درحالی که اغلب کشورهای دنیا از اقتصاد دیجیتال بهره مند شده اند، مدیرکل دفتر بررسی‌های اقتصادی وزارت ارتباطات برای تحقق سهم 10 درصدی اقتصاد دیجیتال از کل اقتصاد ایران تا سال ۱۴۰۴ اظهار امیدواری کرد و سهم ایران از اقتصاد دیجیتال را رو به رشد دانست.

به گزارش برات نیوز، اظهار امیدواری مسوولان حوزه ICT کشور برای تحقق سهم 10 درصدی اقتصاد دیجیتال در حالی مطرح است که بر اساس سند چشم‌انداز افق 1404، دستیابی به جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه به‌عنوان هدف اصلی در نظر گرفته شده است .

حال این موضوع مطرح است که تحقق دستیابی به این جایگاه بدون توسعه و ارتقاء اغلب بخش­ها به‌ویژه بخش فاوا و شکل­گیری اقتصاد دیجیتال میسر نخواهد بود.

سهم ایران از اقتصاد دیجیتال ، 6.5 درصد

نیلوفر مراد حاصل مدیرکل دفتر بررسی‌های اقتصادی وزارت ارتباطات به نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات به کسب سهم ۶.۵ درصدی اقتصاد دیجیتال از اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: تا سال ۱۴۰۴ می‌توان به تحقق ۱۰ درصدی سهم ایران از اقتصاد دیجیتال امیدوار بود.

وی تاکید کرد: روند رو به رو رشد به‌کارگیری فناوری‌های نوین و برنامه‌های حمایتی از بنگاه‌های حوزه اقتصاد دیجیتال، در کنار فراهم کردن بستر تحقق الزامات توسعه اقتصاد دیجیتال، چشم‌انداز روشنی از تحقق سهم ۱۰ درصدی اقتصاد دیجیتال در افق ۱۴۰۴ را به تصویر می‌کشد.

وی معتقد است سنجش و اندازه‌گیری اقتصاد دیجیتال به علت تنوع و گستردگی حوزه‌های فعالیت و ماهیت خدمات دیجیتال، کار ساده‌ای نیست .

بررسی و ارزیابی سهم ایران از اقتصاد دیجیتال

این مقام مسوول خاطر نشان کرد: برای اندازه‌گیری میزان اقتصاد دیجیتال و سهم آن در اقتصادهای ملی در سطح بین‌المللی یک روش جامع و استاندارد وجود ندارد، چرا که مفهوم اقتصاد دیجیتال مدام در حال تکامل و تغییر است.

مدیرکل دفتر بررسی‌های اقتصادی وزارت ارتباطات بیان کرد: برای سنجش هسته اقتصاد دیجیتال تاکنون سه دوره طرح حساب‌های اقتصادی بخش ICT به پیشنهاد وزارت ارتباطات و با همکاری مرکز آمار ایران اجرا شده است.

 مراد حاصل یادآور شد: در سال گذشته نیز سهم اقتصاد دیجیتال از اقتصاد ایران از طریق طرح سنجش کل اقتصاد دیجیتال با همکاری مرکز آمار ایران بر اساس مدل‌ها و الگوهای مراجع معتبر بین‌المللی محاسبه شد.

رشد سهم اقتصاد دیجیتال از اقتصاد کشور در سال 98

وی درباره بررسی سهم اقتصاد دیجیتال در سال 98 اظهار کرد: دفتر بررسی‌های اقتصادی وزارت ICT با بهره‌گیری از متدولوژی ‌بکار گرفته شده قبلی، ‌سهم هسته اقتصاد دیجیتال در سال 98  را ۴.۲ درصد و سهم کل اقتصاد دیجیتال از اقتصاد ملی را حدود ۶.۵ درصد برآورد کرد که این ارقام در مقایسه با سال‌های قبل رشد خوبی داشته‌اند.

مدیرکل دفتر بررسی‌های اقتصادی وزارت ارتباطات درباره رشد ۶.۵ درصدی اقتصاد دیجیتال در مقابل رکود دیگر بخش‌های اقتصادی کشور گفت: اکنون به دنبال تحولات سیاسی و تحریم‌ها علیه کشور، بخش‌هایی از اقتصاد ‌کلان که سهم قابل‌توجهی در تولید ملی دارند (بخش نفت)، رشد اقتصادی منفی داشته‌اند.

به گفته وی رشد اقتصادی منفی موجب شده تا این مسئله به‌شدت شرایط اقتصادی کل کشور را تحت ‌تأثیر خود قرار داده است.

مرادحاصل در پاسخ به این سوال که سهم ۶.۵ درصدی اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص داخلی ‌در مقایسه با سایر کشورهای دیگر سهم خوبی است؟ افزود: سهم واقعی اقتصاد دیجیتال معمولاً به‌مراتب بیشتر از چیزی است که محاسبه و اعلام می‌شود.

فاصله زیاد سهم ایران از اقتصاد دیجیتال با متوسط جهان

وی درادامه افزود: به‌طوری‌که سهم بخش ICT (هسته اقتصاد دیجیتال) و سهم کل اقتصاد دیجیتال از اقتصاد جهانی از نگاه آنکتاد ‌در سال ۲۰۱۹ به ترتیب ۴.۵ درصد و ۱۵.۵ درصد برآورد شده است.

این مقام مسوول همچنین اظهار داشت: سهم ۶.۵ درصدی کل اقتصاد دیجیتال از اقتصاد ملی در کشورمان نشان می‌دهد که تقریبا هسته اقتصاد دیجیتال به نقطه بلوغ خود نزدیک شده است، اما ‌سهم کل اقتصاد دیجیتال کشور فاصله زیادی در مقایسه با متوسط جهان ‌و کشوری مانند چین دارد.

مدیرکل دفتر بررسی‌های اقتصادی وزارت ارتباطات درباره رشد سهم اقتصاد دیجیتال در آینده نزدیک کشور افزود: به دلیل عدم اجرای طرح سنجش اقتصاد دیجیتال در سال جاری نمی‌توان برآورد دقیقی از رشد اقتصاد دیجیتال ارائه کرد.

مرادحاصل اظهار کرد: کاهش درآمدهای نفتی، رکود اقتصادی و تحریم‌ها علیه کشور، پندمی کووید ۱۹ و تعطیلی بسیاری از کسب‌وکارها حاکی از ادامه شرایط رکودی در کشور است.

رابطه غیر مستقیم رشد ارزش افزوده کل اقتصاد کشور با بخش ICT

عضو هیات علمی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت:در بررسی روند تغییرات رشد ارزش‌افزوده کل اقتصاد با ارزش‌افزوده بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات مشخص شده که این دو شاخص در سال‌های اخیر رابطه مستقیمی با یکدیگر نداشته‌اند .

وی درادامه افزود: به‌طوری‌که در سال 97 بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات رشدی حدود ۳۱.۳ درصدی را تجربه کرد در حالی که کل اقتصاد کشور رشدی منفی در حدود ۴.۸- درصد داشت.

به گفته وی انتظار می رود که درآینده نزدیک با توجه به حمایت بیشتر مسوولان سهم ایران از اقتصاد دیجیتال رشد و توسعه یابد.

سهم ناچیز ارزش افزوده بخش ICTکشور

مرادحاصل اضافه کرد: با توجه به سهم کوچک ارزش‌افزوده بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در ارزش‌افزوده کل اقتصاد با رشد چشمگیری همراه بوده است .

وی افزود: بدون شک، تغییرات صورت گرفته در ارزش‌افزوده‌ سایر بخش‌های اقتصادی که دارای سهم بزرگ‌تری از کیک اقتصادی کشور هستند، توانسته‌اند اثر رشد فزاینده‌ محقق شده در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات را خنثی کنند.

بیشتر بخوانید: اقتصاد دیجیتال بی‌وقفه می‌تازد

عضو هیات علمی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این‌که رشد اقتصاد دیجیتال از زمان گسترش کسب‌وکارهای اینترنتی آغاز شد، افزود: در سه سال اخیر با توجه به ‌اقدامات وزارت ارتباطات مانند توسعه زیرساخت‌های ارتباطی تا سطح دسترسی به فناوری‌های G۳ و G۴، افزایش ظرفیت پهن باند زیرساخت شبکه ملی اطلاعات، برقراری امکان دسترسی پرسرعت و امثال آن جهش رشد در کل اقتصاد دیجیتال اتفاق افتاده است.

کرونا و نفوذ فناوری های دیجیتال در بخش‌های اقتصادی

وی یادآور شد: شیوع بیماری کرونا نیز نقش مؤثری در رشد ارائه خدمات الکترونیکی و تجارت الکترونیکی همچون حوزه سلامت الکترونیکی و آموزش الکترونیکی داشته است.

به بیان دیگر پندمی کووید ۱۹ باعث گسترش و توسعه ارائه خدمات توسط پلتفرم‌های آنلاین و به‌خصوص پلتفرم‌های حمل‌ونقل شده و در واقع نفوذ فناوری‌های دیجیتال در سایر بخش‌های اقتصادی را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: توسعه نسل‌های جدید ارتباطات موبایلی بستر مناسبی برای توسعه فناوری‌های تحول آفرین همچون اینترنت اشیا، رایانش ابری و کلان داده‌ها ،ارتقاء سهم ایران از اقتصاد دیجیتال و شکل گرفتن کسب و کارهایی اینترنتی را فراهم می‌آورد که در توسعه اقتصاد دیجیتال نقش کلیدی دارند.

اکنون شرکت‌های بزرگ فناوری در جهان سهم بالایی در خلق ارزش در اقتصادهای جهانی دارند. بر این اساس طبق اطلاعات ۱۰ شرکت برتر جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی از منظر درآمدی، حضور ۳ شرکت فعال در حوزه ICT (آمازون، اپل و AT&T) گویای پررنگ‌تر شدن سهم اقتصاد دیجیتال در سال‌های اخیر در اقتصاد جهانی است.

بهره گیری از خدمات حاصل از فناوری‌ها

او درباره وضعیت زیرساخت‌های کشور که به رشد اقتصاد دیجیتال منجر می‌شود، گفت: علی‌رغم این‌که در حوزه تولید فناوری‌های نوین نسبت به جهان مزیتی نداریم اما باید از فرصت‌های اقتصادی به وجود آمده در حوزه ارائه خدمات حاصل از این فناوری‌ها بهره بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر طبق گزارش‌های بین‌المللی وضعیت کشور در زیرشاخص‌های ارتباطی مانند زیرشاخص دسترسی در وضعیت مناسب‌تری نسبت به متوسط منطقه و جهان قرار دارد .

بهبود جایگاه اقتصاد دیجیتال کشور نیازمند بازنگری قوانین

مرادحاصل افزود: اما بهبود این جایگاه نیاز به توانمندسازی افراد، توسعه و تسهیل کسب‌وکارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات، توسعه اینترنت، بازنگری در قوانین مربوط به حوزه اقتصاد دیجیتال دارد .

 به گفته وی گسترش همکاری‌ها و تعاملات بین‌المللی در سایه همکاری و تعامل سازنده میان همه بخش‌ها و نهادهای مرتبط نیز با سهم ایران از اقتصاد دیجیتال در کشور دارد.

عضو هیات علمی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: علیرغم این شرایط، برخی از کسب‌وکارهای حوزه اقتصاد دیجیتال طی سال جاری رشد مناسبی را تجربه کرده‌اند و کسب و کارهای جدیدی در این حوزه شکل گرفتند.

رشد اقتصاد دیجیتال در دوران پسا کرونا

وی خاطر نشان کرد: جهش به وجود آمده در حوزه خدمات الکترونیکی نظیر سلامت دیجیتال و آموزش الکترونیکی که انجام آن در شرایط عادی، شاید بیش از چندین سال طول می‌کشید نشان می‌دهد شرایط به وجود آمده، فرصتی برای بهره‌برداری است.

مراد حاصل تاکید کرد: طبق پیش‌بینی‌های انجام شده، طی سال‌های آتی و در شرایط پساکرونا به علت فعالیت دوباره کسب‌وکارها، ‌شاهد رشد مثبت در سطح کلان و از جمله سهم ایران از اقتصاد دیجیتال خواهیم بود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *