در گزارشی که از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی منتشر شد می‌خوانیم که حدود ۴۹ میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت به دو روش مستقیم و غیرمستقیم اقدام به آزادسازی سهام عدالت خود کردند. طبق آمار حدود ۱۹ میلیون نفر روش مستقیم و ۳۰ میلیون نفر نیز روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند.

روش مستقیم، روشی‌ست که مالکیت و مدیریت سهام عدالت بدون واسطه به شخص سهام‌دار واگذار خواهد شد. به‌عبارت دیگر در این روش مسئولیت مدیریت، حفظ و نگهداری از سهام برعهده شخص سهام‌دار است.

در روش غیرمستقیم، شرکت‌های سرمایه‌گذاری واسطه انجام معاملات و مسئول حفظ و نگهداری این سهام خواهند شد. در این روش افراد این شرکت‎ها را واسطه معاملات سهام عدالت خود قرار می‌دهند. در بازه زمانی که برای تعیین نوع مدیریت سهام عدالت مشخص شد، بیشتر سهام‌داران روش غیرمستقیم را انتخاب کردند؛ باتوجه به این امر، ورود شرکت‌های استانی به بورس از اهمیت بالایی برخوردار است. اولین شرکتی که وارد بورس شد، شرکت سرمایه‌گذاری استانی خراسان جنوبی بود. بعد از آن باقی شرکت‌ها به مرور وارد بورس شدند.

در گزارش منتشرشده وزارت امور اقتصادی و دارایی، به این نکته نیز اشاره شده که از سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۳۹۵ واریز سود سهام عدالت برای بیش از ۴۱ میلیون نفر صورت گرفته و این میزان برابر با ۱۸/۵ درصد از ارزش کل واگذاری‌های انجام شده مربوط به سهام عدالت تخمین زده شده است. در سال ۱۳۹۷، سود مالی شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت مبلغی به ارزش ۴۷ هزار و ۳۵۳ میلیارد ریال بوده که برای ۴۱ میلیون نفر از مشمولان واریز شده است.

بیشتر بخوانید: نحوه فروش سهام عدالت در روش غیرمستقیم

از مقایسه سودهای واریزی شرکت‌هایی که در پرتفوی سهام عدالت ثبت شده‌اند درمی‌یابیم که میزان این سود رشدی ۱۶ درصدی را تجربه کرده است. در حقیقت سود واریزی سال مالی ۹۷ که در مرداد ماه سال جاری به حساب مشمولان واریز شده، ۴۷ هزار میلیارد ریال ثبت شده درحالی‌که در بازه زمانی مشابه سال گذشته میزان این سود ۴۰ هزار میلیارد ریال گزارش شده است.

با نگاهی به بازار بورس امروز چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ شاهد پیشتازی ارزش سهام عدالت در بازار بورس هستیم. در پایان معاملات امروز شاخص کل بورس ۱۳ هزار واحد افت کرد این درحالی‌ست که ارزش سهام عدالت یک میلیون تومانی به ۳۱ میلیون و ۵۸۸ هزار تومان رسید.

به گزارش برات نیوز، درحالی‌که شاخص بورس با افت ۱۳ هزار و ۹۵۹ واحدی روبه‌رو شد و در ارتفاع یک‌ میلیون و ۵۸۱ هزار و ۲۰۱ واحد قرار گرفت، ۱۰ میلیارد و ۵۰۲ میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزشی بالغ بر ۱۱ هزار و ۸۲۴ میلیارد تومان در یک میلیون و ۲۲۶ هزار نوبت در بورس اوراق بهادار مورد دادوستد قرار گرفت.

در بازارهای فرابورس ایران نیز شاهد معامله یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون ورقه به‌ارزش ۴ هزار و ۸۷ میلیارد تومان در ۳۷۸ هزارنوبت بودیم که باعث رشد ۱۱۳ واحدی شاخص فرابورس (آیفکس) شد و در ارتفاع ۱۷ هزار و ۷۱۲ واحد قرار گرفت.

طبق بررسی‌های صورت گرفته برروی پرتفوی سهام عدالت، از ۴۹ شرکت حاضر در این پرتفوی، ۳۶ شرکت در بورس و فرابورس حضور دارند. در پایان معاملات امروز بازار بورس و سرمایه،  ارزش سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی به ۱۵ میلیون و ۷۹۴ هزار تومان و ارزش سهام عدالت یک میلیون تومانی نیز به ۳۱ میلیون و ۵۸۸ هزار تومان رسید.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *