20 میلیارد دلار می‌شود که در اقتصاد ما رقم بزرگی نیست.

عدالتیان خاطر نشان کرد: درآمد ملی کشور حدود 450 میلیارد دلار است که 20 میلیارد دلار در آن رقم زیادی نیست.

وی افزود: نکته دوم این است که این یک تفاهم‌نامه است که امکان دارد اجرا شود یا نشود.

این مقام مسوول اظهار کرد: این توافق‌نامه را می‌توان اصلا اجرا نکرد یعنی دولت بعدی می‌تواند بگوید من این سند را قبول ندارم و اجرا نمی‌کنم چراکه اصلا به تصویب مجلس نرسیده و قانون نیست.

و اما دراین میان و با توجه به انتقادات مخالفان امضای این سند همکاری اما اغلب مسوولان بر این باورند که تدوین و امضای سند همکاری ایران و چین موجب اتفاقات خوبی در کشور می شود.

اعمال اغلب خواسته های ایران در سند همکاری ایران و چین

به طوری که مدیرکل آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت نیز اظهار کرده است: سند همکاری‌های راهبردی ایران و چین بیشتر شامل خواسته‌های ماست که اگر در اقتصاد ما محقق شود آثار مثبت اقتصادی و اجتماعی خواهد داشت.

سید رضا سیدآقازاده افزوده است: این سند بیشتر شامل نیازهایی است که در اقتصاد خود شناسایی کردیم تا بتوانیم از طریق این همکاری‌ها تولید، اشتغال و ارزش افزوده ایجاد کنیم .

وی گفته است: باید زیر ساخت‌ها را توسعه دهیم ضمن اینکه از این طریق می‌توانیم کالاهای با فناوری روز را نیز تولید کنیم.

سند همکاری ایران و چین وایجاد فرصت های توسعه و پیشرفت

این مقام مسوول اضافه کرد: اجرایی شدن این سند می‌تواند راهکاری برای استفاده از منابع موجود در کشور باشد و می‌توانیم محدودیت‌ها و تحریم‌هایی را که علیه ما ایجاد کرده اند تا حد زیادی خنثی کنیم.

سیدآقازاده گفت: اگر چه از نظر منابع در کشور غنی هستیم، اما باید سرمایه لازم برای استفاده از این منابع و سهم بازار را برای محصولات تولیدی به دست بیاوریم .

وی خاطر نشان ساخت : این سند همکاری به ما امکان می‌دهد با قراردادهای مجزا برای هر بخش به هدف گذاری‌ها برسیم؛ امکانی که غربی‌ها هیچ وقت در اختیار ما قرار نخواهند داد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *