بسیاری از اهل فن در بورس آمریکا، تسلا و سهامش را پاشنه آشیل بورس و حتی جعبه سیاه بورس این کشور توصیف می‌کنند، این سهام مدتی است سوار بر آبشار افت، تنها سقوط را تجربه می‌کند.

به گزارش برات نیوز، این که تسلا هم مثل مرسدس بنز از ترامپ شاکی باشد، چندان مهم نیست، این روزها حتی خود جمهوری خواهان نیز از ترامپ شاکی هستند، مهم سهام تسلا بود که مدتی است فقط در حال افت است.

دادگاه تجارت بین‌المللی که در نیویورک مستقر است طی روزهای اخیر با ارسال پرونده‌های دادخواهی خودروسازان بزرگ جهان مواجه شده است.

در این میان شرکت آلمانی مرسدس بنز در پرونده خود خواستار پیگرد قانونی واشنگتن به دلیل اعمال تعرفه‌های بی‌سابقه و بی حد و حصر بر بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین شده است.

در این میان تسلا هم دست به کار شد زیرا مشکلی شبیه به مرسدس داشت. تسلا در پرونده خود تعرفه‌های وضع شده توسط دولت دونالد ترامپ را خودسرانه و سوء استفاده از اختیارات قانونی توصیف کرده است.

افت 16 درصدی سهام تسلا

ایلان ماسک، موسس و مدیرعامل خودروسازی تسلا خواستار لغو افزایش تعرفه‌ها و نیز بازپرداخت هزینه‌ تحمیلی ناشی از آن توسط دولت آمریکا شده است.

اما این طور که به نظر می رسد مشکل اصلی از جای دیگری آب می‌خورد، مالک تسلا متاسفانه دل خوشی از قرنطینه های اجباری ندارد.

او این بار تهدید هم کرده است که پای مسئولان شهرستان آلامدا را به دادگاه خواهد کشاند.

بیشتر بخوانید: ادعاهای تسلا یا هیاهوی بازاریابی

ماسک که پیش از این نیز اجرای سیاست قرنطینه عمومی و تعطیلی کسب و کارهای اقتصادی به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا را رویکردی «فاشیستی» توصیف کرده بود، با انتشار توییتی تازه اعلام کرد که پای مسئولان شهرستان آلامدا را به دادگاه خواهد کشاند.

او دستورالعمل مسئول انتصابی و موقت بهداشت این شهرستان را به باد انتقاد گرفت و آن را ضد آزادی‌های اساسی و خلاف منطق تعبیر کرد.

از طرفی نباید فراموش کنیم که کارخانه تسلا در چین که تحت‌تاثیر شیوع ویروس کرونا تعطیل شده بود، از اواسط فوریه گذشته دوباره آغاز به کار کرده است.

در این میان بین ثروت شخصی و سهام شرکت نیز باید تفاوت جدی قایل باشیم، به عنوان مثال درست یک هفته پس از آنکه ایلان ماسک، بنیانگذار و مدیرعامل ۴۹ ساله شرکت خودروسازی تسلا به لطف افزایش ۹.۵ درصدی سهام این شرکت در معاملات بازار سهام آمریکا موفق شد تا ارزش خالص ثروت خود را ۵ میلیارد دلار افزایش دهد و جایگاه خود را به عنوان پنجمین ثروتمند جهان تثبیت کند، سهام اصلی تسلا افتی 16 درصدی داشت.

ثروت آقای ماسک در حال حاضر ۷۴.۲ میلیارد دلار برآورد شده است.

قدرت جعبه سیاه

این را همه قبول داریم و می دانیم که اغراق نیست اگر بگوییم کمپانی تسلا پروژه‌های بزرگی در دست دارد که هر کدام از آنها می‌تواند زندگی بشریت را به طورکلی تغییر دهند.

او بلندپرواز است و حتی کم کم خود را به عنوان مرجعی برای صدور علم مدیریت معرفی می‌کند.

سهام تسلا البته همیشه مثل این چند روز گذشته افت نداشته و وی چهره ای موفق به خود گرفته است، علت این رشد سهام ، افزایش محبوبیت خودرو های الکتریکی ، بهبود عمر باتری های آن ها و تقاضا برای خرید این نوع خودرو ها بوده است.

نا گفته نماند که هم اکنون، ارزش سهام دو شرکت گروه فولکس واگن آلمان و تویوتا ژاپن بالاتر از این شرکت قرار دارد.

حالا به فرض تمام شدن ماجراهای انتخابات آمریکا و این موضوع که بایدن را ساکن کاخ ریاست جمهوری بدانیم؛ انرژی های نو بار دیگر در آمریکا جدی گرفته خواهد شد و تسلا بدون تردید از این آرامش منطقی نهایت استفاده را خواهد کرد.

تسلا و آینده

بر اساس این گزارش در میانه ماه شهریور 1399 بود که رسانه‌های آمریکای شمالی و اروپای غربی از افت عجیب تا مرز 21 درصدی سهام تسلا نوشتند.

اما این بار افت تسلا نباید تا آن حد نگران کننده باشد و مقطعی به نظر می‌رسد.

از طرفی گاردین در بخش اقتصادی خود می نویسد، رقبای تسلا نباید فراموش کنند که شرکت تسلا همچنین تولیدکننده پکیج‌های باتری لیتیم-یون برای دیگر خودروسازها، نظیر تویوتا و دایملر آ گ است.

تسلا اراده کند، بازار جهانی خودرو را تکان خواهد داد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *