اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

مردم سهام عدالت خود را نفروشند

معامله سهام عدالت

به‌گزارش برات‌ نیوز به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، جلسه صد و چهل و دوم ستاد هماهنگی اقتصادی دولت دوازدهم که به ریاست حجت‌الاسلام حسن روحانی برگزار شد. در این جلسه گزارشی از جزئیات و نحوه آزادسازی سهام عدالت  ارائه شد و همچنین در رابطه با برنامه تشویق و تخصیص ارز صادراتی، رفع موانع دولت الکترونیک و ایجاد مشاغل جدید در دوره شیوع کرونا نیز تبادل نظراتی صورت گرفت. رئیس جمهور در این جلسه اعلام کرد که آزادسازی سهام عدالت اقدام بزرگی بوده که بعد از سال‌ها تلاش دولت موفق به انجام آن شده است. وی در ادامه گفت: امروز مردم صاحب اختیار سهامی شده‌اند که تا قبل از آن با وجود اختصاص سهام، مالکیت روشنی نبود و اختیاری برای مدیریت آن نداشتند. به‌گفته رئیس جمهور، دولت تلاش کرده تا این امکان را برای مردم فراهم کند تا مالکیت سهامی را که قبلا به نامشان بوده در پروسه‌ای شفاف و با ضابطه‌های مشخص در دست بگیرند. در عین حال، اقتصاد کشور نیز از این طریق رونق بیشتری خواهد گرفت. با این حال رییس جمهور از مردم درخواست کرد که سهام عدالت را نفروشند.

بیشتر بخوانید: صفر تا صد سهام عدالت

رئیس جمهور معتقد است که بورس نقطه امیدی برای شرایط خاص اقتصادی کشور محسوب می‌شود. این بازار سبب افزایش حضور مردم در اقتصاد شده و باید شورای عالی و سازمان بورس مراقبت‌های لازم را اجرایی کرده تا این فضای مطمئن برای مردم بیش از پیش امیدآفرین باشد. وی در ادامه توضیحات خود به این نکته اشاره کرد علاوه‌بر کنترل بیماری کرونا توسط همراهی مردم، بازار بورس نیز در این روزها با همراهی مردم رونق پیدا کرده است. او همچنین معتقد است که به وسیله روش‌های مناسب می‌توان از سوءاستفاده افراد سودجو که در کمین سهام مردم هستند جلوگیری کرد.

روحانی معتقد است وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان بورس باید تمامی جنبه‌ها و ضوابط مدیریت سهام عدالت را به شکل دقیقی مشخص کنند، همچنین نحوه اطلاع‌رسانی و آموزش به مردم در رابطه با مالکیت و تعامل در این زمینه، از جمله واگذاری، نگهداری و اطلاع‌رسانی درباره میزان سود و شرکت‌های مرتبط با این سهام باید مهم شمرده شود.

رئیس جمهور تصریح کرد: این واگذاری بیش از 49 میلیون نفر را در برمی‌گیرد. بنابراین هم از لحاظ حجم سهام و هم به لحاظ تعداد افراد سهامدار بسیار پر اهمیت بوده و نقش مردم را در عرصه اقتصادی پررنگ‌تر خواهد کرد.

روحانی افزود که به احتمال زیاد مردم سوالات و ابهامات زیادی در رابطه با نگهداری و یا فروش سهام خود دارند که سامانه راه‌اندازی شده می‌تواند مرجع مناسبی برای آنان باشد، همچنین در این زمینه باید مسئولان سازمان بورس تلاش کنند تا آرامش این بازار را حفظ کنند؛ چراکه این آرامش چه در بطن بازار چه در بین مردم، باعث رونق سرمایه‌داری خواهد شد.

روحانی ضمن بیان این موضوع که بازار سرمایه می‌تواند با تکیه بر آزادسازی و تقویت سهام عدالت، اقتصاد شفاف و سالم را نیزتقویت کند افزود تهدیدی که به‌طور معمول از سوی برخی روش‌های مخرب برای بازارهای دیگر وجود دارد، نباید بازار سرمایه و سهامداران آن به خصوص مالکان سهام عدالت را نیز تهدید کند. بنابراین به تمامی مسئولان مربوطه تأکید می‌کنم از این بازار مراقبت‌های لازم را به‎عمل آورند.

روحانی همچنین ادامه داد: درحال‌حاضر به مردم اعلام شده که از این پس اختیار مدیریت دارایی خود در زمینه سهام عدالت را داشته و خودشان می‌توانند در مورد نحوه استفاده از این حق مالکانه تصمیم‌گیری کنند، البته توصیه می‌کنیم که مردم نسبت‌به نگهداری و استفاده از منافع بلندمدت این سهام کوشا باشند.

 

بیشتر بخوانید: معامله سهام عدالت ؛ شفاف خرید و فروش کنید

 

روحانی بر ضرورت تقویت و تعمیق بازار سرمایه تأکید بسیار کرد و از وزارت امور اقتصادی و دارایی و شورای عالی بورس درخواست کرد تا برای راه‌اندازی بورس املاک سرعت عمل کافی داشته باشند. وی با بیان اینکه توسعه زیرساخت‌ها و عمران و آبادانی کشور همواره از اصلی‌ترین رئوس فعالیت‌های دولت بوده است ، تصریح کرد: بارها تأکید کرده‌ایم در حالی که با قدرت در حال مقابله با تروریسم اقتصادی آمریکا و مبارزه با تحریم هستیم، توسعه و پیشرفت کشور را نیز از یاد نبرده‌ایم.

رئیس جمهور همچنین اعلام کرد توسعه زیرساخت‌های ارتباطی از سری اقدامات بزرگی‌ست که دولت تدبیر و امید در جهت تحقق توسعه در کشور انجام داده و در عین حال گامی مهم در راستای تحقق حکمرانی دقیق و مطلوب است، بر همین اساس ایجاد زیرساخت‌های ارتباطی برای تکمیل پروژه بزرگ دولت الکترونیک اقدامی بنیادین به‌شمار می‌رود.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید