1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. «اومیکرون» و منع ورود مسافر از آفریقا
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

«اومیکرون» و منع ورود مسافر از آفریقا

سویه جدید بیماری کرونا

درحالی که شیوع سویه جدید بیماری کرونا در برخی از کشورها تایید شده، سازمان هواپیمایی کشوری از ممنوعیت پذیریش مسافر از کشورهای جنوب قاره آفریقا به دلیل سویه جدید ویروس کرونا خبر داد.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که گزارش های رسیده شده از سویه جدید کرونا با نام «اومیکرون» دارای تعداد زیاد و باورنکردنی جهش است و این موضوع بسیار خطرناک و نگران کننده است .

بنابر این گزارش،سویه جدید کرونا چند هفته ای است که در آفریقای جنوبی شیوع یافته و در هشت استان این کشور به سرعت همه گیر شده است.

جهش دو برابری سویه جدید کرونا نسبت به دلتا ویروس

بر اساس اظهارات متخصصان و کارشناسان، جهش های کروموزومی سویه جدید کرونا دو برابر دلتا ویروس است .

همچنین شواهد حاکی از این است که سرعت انتشار سویه جدید کرونا بسیار بالاست و اکنون این سویه جدید در مکزیک و هنگ کنگ نیز شیوع یافته و همه گیری آن خطرناک است.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، سویه جدید کرونا که  «اومیکرون» عنوان گرفته نسبت به سویه‌های دیگر که تاکنون ظاهر شده‌اند، بسیار متفاوت است.

به طوری که با توجه به اینکه سرعت جهش این سویه بسیار بالاست واکسن براین نوع بیماری تاثیرگذار نیست.

برنامه ریزی برای جلوگیری از سویه جدید بیماری کرونا به کشور

براساس این گزارش، با توجه به تایید وجود سویه جدید بیماری کرونا و شناسایی بیماران مبتلا شده به این سویه در برخی از کشورها، اقدامات لازم برای جلوگیری از ورود و شیوع این سویه جدید کرونا در تمامی کشورهای دنیا درحال برنامه ریزی و اجرا است .

از اینرو ایران نیز از این موضوع دور نمانده و مسوولان ستاد ملی مقابله با کرونا درحال برنامه ریزی و اقدامات پیشگیرانه در مورد سویه جدید کرونا (اومیکرون) هستند.

درهمین راستا،حسن خوشخو رئیس ستاد مقابله با ویروس کرونا در سامان هواپیمایی کشوری نیز اظهار کرد:

‌ در رابطه با 8 کشور جنوب قاره آفریقا ممنوعیت‌هایی اعمال شده و تا زمان ابلاغیه جدید ورود مسافر از کشورهای اعلام شده را نخواهیم داشت.

ممنوعیت پرواز از آفریقای جنوبی به ایران

وی درادامه افزود:

اگر مسافر ایرانی باشد 2 هفته در قرنطینه اجباری قرار می‌گیرد. ضمن این که پرواز مستقیمی را از کشورهای آفریقایی به ایران نداریم.

وی ادامه داد: این ممنوعیت برای پروازهایی است که ممکن است به‌طور غیرمستقیم مسافری را به ایران بیاورند.

همچنین رئیس مرکز مدیریت بیمار‌های واگیر وزارت بهداشت نیز طی مکاتبه‌ای ضمن اشاره به مصوبه اخیر ستاد ملی کرونا اعلام کرد:

ورود مستقیم و غیرمستقیم مسافران غیرایرانی از مبدا هر کدام از کشورهای جنوب آفریقا از جمله بوتسوانا، نامیبیا، اسواتینی (سوازیلند)، لسوتو، موزامبیک، زیمباوه، مالاوی و آفریقای جنوبی تا اطلاع ثانوی به ایران ممنوع است.

اعمال اقدامات پیشگیرانه درمبادی ورودی و خروجی کشور

براساس این گزارش، مسافران ایرانی که از کشورهای یادشده عازم کشورمان هستند حداقل 14 روز از بدو ورود در شرایط قرنطینه قرار گرفته و حق خروج از قرنطینه را نداشته و ظرف این مدت سه نوبت از آنها تست PCR به عمل خواهد آمد.

بر اساس مصوبات شورای ساماندهی مبادی ورودی و خروجی مجاز زمینی کشور استقرار و تجهیز ایستگاه‌های سنجش سلامت در پایانه‌های مرزی و تامین فضای قرنطینه بر عهده وزارت راه و شهرسازی است.

همچنین محمد مهدی گویا،  رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درباره تمهیدات ایران برای جلوگیری از ورود کرونای آفریقایی به کشور، افزود:

اگر سویه جدید بیماری کرونا منتشر شود ممکن است نحوه مقابله و برخورد با آن بسیار سخت باشد و نمی‌توان در زمان کمی این سویه را قضاوت کرد.

عدم ارائه اظهار نظر کارشناسی درباره سویه «اومیکرون» تا زمان شناسایی

باید چند هفته از رفتار این ویروس و جهش‌های جدید بگذرد تا بتوان نظر قاطعانه‌تر و کارشناسی تری را مطرح کرد.

وی  ضمن اشاره به اینکه رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی همچنان برای پیشگیری از ابتلا به انواع سویه‌های کرونا توصیه می‌شود، گفت:

در حال حاضر شواهد نشان دهنده این مساله است که این سویه تبعات شدیدتری نسبت به سایر جهش‌های کرونا دارد و به همین دلیل ما نیز تمهیدات متفاوتی را برای مواجهه با این ویروس در نظر گرفته‌ایم.

گویا بیان کرد:

افرادی که قصد مسافرت به کشورهای آفریقای جنوبی، بوتسوانا، نامیبیا، زیمباوه، لسوتو و اسواتینی دارند مسافرت خود را به تعویق بیندازند.

تاکید مسوولان کشور بر رعایت تمامی پروتکل‌های برای مقابله با «اومیکرون»

وی همچنین خاطر نشان کرد:

 ما نیز تمام اطلاع رسانی‌های لازم به مسافران را به تمام فرودگاه‌ها و مرزهای زمینی و دریایی کشور ابلاغ کردیم و مسافران بدون آگاهی از کشور خارج نخواهند شد.

گویا ادامه داد:

ما در این مورد نهایت سختگیری را اعمال می‌کنیم تا اتفاقی در کشور رخ ندهد، همچنین با توجه به اینکه ما در کشور پرواز مستقیم از این کشورها نداریم مانع ورود افراد غیر ایرانی از این کشورها به ایران خواهیم شد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت تاکید کرد:

همچنین اگر هموطنان ما که در این کشورها حضور داشته و حالا به هر دلیلی قصد بازگشت به ایران را دارند باید در دو نوبت تست پی سی آر آنها منفی شود.

سرایت بالای «اومیکرون» و نگرانی‌های جهانی

 در غیر این صورت می بایست در مراکز قرنطینه مرزی ما بمانند و پس از منفی شدن تستشان، وارد کشور شوند.

با توجه به شیوع نوع جدید کرونا موسوم به «اومیکرون» تمامی کشورهای دنیا را دچار نگرانی های شدیدی کرده به طوری که سازمان بهداشت جهانی نیز اقدام به برگزاری نشست اضطراری کرد.

این درحالی است که با توجه به برگزاری این نشست از سوی سازمان بهداشت جهانی،تلاش های جهانی برای مهار و پیشگیری از ورود این سویه خطرناک بیماری کرونا آغاز شده است .

تعلیق پروازهای تمامی کشورها از آفریقای جنوبی

«اومیکرون» یکی از تغییریافته‌ترین موارد جهش ویروس کرونا است که نخستین بار در آفریقای جنوبی کشف شد و از آن زمان در بلژیک، بوتسوانا، اسرائیل و هنگ‌کنگ شناسایی شده است.

علاوه بر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، بریتانیا و روسیه، آمریکا و کانادا هم اعلام کرده‌اند که ورود مسافران از کشور آفریقای جنوبی و هفت کشور دیگر جنوب آفریقا را تعلیق می‌کنند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست