به دنبال قرمز شدن بازار سرمایه و ترس سهامداران طی چند هفته اخیر،شاخص بورس در آغاز معاملات امروز یکشنبه ۲۵ آبان جاری، با رشد دسته‌جمعی نمادهای شاخص‌ساز مجدد در مدار صعود قرار گرفت و ۱۹ هزار و ۳۸۳ واحد رشد کرد.

به گزارش برات نیوز، در جریان معاملات امروز، شاخص بورس با رشد ۱۹ هزار و ۳۸۳ واحدی به یک میلیون و ۲۶۷ هزار و ۳۲ واحد رسید.

همچنین شاخص کل هم وزن نیز ۱۶۴۹ واحد رشد کرد و به ۳۷۱ هزار و ۱۸۲ واحد رسید.

در دقایق ابتدایی معاملات امروز ۵۱۸ هزار و ۸۱۰ معامله انجام شده و نمادهای فملی، فولاد، خودرو، کگل، شتران و وبملت بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص و نماد فارس بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشته‌اند.

امروز نماد‌های فولاد، فملی، خودرو، وبملت، شتران، شبندر و کچاد بیشترین تاثیر را روی شاخص کل بورس داشته اند.

کاهش قیمت سهام‌ عامل مثبت شدن بازار سرمایه

درهمین راستا کارشناس بازار سرمایه درباره علت مثبت شدن بازار سرمایه گفت: کاهش ۴۰ درصدی قیمت بعضی از سهام‌ها عامل اصلی ترغیب مجدد سهامداران به بازار سرمایه شده است.

فرزین آقا بزرگی کارشناس بازار سرمایه، در رابطه تاثیر تصمیمات اخیر شورای عالی بورس روی بهبود عملکرد بازار سرمایه گفت: تصمیماتی که در شورای عالی بورس به منظور حمایت و تثبیت بازار سرمایه گرفته شده جزء متغیرهای مستقیمی است که می تواند تاثیر خوبی روی بازار سرمایه بگذارد .

او بیان کرد: روند اجرایی این تصمیمات ممکن است با کمی تاخیر صورت بگیرد، اما تلاقی این تصمیمات با کاهش ۴۰ درصدی شاخص کل می‌تواند به بازگشت بازار و بهبود روند بورس کمک کند.

کاهش 40 درصدی قیمت برخی از سهام

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: نباید مجدد به بازار گردانان اجازه افزایش سرمایه بدون تناسب با ارزش ذاتی شرکت ها را داد زیرا ممکن است بازار دوباره از کنترل خارج شود، وظیفه اصلی بازار گردانان نزدیک کردن ارزش ذاتی و ارزش معاملات در بازار سهام است.

آقا بزرگی افزود:در حال حاضر نمی توان گفت تصمیماتی که اخیرا در شورای عالی بورس گرفته شده است توانسته روی بازار سرمایه تاثیر بگذارد؛ دلایل اصلی که سبب شد بازار مثبت شود کاهش ۴۰ درصدی قیمت بعضی از سهام‌ها است که سهامداران را ترغیب به خرید مجدد سهام کرده است.

بیشتر بخوانید: افت 25 هزار واحدی شاخص بورس

متضرر شدن بازار سرمایه با اتخاذ تصمیمات عجولانه

علی عباسی  دیگرکارشناس بازار سرمایه در رابطه با اعمال محدودیت جدید مبنی بر کاهش زمان پیش گشایش نیز گفت: تغییر ساعت معاملات به  دلیل عدم کنترل و مدیریت نوسانات بازار سرمایه در طول روز است، وقتی مسئولان چنین تصمیمی را اخذ می کنند آیا نمی دانند که هیجان فروش به نحوی است که افراد در همان ۱۵ دقیقه آغازین پیش گشایش هم می توانند سهام خود را برای فروش بگذارند و روند شاخص را منفی کنند.

او افزود:کاهش زمان پیش گشایش  فقط بر حجم معاملات تاثیر می گذارد و روند آن را کاهشی می دهد، در حال حاضر بازار نیازمند اعتماد سازی دارد و تصمیمات عجولانه فقط به بازار ضربه می زند.

عدم تاثیرگذاری کاهش زمان پیش گشایش بر بازار

مهدی سوری کارشناس بازار سرمایه نیز درباره کاهش زمان پیش گشایش گفت: بعضی از سهامداران در ساعت پیش گشایش صف های خرید و فروش غیر واقعی تشکیل می دهند، مسئولان در تلاش هستند مانع این اقدامات شوند اما با توجه به شرایط روز بازار سرمایه اخذ چنین تصمیماتی چندان ضرورتی نداشت و تاثیر زیادی روی بازار ندارد.

بازگشایی نماد ۵ شرکت سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت

نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت سیستان و بلوچستان، همدان، لرستان، گیلان و کردستان از روز سه شنبه ( ۲۷ آبان ماه) در بورس بازگشایی می‌شوند.

مدیریت عملیات بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: نماد معاملاتی شرکت‌ سرمایه‌گذاری استان‌های سیستان و بلوچستان(نماد وسیستا)، همدان(نماد وسهمدا)، لرستان (نماد وسلرستا)، گیلان (نماد وسگیلا) و کردستان(نماد وسکرد) از روز سه شنبه( ۲۷ آبان) بازگشایی می‌شود و در فهرست شرکت‌های پذیرفته شده بورس اوراق بهادار قابل معامله خواهد شد.

سرمایه شرکت‌های سرمایه‌گذاری استان سیستان و بلوچستان ۱۵۸ هزار و ۲۲۰ میلیارد ریال، سرمایه‌گذاری استان همدان ۱۱۴ هزار و ۵۱۸ میلیارد ریال، سرمایه‌گذاری استان لرستان ۹۲ هزار و ۹۲۰ میلیارد ریال، سرمایه‌گذاری استان گیلان ۱۴۹ هزار و ۵۱۳ میلیارد ریال و سرمایه شرکت سرمایه‌گذاری استان کردستان ۹۱ هزار و ۲۱۸ میلیارد ریال است.

اقدام سهامداران برای تعیین کارگزاران ناظر

همچنین نماد این پنج شرکت در حالی در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس گروه سرمایه‌گذاری‌ها در بخش سایر واسطه‌گری‌های مالی درج شده که ‌با توجه به ترکیب پرتفوی سهام بورسی، ‌سرمایه شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی بر اساس پرتفوی اول تیر ۹۹ است و سهامداران نسبت به تعیین کارگزار ناظر خود باید اقدام کنند.

طرح سهام عدالت یکی از بزرگترین طرح‌های دولت در هفت سال گذشته است که آزادسازی آن پس از سال‌ها وقفه و تلاش برای رفع موانع موجود در نهایت در نهم اردیبهشت ماه امسال با دستور رهبر معظم انقلاب انجام و به نقطه پایان خود نزدیک شد.

براساس این برنامه در مرحله نخست آزادسازی، یک ماه به مردم برای انتخاب نوع روش مدیریت فرصت داده شد تا اعلام کنند به دنبال مدیریت مستقیم بر سهام خود هستند یا تصمیم دارند سهام خود را به شکل غیرمستقیم و بوسیله شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی مدیریت کنند.

رشد 169 درصدی سود خالص شرکت‎‌های مدیریتی شستا در6 ماهه امسال

همچنین درادامه نوسانات بازار سرمایه،مدیرعامل شستا از رشد ۱۶۹درصدی سود خالص تجمیعی هلدینگ‌های تابعه شستا (شرکت‌های مدیریتی) در شش ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

محمد رضوانی‌فر، مدیرعامل شستا، گفت: سود خالص تجمیعی هلدینگ‌های تابعه شستا (شرکت‌های مدیریتی) در شش ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 169 درصد رشد داشته است.

وی تصریح کرد: براساس اسناد منتشرشده، سود تجمیعی شرکت‌های تابعه شستا از 9200 میلیارد تومان در شش ماه نخست سال 98 در مدت مشابه امسال به 24800 میلیارد تومان رسیده است که رشد 169درصدی را نشان می‌دهد.

مدیرعامل شستا اضافه کرد: بر همین اساس فروش خالص تجمیعی هلدینگ‌های تابعه شستا نیز در شرکت‌های مدیریتی رشد 58درصدی را تجربه کرده است و از 33هزار میلیارد تومان به 52هزار میلیارد تومان فروش دست یافت که این مهم در شش‌ماهه ابتدای سال 99، محقق شده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *